Po pożarze katedry wierni chodzą teraz do banku. Za nimi pierwsza msza w nowej kaplicy

Dawny bank będzie od teraz służył gorzowianom jako tymczasowa kaplica. Wszystko z powodu niedawnego pożaru tamtejszej katedry, w wyniku którego poważnym zniszczeniom uległ szczyt wieży.

Pożar na samym szczycie gorzowskiej katedry wybuchł 1 lipca. Ogień udało się ugasić dopiero po kilkunastu godzinach. Od tamtej pory świątynia jest zamknięta dla wiernych i turystów. I pozostanie tak jeszcze najprawdopodobniej przez najbliższe dwa lata: do czasu odbudowy zniszczonej wieży oraz zakończenia renowacji wnętrza kościoła - pisze gorzowska "Wyborcza".

Teraz parafia będzie tymczasowo korzystać z budynku dawnego banku. Kaplicę umiejscowiono w należącym do miasta wieżowcu "Przemysłówka", który stoi w samym centrum Gorzowa - zaledwie kilka minut od zamkniętej katedry. Pierwszą mszę św. w nowym miejscu odprawiono właśnie dziś.

Kaplica znalazła się w holu głównym, skąd zniknęły kasy, a ich miejsce zastąpiły kościelne ławy. Tak jeszcze kilka dni temu biskup pomocniczy zielonogórsko-gorzowski zapowiadał zmiany w budynku "Przemysłówki".

Do tej pory niedzielne msze odbywały się na rynku sąsiadującym z gorzowską katedrą, a pozostałe nabożeństwa - w położonym dużo dalej kościele św. Antoniego Padewskiego i św. Stanisława Kostki, zwanym Białym Kościółkiem.

Kaplica w dawnym banku to zupełnie nowa lokalizacja. Przedtem diecezja i proboszcz planowali, by msze odbywały się w starym centrum handlowym "Kokos", który stoi tuż na przeciwko zamkniętego kościoła. Czynsz, jaki mieliby za to płacić, okazał się jednak dla strony kościelnej zbyt wysoki.

Więcej o:
Komentarze (43)
Gorzów Wielkopolski. Po pożarze katedry msze w banku
Zaloguj się
 • totus.tytus

  Oceniono 23 razy 13

  No czego się czepiacie? Świątynia Mamony kiedyś świecka, dziś konsekrowana (i obsikana przez watykańców). Bóg dał, ksiądz wziął. Niech Pan przyjmie ofiarę z kont twoich, na cześć i chwałę... PIN i zielony. Amen. A teraz idźcie... po pieniądze na następną ofiarę!

 • chi-neng

  Oceniono 18 razy 10

  Hahaha...
  No wreszcie trafili do wlasciwego 'domu'!
  Zgodnie z ich profesja ( Kosciol, oczywiscie mam na mysli).

 • felicjan.dulski

  Oceniono 10 razy 8

  Jezus przegonił przekupniów ze świątyni.
  Teraz są u siebie.

 • prinsik

  Oceniono 8 razy 6

  No i znowu stworzyciel wszystkiego nad piorunem nie zapanował.
  Może teraz za słabe dopalacze i moc nie ta co dawniej.

 • bezspokoju

  Oceniono 12 razy 6

  A przy każdych drzwiach bankomat i taca ?

 • kryweg

  Oceniono 9 razy 5

  Czynsz był za wysoki ? No to teraz pewnie dostali za darmo. Czarna, wiecznie biedna sitwa !

 • rasta-mw

  Oceniono 9 razy 5

  czysz komercyjny byl za wysoki dla kk, więc samorząd oddał za darmo należące do niego pomieszczenia. brawo! dymają nas w każdą dziurkę

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX