W Bieszczadach odkryto niezwykły miecz. "To unikalne znalezisko, jedyne tego typu w Polsce"

Liczący 1200 lat bizantyjski miecz odnaleziono podczas rodzinnej wycieczki w Lesku. Zabytek z okresu średniowiecza przetrwał w świetnym stanie.

O historycznym znalezisku poinformowało Muzeum Historyczne w Sanoku. Po konsultacji z badaczami z Włoch i Bułgarii okazało się, że jest to oręż bizantyjski pochodzący z VIII-IX wieku. 

Jedyny taki egzemplarz

- Mieczy z tego okresu jest zaledwie kilkanaście, ale pochodzą one z zachodu Europy i Skandynawii. To jedyny znany egzemplarz z obszaru Cesarstwa Bizantyjskiego, odnaleziony w Polsce - wyjaśnia historyk Krzysztof Kotowicz. - Jak dostał się na ziemie Lędzian i czy mieli z tym coś wspólnego Awarowie, dowiemy się może po głębszych analizach - dodaje. 

Archeolodzy przyznają, że zabytek pochodzący z okresu wczesnego średniowiecza przetrwał w świetnym stanie.

Wystawał z ziemi

W jaki sposób doszło do odkrycia? Jak podaje serwis nowiny24, na wystający z ziemi miecz natknął się spacerujący podczas rodzinnej wycieczki Krzysztof Sawiński z Leska. Trzy metry od dróżki, na skarpie, spostrzegł przedmiot - wystawał on z ziemi na jakieś 10 centymetrów. O swoim odkryciu poinformował sanockie muzeum. 

Największa taka klęska w historii. Nagranie z tragedii w SuszkuWięcej o:
Komentarze (96)
W Bieszczadach odnaleziono bizantyjski miecz. "To unikalne znalezisko, jedyne tego typu w Polsce"
Zaloguj się
 • pollion1

  Oceniono 20 razy 10

  "To unikalne znalezisko, jedyne tego typu w Polsce" Należał do rodziny Kaczyńskich ,Maria walczyła nim pod Cedynią .później dokonała cudu nad Wisłą -Ossów następnie walczyła w Powstaniu Warszawskim w Skierniewicach ..cdn

 • pull_up

  Oceniono 8 razy 6

  Wielkie podziękowania dla znalazcy. Przypuszczam że większość schowałaby go bez sensu i jakiejkolwiek korzyści dla historii.

 • loneman

  Oceniono 18 razy 6

  To legendarny miecz ktory wyciagnal z kamienia niedawno Jaroslaw "(nie)wielki" uzurpujac sobie tym samym prawo do dozywotniego rzadzenia oraz dreczenia rzekomo wlasnej ojczyzny "z dziada pradziada":/

 • beaviso

  Oceniono 8 razy 6

  Mhmmm. Jasne. "Na rodzinnym spacerze", "wystawał z ziemi". No pewnie... Ale ukochany wykrywacz metalu to niemalże jak rodzina!

 • Janek Pol

  Oceniono 9 razy 5

  I to jest News. A nie poseł z PIS albo PO puścił bąka w majtki i wszyscy zachwyceni :-P

 • kapsel1983

  Oceniono 23 razy 5

  Poziom Waszych komentarzy sięgnął dna. Widać, że czytelnicy Wyborczej - delikatnie mówiąc - nie grzeszą inteligencją. Nie ma tutaj ani jednej merytorycznej wypowiedzi, większość czepia się literówki, która mogła przydażyć się każdemu. Myślałem, że podyskutujemy o hipotezach dotyczących jego pochodzenia, ale niestety nie ma z kim.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX