Ten wyrok ucieszy psiarzy. Sąd uchylił zakaz wchodzenia z czworonogiem do miejsc publicznych

Zakaz wyprowadzania psów do parków czy na place zabaw jest niezgodny z prawem. Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał właśnie wyrok w tej sprawie.

Wiadomość ta zelektryzowała psiarzy w całej Polsce. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach unieważnił fragment uchwalonego w Częstochowie regulaminu o zachowaniu czystości i porządku w mieście. Dokładnie chodzi oto, że rada miasta wprowadziła zakaz wprowadzania psów do budynków użyteczności publicznej, sklepów, lokali gastronomicznych i na place zabaw.

Rzecznik interweniuje 

Wszystko zaczęło się od sprawy mieszkańca Częstochowy, który dostał mandat od straży miejskiej za wyprowadzanie psa w miejscu zabaw dla dzieci. Zdaniem mężczyzny pies nie biegał po piaskownicy, tylko piachu przygotowanym do posypywania chodników. Mandatu nie przyjął, sprawa trafiła do sądu. 

Osoba, która jest właścicielem tego psa, ma prawo się z tym psem się poruszać, po terenach generalnie dostępnych dla wszystkich osób

- wyjaśnia w rozmowie z TVN 24 Piotr Mierzejewski z biura rzecznika praw obywatelskich, który zainteresował się sprawą. - I to jest istota prawa, które zostało naruszone - podkreśla. 

Biuro RPO w Katowicach zawiadomiło prezydenta Częstochowy, że zapisy z regulaminu zatwierdzonego przez radę miasta, łamią konstytucyjne swobody obywatelskie.

Częstochowa przegrała 

Ostatecznie za spór wziął się Wojewódzki Sąd Administracyjny i uchylił zakaz wchodzenia z psem do miejsc publicznych. Zdaniem sądu miasto może m.in. nakazać trzymanie psa na smyczy, zakładanie kagańca czy sprzątanie po czworonogu, ale nie mam mowy o wyznaczaniu miejsc, w których może spacerować. 

WSA stwierdził, iż ustanowienie zakazu wprowadzania zwierząt domowych na określone tereny nie jest właściwym środkiem chroniącym przed stwarzanym przez zwierzęta zagrożeniem czy też uciążliwością dla ludzi, a także przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych dla wspólnego użytku

- tłumaczy z kolei w "Dzienniku Zachodnim" Justyna Zarecka z biura Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach.

WSA uważa także, że przepis uniemożliwia korzystanie z psów przewodników osobom niepełnosprawnym.

Więcej o:
Komentarze (154)
Ten wyrok ucieszy psiarzy. Sąd uchylił zakaz wchodzenia z czworonogiem do miejsc publicznych
Zaloguj się
 • minkat

  Oceniono 30 razy 22

  jezeli ludzie sprzataja po psie to ok, ale chcielibyscie, zeby na pacu zabaw lezaly psie kupy?

 • blue.badyl

  Oceniono 19 razy 13

  chodzę z psami (mam 2) po naszym parku- sprzątam kupy po obydwu- a także: butelki i puszki po napojach wszelakich, plastikowe torby wszelkiej maści (część wyławiam kijem z naszego jeziorka), dziś wywaliłam do kosza tacki foliowe po grillowaniu w tymże parku....

 • polakadam

  Oceniono 29 razy 13

  pies też człowiek.

 • srauciepies666

  Oceniono 18 razy 12

  I bardzo dobrze, pies tez ma prawo do zjeżdżalni karuzeli i huśtawki.

 • edimerc

  Oceniono 45 razy 11

  To jest BARDZO GŁUPI wyrok. Plac zabaw dla DZIECI jest enklawą WYŁĄCZNIE dla dzieci. Takich enklaw (boisko, ścieżka rowerowa itp.) jest więcej. Pominę, że dla każdego myślącego człowieka prawa dziecka, w szczególności bezpieczeństwo, są zdecydowanie ważniejsze od praw psów.
  A teraz niech sobie psiarze poujadają do woli. W przyszłości o emerytury, pomoc medyczną, ochronę granic - nich się zwrócą do psów.

 • bos8

  Oceniono 13 razy 9

  Tekst mojego sąsiada po zwróceniu uwagi " nie po to kupiłem mieszkanie za 160 tys. żeby teraz kupy po psie zbierać, jak się nie podoba to domek sobie kupcie"

 • glas.rothar

  Oceniono 27 razy 9

  zaraz, czyli co? teraz np Łazienki Królewskie będą musiały wpuścić psy? Wzgórze Wawelskie? ogrody Wilanowa? nie będzie można podzielić parku na część "psią" i "nie psią"? nie będzie już żadnego miejsca, wolnego od kup i smrodu psiego moczu?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX