Rozrzucone nagrobki i kości. Koparka rozjechała cmentarz w Maszewie. Będą konsekwencje

Cmentarz w Maszewie

Cmentarz w Maszewie (Goleniowskie Stowarzyszenie Eksploracji Historycznej 'Biały Grosz')

W Maszewie w woj. zachodniopomorskim został zniszczony zabytkowy cmentarz żydowski. Właścicielka działki rozpoczęła na niej prace, ale przerwała i wezwała policję, gdy koparka wydobyła kości.

Cmentarz żydowski w Maszewie został w ubiegłym roku wpisany do Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków dzięki zabiegom lokalnego Goleniowskiego Stowarzyszenia Eksploracji Historycznej "Biały Grosz".

I właśnie to stowarzyszenie poinformowało na Facebooku o tym, że cmentarz powstały w XIX wieku został zdewastowany.  "Koparką wyrównano teren, nie zwracając uwagi na leżące nagrobki oraz ludzkie kości" - napisali działacze. Według medialnych doniesień właścicielka działki chciała na miejscu otworzyć działalność gospodarczą.

Jak podaje szczecin.wyborcza.pl, właścicielka wezwała na działkę policję. Szczątki zostały zabezpieczone. Niewykluczone, że kobieta odpowie za znieważenie miejsca spoczynku lub zniszczenie zabytku. Nie wiadomo, czy działała świadomie i wiedziała o wpisaniu miejsca do ewidencji. Działkę kupiła w czerwcu.

Rekonstrukcja cmentarza na koszt właścicielki

Właścicielka będzie musiała najprawdopodobniej ponieść koszty rekonstrukcji cmentarza. - Wydam nakaz doprowadzenia obiektu do przyzwoitego stanu, bo już nie można mówić o powrocie do tego, co było przed zniszczeniem - mówiła w rozmowie z TVN24 Ewa Stanecka, Wojewódzki Konserwator Zabytków w Szczecinie.

Urzędnicy gminy Maszewo zapewniają, że nie wiedzieli o tym, by na działce miały być prowadzone prace.

"Wstrzymano wszelkie działania przez inwestora, a Wojewódzki Konserwator Zabytków uruchomi badania ratunkowe - archeologiczne i ustali zasady uporządkowania terenu i przywrócenia do jak najlepszego stanu. Zostały zabezpieczone pozostałości – fragmenty macew" - czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej urzędu.

12 faktów o Solidarności, które każdy powinien znać
1/12Ile było legendarnych postulatów "Solidarności"?
Zobacz także
Komentarze (117)
Rozrzucone nagrobki i kości. Koparka rozjechała cmentarz w Maszewie. Będą konsekwencje
Zaloguj się
 • villiers

  Oceniono 29 razy 17

  >>>Właścicielka działki rozpoczęła na niej prace, ale przerwała i wezwała policję, gdy koparka wydobyła kości.<<<
  Czegoś tutaj nie rozumiem.Przecież widziała żydowskie stele nagrobne. To co spodziewała się zobaczyć poniżej?
  Już mamy osiedla domków jednorodzinnych na poniemieckich cmentarzach. Teraz niszczymy radzieckie mogiły .To wszystko jest wstrętne.

 • justas32

  Oceniono 19 razy 15

  Gdyby koparka rozjechała cmentarz katolicki to rozpętało by się piekło a premier i episkopat grzmieli by o nihilizmie i upadku wartości. A Żydami nikt się przecież w tym kraju przejmował nie będzie ...

 • dex_pl

  Oceniono 15 razy 11

  Ciekawe jest czy działkę kupiła po cenie normalnej, czy mocno zaniżonej (oraz kto był sprzedającym).
  Jak cena normalna - to na 99% nie wiedziała o grobach czy wpisaniu do Ewidencji Zabytków - a więc sprzedający zrobił ją w bambuko (może nawet kwestia oszustwa)
  Jak cena mocno obniżona - to właścicielka leci w ch..a - musiała wiedzieć o wpisie i cmentarzu.

  Wystarczy sprawdzić cenę na akcie notarialnym i już wiadomo czy zarzuty powinny być za działanie umyślne czy nieumyślne. Ale pewnie i tak nikt tego nie sprawdzi :D

 • adam.gr

  Oceniono 16 razy 10

  A kto DOPUŚCIŁ do sprzedaży tego gruntu??? On własnie jest winien a nie nabywca!!!!! Przecież nikt rozsądny nie kupuje jakiegoś cmentarza. Właścicielka nabywca nie wiedziała o stanie faktycznym - a tu kukułcze jajo!!!

 • Krzysztof Pszczółkowski

  Oceniono 8 razy 8

  Drodzy czytelnicy, podobno na tym terenie były nie tylko nagrobki ale i fragmenty starego muru cmentarza, trudno uznać, że właścicielka przeoczyła to i nie wiedziała, że wpuszcza koparkę na teren dawnego cmentarza. Obecna właścicielka podobno kupiła ten teren w czerwcu br., a do ewidencji został on wpisany w ubiegłym roku. Nie trudno było się o tym dowiedzieć przed zakupem, albo jest to przykład totalnej bezmyślności albo działanie z premedytacją.
  Właścicielka rozpoczęła prace bo chciała w tym miejscu prowadzić działalność (podobno komis samochodowy), rozumiem że przed zakupem zadała sobie trud sprawdzenia czy tego typu działalność może być prowadzona na tej działce. Niektóre tereny posiadają ograniczenia w tym zakresie, więc takie sprawdzenie powinno być dla kupującego obligatoryjne.
  Teren został kupiony od właściciela indywidualnego czy Skarbu Państwa, bo nie znalazłem tej informacji a wszyscy jadą równo po urzędnikach, którzy rzekomo wpuścili biedną kobietę w maliny. Na pewno?

  W umowie sprzedaży częstoj znajduje się oświadczenie sprzedającego, że wie/nie wie o ograniczeniach prawnych/formalnych dotyczącej sprzedawanej nieruchomości. Jeśli taki zapis był w umowie, a kupująca nie została poinformowana o wpisie do ewidencji zabytków to może dochodzić swoich praw wobec zbywcy.
  Zastanawiam się kiedy były tam realizowane pochówki, może wypadałoby pisać o tym, że to jednak jest cmentarz polski, a pochówki dotyczyły Polaków wyznania mojżeszowego czy jakoś tak? Tam byli chyba chowani Polacy?

 • real_marek

  Oceniono 7 razy 7

  Kto sprzedał cmentarz? To jest ciekawe pytanie.

 • wawiak57

  Oceniono 13 razy 7

  Gratuluję kupna działki na cmentarzu. Na pewno będzie się dobrze mieszkało.

 • matylda1001

  Oceniono 8 razy 6

  Nowa właścicielka kupiła działkę w czerwcu... Mam rozumieć, że ktoś sprzedał jej CMENTARZ???

 • jerzytop

  Oceniono 8 razy 6

  Oczywiście tak powinno być . Doprowadzić cmentarz do stanu pierwotnego lub przynajmniej podobnego . A teraz ciekawy jestem czy to samo uda się w Poznaniu gdzie cwaniacy od pieniędzy zburzyli Kościół bez jakiegokolwiek pozwolenia a tym bardzie ze nie był ich własnością tylko ludzi wierzących a przede wszystkim FUNDATORÓW mości księża od biskupów poczynając a na wikarych kończąc

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje