"To oddawanie czci obcym bóstwom". Parafia zniechęca do udziału w "święcie kolorów"

Ośrodek kultury w Żukowie organizuje "Eksplozję kolorów" - imprezę, podczas której młodzieży sypie na siebie kolorowy proszek. Przeciwko wydarzeniu protestują lokalni duchowni twierdząc, że tak nie powinni bawić się chrześcijanie.

"Najbardziej kolorowa impreza w Żukowie nadchodzi!" - zachęca do udziału w "Eksplozji kolorów" Ośrodek Kultury i Sportu w Żukowie. Wydarzenie polega na wyrzucaniu w powietrze proszków w różnych barwach, który następnie opada na uczestników.

Wzięło swój początek od hinduistycznego święta Holi, w którym obrzucanie kolorowymi proszkami ma związek z oddawaniem czci bóstwom. Tego typu imprezy są w Polsce organizowane coraz częściej, nie mają jednak religijnego, a czysto rozrywkowy i komercyjny charakter.

"Oddaje się cześć bóstwom"

Na żukowskie wydarzenie zareagowała parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Żukowie, która w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej stwierdziła, że "tak się nie bawią Chrześcijanie".

"To, co nazywa się dla potrzeb marketingowych “świętem kolorów”, faktycznie wypływa z tradycji hinduistycznego święta radości i wiosny, w czasie którego oddaje się cześć bóstwom z nimi związanymi. (...) Ta “zabawa” jest wyraźnie związana z religiami obcymi Chrześcijaństwu, w których oddaje się w ten sposób cześć ich bóstwom" - czytamy w oświadczeniu duchownych.

"Pamiętajmy o pierwszym przykazaniu Dekalogu: “Nie będziesz miał Bogów cudzych przede Mną”" - dodają księża.

"Czy ktoś widział muzułmanina wykonującego znak krzyża aby wzmocnić mięśnie, albo hinduistę polewającego się “dla zabawy” wodą święconą? Żyjemy w rzeczywistości duchowej, w której nawet gesty wykonywane “dla zabawy” mają znaczenie" - podkreślają księża.

"Chcemy zagwarantować dobrą zabawę"

Organizatorzy imprezy w Żukowie podkreślają, że nie chcą nawiązywać do religijnych tradycji.

- Mamy świadomość, skąd wzięła się ta zabawa. Jednak nie dokładamy do niej żadnej ideologii. Sprzedażą kolorowych proszków zajmuje się zewnętrzna komercyjna firma, nie jest powiązana z żadną inną religią czy filozofią . W żaden sposób nie zachęcamy do odwrócenia się od chrześcijaństwa, chcemy po prostu zagwarantować dobrą zabawę - komentuje w rozmowie z "Expressem Kaszubskim" Aleksandra Rogalewska, dyrektor Ośrodka Kultury i Sportu w Żukowie.

Dlaczego ten bilet jest taki tani? Jak oszczędzają tanie linie lotnicze

Komentarze (178)
Parafia w Żukowie zniechęca do udziału w "Eksplozji kolorów". "Tak nie bawią się Chrześcijanie"
Zaloguj się
 • znawca_prawdy

  Oceniono 40 razy 34

  Prawdziwy katolik bawi się na miesięcznicy i z tego czerpie radość.

 • sierra65

  Oceniono 34 razy 28

  no nie uchodzi katolikom obrzucać się kolorami - co innego kłamać, kraść, gwałcić i mordować - to są starotestamentowe podstawy katolickiej wiary i tradycji !!!

 • Alina Waz

  Oceniono 29 razy 23

  Temu księdzu coś się pomyliło-to duchowość nadaje sens religijny gestom. Gesty same w sobie nie maja żadnego religijnego znaczenia.

 • blablick

  Oceniono 20 razy 20

  W Polsce jest ponad stu egzorcystów. W ciągu dekady wzrost o 1000%. Corocznie kilka tysięcy osób w Polsce poddaje się obrzędowi egzorcyzmu. Do tej pory nie było w śród nich ANI JEDNEGO ateisty :)))

 • polakadam

  Oceniono 27 razy 19

  Obce bóstwa? A które bóstwa nie są obce?
  A poza tym kogo obchodzi co gada jakaś obca parafia?

 • kocurimysza

  Oceniono 17 razy 17

  A czy wiara w Zyda J.Chryatusa i Zydowke Marie to nie sa OBCE Wiary , modlenie sie do obrazow , figorek ? . To jak gadal Dziad do obrazu a on do niego ani razu .

 • cezaryk

  Oceniono 23 razy 17

  Po chrześciańsku to byłby mały gwałcik, dać komuś w mordę, co subtelniejsi mogą kogoś opluć i zbluzgać....
  Takie święto kolorów faktycznie kiepsko się wpisuje.

 • jacekczewa

  Oceniono 20 razy 16

  te tłuste byki w sutannach ze wszystki9m mają problem, wszedzie szatan, ataki....ku... rzygam tęczą...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX