On był w ekipie, która ratowała małych harcerzy w Suszku. "Rozpacz dzieci. Nasza niemoc"

13.08.2017 08:31
Skutki burzy na Pomorzu

Skutki burzy na Pomorzu (Renata Dąbrowska)

Dwie nastolatki nie żyją, wiele dzieci zostało rannych w nawałnicy, jaka w nocy z piątku na sobotę przeszła nad obozem harcerskim w Suszku. "Fakty" TVN dotarły do strażaka, który ratował dzieci.

Strażacy sześć godzin walczyli, by przedostać się do harcerzy z obozu harcerskiego w Suszku. Drogę zatarasowały powalone przez nawałnicę drzewa. Pomagali mieszkańcy pobliskiej wsi. Bez nich drogę w tym chaosie zniszczeń byłoby trudno znaleźć.

Tragiczna noc w Suszku

- Rozpacz dzieci. Nasza niemoc - mówi łamiącym się głosem Dariusz Cysewski, strażak z Chojnic, który był w ekipie ratunkowej. - Byłem przy tym namiocie. Byłem jednym ze strażaków, który wyciągał tą dziewczynkę. Jedną i drugą - opisuje w rozmowie z reporterem "Faktów" TVN

Widać, że z trudem powstrzymuje łzy. - To są dzieci. Dopiero im na świat, a już musiały odejść. W taki sposób - mówi. 

Wiele dzieci zostało rannych, ale ich życiu nic nie zagraża - mówią lekarze. Na obóz harcerski przyjechali z Łodzi. Mieli poznawać przyrodę i uczyć się samodzielności. Ich doświadczenia będą jednak o wiele poważniejsze. Grupa musiała zostać objęta opieką psychologa.

Las połamany jak pudełko zapałek 

Obraz zniszczeń w Pomorskiem doskonale pokazuje to nagranie z kabiny ciężarówki. Kierowca jedzie przez coś, co kiedyś było lasem. Dziś drzewa leżą pokotem, jak okiem sięgnąć, połamane jak zapałki. 

 

Nawałnice uderzyły w nocy z piątku na sobotę nie tylko na Pomorzu. Tragiczny bilans to 5 ofiar i dziesiątki rannych. W Bydgoszczy z bloku burza zerwała dach, a w Gnieźnie piorun uszkodził katedrę. Zobacz zdjęcia fotoreporterów Agencji Gazeta >>>

Premier Beata Szydło zapowiedziała pomoc materialną dla poszkodowanych przez nawałnice. Kondolencje złożył prezydent Andrzej Duda.

Tymczasem sytuacja w pogodzie się ustabilizowała. Na razie Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie wydał kolejnych ostrzeżeń pogodowych.

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem gdy zastanie nas burza?

Zobacz także
Komentarze (26)
Tragedia na obozie harcerskim w Suszku. Strażak opisuje akcję
Zaloguj się
 • buk.horror.dulszczyzna.00

  Oceniono 10 razy 8

  Rozkaz Specjalny Druha Przewodniczącego
  12 sierpnia 2017

  Rozkaz Specjalny 1/2017
  Człowiek jest bezradny wobec potęgi i sił natury. Z pokorą stajemy wobec tego faktu w momentach dla nas najboleśniejszych. Stawiamy sobie pytanie – czy mogliśmy uczynić coś jeszcze, aby tego uniknąć, aby temu zapobiec?

  Nie potrafimy też zrozumieć jaki Boży Plan przewidział takie wydarzenie, ale pokładamy w Bogu nadzieję i ufamy, że mamy w Nim oparcie i znajdziemy u Niego tak potrzebne dziś pocieszenie. Wierzymy, że wezwanych do siebie otoczył blaskiem i ciepłem Najwyższego.(...)
  Koniec cytatu.
  Przypominam,e mamy XXI wiek

 • vega.vincent

  Oceniono 26 razy 6

  Wycinajcie jeszcze więcej drzew , to będą coraz większe armageddony.

 • ogniesteoczy

  Oceniono 14 razy 4

  a naziole chcą aby cały kraj tak wyglądał.
  Wielka polska im się marzy

 • Seba Kulka

  Oceniono 5 razy 3

  Bełkot kogoś oderwanego od ziemi, jakiegoś urzędnika który majaczy ze za ludzkie zaniedbania odpowiada Pan Bóg, a nie funkcyjni działacze, którzy biorą za to pieniądze.

 • blski

  Oceniono 19 razy 3

  A jakiz to przestepstw te dzieci sie dopuscily, ze dobry Pan skrocil im meke na tym lez padole

 • herbalworld

  Oceniono 9 razy 1

  To nie był obóz przetrwania dla komandosów.To miał być zwykły, wakacyjny obóz harcerski.Organizowanie obozowiska pod drzewami, w czasie burzy, to prowokowanie losu, to jak przebieganie ulicy przy czerwonym świetle.Natura swoją drogą, ale zawsze trzeba zachować zdrowy rozsądek.Wystarczy iść do lasu w czasie burzy, aby zrozumieć, jak groźne jest to środowisko.

 • Jakaś Tam

  Oceniono 11 razy 1

  Jejku ja mam 10 lat i nie wyobrażam sobie co te dzieci muszą teraz czuć sama pochodze z województwa łódzkiego ale czemu nikt tych dzieci nie ostrzegł przecież to była noc a to tylko małe dzieci

 • glunek

  Oceniono 11 razy 1

  BÓG sie stara...
  dzis te dzieci.
  jutro tamte...
  wierzyć czy strata czasu?

 • michalmos

  0

  Straszne...po prostu straszne. Łzy się same cisną do oczu, jak człowiek pomyśli o tych dwóch dziewuszkach. Dotarłem do zdjęć z obozu, z których ostanie były wrzucone 10 sierpnia. I jakże to symboliczne, że były na nich Olga i Joasia. Wiecie jakie wrażenie odniosłem, jak zobaczyłem Olgę? Niesamowicie sympatyczna, uśmiechnięta, urodziwa dziewczyna. Joasia też...po prostu żal...I powiem jeszcze jedno. Na obozie oddalonym od nich o 150 km, w Jerzwałdzie, była córka mojej kuzynki, niespełna 18-letnia Agnieszka. I też o nią drżałem, jak dowiedziałem się, co spotkało harcerki w Suszku. Aga miała szczęście jednak...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje