W katedrę w Gnieźnie uderzył piorun, w środku trwał koncert. Zniszczenia są poważne

Minionej nocy gwałtowne burze przeszły też nad Wielkopolską. Nawałnica doprowadziła do sporych zniszczeń m.in. w Gnieźnie, gdzie ucierpiała tamtejsza katedra.

Jak podają lokalne media, burza w Gnieźnie rozpętała się, kiedy w budynku słynnej katedry na Wzgórzu Lecha trwał jeszcze koncert w ramach Akademii Gitary. W świątynię wypełnioną ludźmi uderzył piorun. W niektórych miejscach burza zniszczyła dach oraz zwieńczenia kopuł. Uszkodzone są też miedziane pokrycia nad nawą główną kościoła.

Nie tylko budynek katedry ucierpiał minionej nocy. W całym mieście mieszkańcy od rana próbują uprzątnąć połamane drzewa - m.in. w spustoszonym Parku Miejskim - czy znaki drogowe. Niektórzy z nich mówią wprost: to była burza stulecia. "Miasto wygląda, jakby przeżyło koniec świata" - relacjonują. W całej Wielkopolsce strażacy interweniowali dotąd ponad 2600 razy.

Gwałtowne burze przeszły nad Polską. Zginęło co najmniej pięć osób >>>

 

Z powodu szkód wyrządzonych przez nawałnice zapadła już decyzja o odwołaniu zaplanowanych na sobotę i niedzielę wydarzeń związanych z obchodami Święta Wojska Polskiego.

Burze nad Polską - gdzie zagrzmi?

To jednak nie koniec zmagań ze skutkami burz i nawałnic. Ostrzeżenia przed tego typu zjawiskami obowiązują obecnie aż dla pięciu województw: warmińsko-mazurskiego, świętokrzyskiego, małopolskiego, łódzkiego i śląskiego. Zagrzmieć może także na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie.

Radar burz - sprawdź, gdzie są burze w Polsce >>>

Radar burz - sprawdź, gdzie są burze w Europie >>>

Więcej o:
Komentarze (154)
Gniezno. Piorun uderzył w katedrę, poważne zniszczenia
Zaloguj się
 • horatio_valor

  Oceniono 61 razy 55

  Gdybym wierzył w chrześcijaństwo, musiałbym uznać, że piorun w tak symbolicznym miejscu to wyraz wyraźnej dezaprobaty Pana Boga wobec istniejącej sytuacji.

 • totus.tytus

  Oceniono 37 razy 27

  Parafianie, samorządowcy lokalni i szczeblu centralny - szykujcie pieniądze! I to niemałe, bo szkody duże, a kościół biedny i trzeba go stale ubogacać. Pieniędzy na odbudowę kler nie ma i miał nie będzie, ciężar odbudowy tradycyjnie zostanie przerzucony na innych. Wy dostaniecie najwyżej "błogosławieństwo" i tradycyjne już "bukzapłać!"

 • algreg

  Oceniono 25 razy 21

  ten piorun to za grzechy kościoła katolskiego i oszusta rydzyka

 • luci-c

  Oceniono 20 razy 16

  Święty Wojciech słodko spał,gdy huragan niszczył dobra święte miejsca kultury materialnej

 • arnoszt1957

  Oceniono 18 razy 14

  To znak ! W tej katedrze miało początek państwo polskie i Bóg ostrzegł że zbliża się jego koniec. Czy księża nadal będą milcząco wspierać unicestwiane Polski jakiego dokonuje PiS ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX