Chcą pozbawić kilkadziesiąt osób Virtuti Militari. Decyzja należy do prezydenta Dudy

Virtuti Militari

Virtuti Militari (TOMASZ WIECH / AG)

Kancelaria Prezydenta otrzymała listę z nazwiskami 80 osób, które - według Urzędu ds. Kombatantów - powinny zostać pozbawione Orderu Virtuti Militari.

"Nasz Dziennik" pisze, że chodzi o osoby odznaczone w okresie PRL.

– Wykonaliśmy pracę polegającą na przygotowaniu Kancelarii Prezydenta wykazu kawalerów Orderu Virtuti Militari, którzy są w naszym przekonaniu tego odznaczenia niegodni – mówi dziennikowi szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk.

Wyjaśnia, że chodzi o przypadki przyznawania orderu za utrwalanie władzy ludowej. Kasprzyk informuje, że lista ostatnio została „znacząco zaktualizowana” i liczy około 80 nazwisk osób żyjących.

Biuro Odznaczeń i Nominacji Kancelarii Prezydenta nie odpowiedziało gazecie na pytania w tej sprawie.

Apele do prezydenta

Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych pod koniec ubiegłego roku zaapelowało do prezydenta o odebranie Virtuti Militari posiadającym go jeszcze funkcjonariuszom oraz tajnym współpracownikom Urzędu i Służby Bezpieczeństwa, Informacji Wojskowej, oficerom Gwardii i Armii Ludowej, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, a także obywatelom RP mającym w życiorysie służbę w Armii Czerwonej lub w sowieckich organach bezpieczeństwa .

"Jako pierwszy powinien zostać pośmiertnie pozbawiony tego orderu współpracownik Informacji Wojskowej z lat 40. (pseudonim „Wolski”), późniejszy sowiecki namiestnik w Warszawie Wojciech Jaruzelski" - pisali w liście do Dudy przedstawiciele POKiN.

Najstarszy order wojskowy na świecie

Order Wojenny Virtuti Militari jest najwyższym polskim odznaczeniem wojskowym, nadawanym za wybitne zasługi bojowe. Jest najstarszym orderem wojskowym na świecie, spośród nadawanych do tej pory.

Ustanowiony został przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego 22 czerwca 1792. Dewiza orderu brzmi: "Honor i Ojczyzna".

Pozbawianie orderu

Były już przypadki pozbawiania orderu. W 1990 roku prezydent Wojciech Jaruzelski pozbawił Leonida Breżniewa Krzyża Wielkiego Orderu Wojennego Virtuti Militari. W 1995 roku prezydent Lech Wałęsa taką decyzję podjął w stosunku do zbrodniarza stalinowskiego, współodpowiedzialnego za Katyń, Iwana Sierowowa. 

Z kolei w 2006 roku prezydent Lech Kaczyński pozbawił orderu Wincentego Romanowskiego, który jako funkcjonariusz Informacji Wojskowej znęcał się nad więźniami politycznymi.

Duda na Święcie Wojska Polskiego: To nie jest armia prywatna!

Zobacz także
Komentarze (239)
Stracą Virtuti Militari. U prezydenta lista 80 nazwisk.
Zaloguj się
 • taroudant

  Oceniono 108 razy 100

  Odzyskanie ordery należy wręczyć prawdziwie zasłużonym dla władzy ludowej, jak np. prok. Piotrowicz, sędzia Kryże, oraz Tadziowi Rydzykowi w kategorii free-style.

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 88 razy 68

  wyburzyć szkoły, osiedla , zniszczyć resztę przemysłu. zaorać drogi, cofnąć reformę rolną, zabrać dyplomy i świadectwa do podstawówki włącznie - te wszystkie pozostałości PRL - a wszystkich urodzonych przed 1989 wysłać na Antarktydę

 • wojteksta

  Oceniono 67 razy 59

  szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk - rocznik 1975. I wszystko w tym temacie. Ale najpierw pokażcie tę listę.

 • jasiekiera

  Oceniono 69 razy 57

  Debilizm tej watachy jest przerazajacy.

 • who_cares

  Oceniono 51 razy 43

  Czyli zabieramy VM Rozłubirskiemu który otrzymał go z rąk Bora-Komorowskiego jako porucznik GL .... przy okazji można by pośmiertnie uhonorować przewodniczącą filii PW w Starachowicach niejaką Jadwige K .....

 • marudna.maruda

  Oceniono 40 razy 36

  Skoro prezes takowego nie dostał- zabrać wszystkim. Dalej odebrać stopnie naukowe wszystkie powyżej stopnia prezesa. To on nasz wódz umiłowany, mesjasz narodów, jeden sam od niemowlęctwa walczył o prawo i sprawiedliwość, tylko jemu należą się ordery, nagrody, pomniki.,,,

 • jndy

  Oceniono 38 razy 34

  Czy będą ekshumacje by odzyskać ordery znajdujące się w grobach? Odebranie tylko na papierze może nie zadowolić aktualnych "bohaterów", a i nieboszczyk może nie wiedzieć, że już nie ma prawa do Orderu VM.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje