W nocy mocno zagrzmi na zachodzie, możliwe trąby powietrzne. Sprawdź, gdzie jest burza

Burza.

Burza. (Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta)

Gwałtowne burze z gradem przejdą w nocy nad Śląskiem, zachodnimi regionami i Pomorzem. Synoptycy ostrzegają, że możliwe są także lokalne trąby powietrzne.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje, że w nocy przez województwa zachodnie przebiegać będzie front chłodny, przemieszczając się w kierunku centrum. Na styku różnych mas powietrza prognozowane są groźne zjawiska pogodowe.

Możliwe są gwałtowne burze z gradem. Najgroźniejszy front burzowy będzie przemieszczał się od Dolnego Śląska przez Ziemię Lubuską, Wielkopolskę, Kujawy po Pomorze.

W czasie burz możliwe są nawałnice, a lokalnie nawet trąby powietrzne. Wiatr może osiągać 90 km/h, a na Pomorzu miejscami do 100 km/h.

Zagrożenia drugiego stopnia wydano dla województw: dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego oraz pomorskiego.

W sobotę burze możliwe we wschodniej część kraju. Upał utrzyma się na krańcach wschodnich - od 29 stopni Celsjusza w Suwałkach, do 31 w Przemyślu.

Na zachodzie od 17 stopni w Jeleniej Górze, do 19 w Szczecinie. W Gdańsku 22 stopnie, w Olsztynie 24, a w Warszawie 26 stopni Celsjusza.

Gdzie jest burza?

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza.

Zobacz, gdzie są burze w Polsce>>>

Zobacz, gdzie są burze w Europie>>>

Zobacz interaktywną mapę burzową >>>

 

Jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W czasie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia?

Taki komunikat opublikowany przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia".

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia?

Takie ostrzeżenie IMGW przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia".

Czym jest ostrzeżenie meteorologiczne trzeciego stopnia?

Jest to najwyższy stopień ostrzeżenia, który przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem, gdy zastanie nas burza?

Poznasz, która to polska komedia? Kadry z filmów
1/15Jaki tytuł ma ta polska komedia?
Zobacz także
Komentarze (3)
Gdzie jest burza? W nocy zagrzmi na zachodzie
Zaloguj się
 • dziadekjam

  Oceniono 1 raz 1

  "W czasie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania."
  ======================================================================
  "Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania." Oby tylko zagłębienia deszcz nie zalał:-)

 • izabelinska1

  Oceniono 1 raz 1

  A niech N-A-P-I-E-R-D-A-L-A !

 • puzonik48

  0

  Nz Zachodzie "pieruny" i ulewny deszcz z małymi przerwami są już od samego rana :(

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje