Aleksander Doba po raz trzeci pokonał Atlantyk. Ale wciąż nie dopłynął do miejsca "DOŚĆ"

Aleksander Doba. Le Conquet, Francja

Aleksander Doba. Le Conquet, Francja (Fot. Piotr Chmieliński)

Blisko 71-letni Aleksander Doba po raz kolejny pokonał kajakiem Atlantyk. W sumie ta sztuka udała się tylko dwóm Niemcom i Brytyjczykowi. On jest jednak wyjątkowy, bo dokonał tego już trzeci raz.

W sobotę późnym popołudniem kajakarz spod szczecińskich Polic wpłynął do niewielkiego francuskiego portu Le Conquet. W niedzielne przedpołudnie postawił stopę na lądzie, kończąc w ten sposób oficjalnie z sukcesem trzecią wyprawę transatlantycką. 

"Bierzcie przykład!"

Aleksander Doba powiedział dziennikarzowi Radia Szczecin, że jest zmęczony, ale szczęśliwy. - Cieszę się bardzo, że to już koniec. Główny cel - osiągnięty, więc satysfakcja niesamowita (...). W sumie Atlantyk został przepłynięty sześć razy - dwóch Niemców, Brytyjczyk, a jeden Polak trzy razy. No to wystarczy - powiedział podróżnik.

Aleksander Doba dodał, że jego wyczyn powinien być przykładem i wzorem do naśladowania. - Za kilka dni skończę 71 lat. Wy, staruszkowie, czterdziesto- i piećdziesięcioletni, popatrzcie na mnie, jak ja, taki młody, taką rzecz zrobiłem. Bierzcie się do roboty, stwórzcie ambitne plany, a potem je realizować trzeba. Polak potrafi!" - mówił z uśmiechem.

Na facebookowym profilu Doby można zobaczyć filmiki z powitania podróżnika oraz zdjęcia.

Pokonał Atlantyk trzy razy

To była już trzecia transatlantycka wyprawa Aleksandra Doby. Tym razem kajakarz przepłynął z USA do Europy najtrudniejszym, północnym szlakiem. Podróż trwała od 16 maja. W jej trakcie walczył z wiatrem, prądami morskimi i połamanym sterem.

Według planów Aleksander Doba przyjedzie do Polski we wtorek wieczorem.

... ale nie dopłynął do miejsca "DOŚĆ"

Kolejny wielki wyczyn nie oznacza, że Doba myśli o emeryturze. Kilka dni temu za pośrednictwem Facebooka zapowiedział:

Jeśli chodzi o pływanie po różnych akwenach, mimo przepłynięcia 100 000 km jeszcze nie dopłynąłem do miejsca 'DOŚĆ'. Marzenie – jestem w końcowych dobach mojej najtrudniejszej wyprawy. Jeśli przeżyję, to ho, ho – mnóstwo planów, działania, podróże, mniejsze wyprawy po kraju. Wesołe jest życie staruszka!

Przegrywamy walkę z globalnym ociepleniem

Zobacz także
Komentarze (44)
Aleksander Doba po raz trzeci pokonał Atlantyk
Zaloguj się
 • gangut

  Oceniono 11 razy 11

  Czego to emeryt nie wymyśli żeby nie siedzieć ze starą w domu.

 • chi-neng

  Oceniono 16 razy 8

  Moje uznanie dla tego wyczynu w tym wieku.
  Zycze serdecznie spelnienia wszystkich planow przyszlosciowych...:).

 • fakiba

  Oceniono 16 razy 6

  Gratulacje !!!

 • efedra

  Oceniono 8 razy 4

  Aleksander Doba przepłynął Atlantyk trzykrotnie bez wspomagania żaglem, siłą własnych rąk jako PIERWSZY na świecie kompletnie – od kontynentu do kontynentu. Poprzednicy pływali z wyspy na wyspę.
  Warto zapamiętać tę różnicę

 • nietyp

  Oceniono 1 raz 1

  Żenujące... Porównując Syzyfa i tego pana, to Syzyf wcale niegłupio wypada z tym swoim kamieniem na tle tego pana z kajakiem...

 • Kuba x44

  Oceniono 1 raz 1

  Nikt go nie zaczepiał, bo ma napis POLICE na burcie ;)

 • javall

  Oceniono 3 razy 1

  Kajakiem? Sila własnych rak, miesni? Pokonal Atlantyk?
  Czysta megalomania.
  Blizej rzeczywistości jest to, ze: kilku gości przeplynelo Atlantyk tratwa, rozne statki /male i duże/ tona na Atlantyku mimo dobrego wyposażenia i wiedzy prowadzących.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje