W kilka chwil poranek zamienił się w środek nocy. Gwałtowne burze przechodzą nad Polską. Jedna ofiara

Burze w Polsce. Na zdjęciu ulewa w Warszawie

Burze w Polsce. Na zdjęciu ulewa w Warszawie (Fot. Gazeta.pl)

Od północy przez Polskę przechodzą gwałtowne burze. Po nocnych i porannych nawałnicach blisko 180 tysięcy odbiorców nie ma prądu - informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. Jedna osoba nie żyje, dwie są ranne.

Jedna osoba zginęła w wyniku wywrócenia łódki na Narwi w Kani Polskiej przy silnym wietrze. Dwie inne osoby są ranne - jedna została poparzona w pożarze, który wybuchł po uderzeniu pioruna w województwie wielkopolskim, ranna została też kobieta w województwie mazowieckim, na którą spadły elementy konstrukcyjne budynku - mówił w TVN 24 rzecznik komendanta Państwowej Straży Pożarnej, Paweł Frątczak. Dodał, że działania strażaków polegają przede wszystkim na usuwaniu setek powalonych przez wichurę drzew. Tarasują one drogi, ulice i linie kolejowe.

Strażacy zabezpieczają uszkodzone i zerwane przez wichurę dachy. Gaszą też ogień. - W wyniku wyładowania atmosferycznego wybuchły co najmniej dwa pożary - powiedział Frątczak.

Najpoważniejsza sytuacja jest teraz w województwie łódzkim. Groźnie zrobiło się także w Warszawie, gdzie o poranku z powodu gęstych, ciemnych chmur było tak ciemno jak w środku nocy.

Tysiące domów bez prądu

Wichury w wielu miejscach zerwały linie energetyczne, uszkodzone są też stacje transformatorowe, przez co w tysiącach domów nie ma prądu. - Po nocnych i porannych nawałnicach blisko 180 tysięcy odbiorców nie ma prądu - powiedziała IAR Bożena Wysocka z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Najwięcej odbiorców bez prądu jest w województwie łódzkim - 136 tysięcy. W województwie wielkopolskim prąd nie dociera do 16 tysięcy odbiorców, a w śląskim do 12 tysięcy. Wyłączenia były też w województwach dolnośląskim, opolskim i lubuskim. Trwają naprawy.

Radar burz -  sprawdź, gdzie jest burza

Front burzowy przechodzi teraz przez Polskę na wschód. W związku z możliwymi nawałnicami ostrzeżenia drugiego stopnia obowiązują na Mazowszu, w Łódzkiem, na Śląsku oraz Opolszczyźnie. Na burze z gradem muszą uważać także mieszkańcy województw: lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Tam obowiązuje w czwartek ostrzeżenie pierwszego stopnia.

Informacje o tym, gdzie w tej chwili znajduje się burza - a dokładnie, gdzie dochodzi do wyładowań - można znaleźć na specjalnych stronach internetowych. Pozwalają one sprawdzić między innymi w jakim kierunku przesuwa się burza i kiedy dotrze do nas.

Radar burz - zobacz, gdzie są burze w Polsce >>>

Radar burz - zobacz, gdzie są burze w Europie >>>

Radar burz - zobacz interaktywną mapę burzową >>>

Pogoda na dziś - jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Burze ominą tylko skrawek Polski. Reszta musi liczyć się z deszczem i gradem

Czy rozpoznasz tę rasę psa po zdjęciu?
1/14Tę znasz? Zdjęcie przedstawia:
Zobacz także
Komentarze (51)
Burze w Polsce. Pogoda na czwartek i ostrzeżenia
Zaloguj się
 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 19 razy 13

  i co będzie z miesiączką - szatan rozwali plany poj.ebów

 • y0rg

  Oceniono 15 razy 11

  Widzę dużo radości u tych co muszą być na miesięcznicy. Ja nie muszę i smutek mnie ogarnia, ze tyle trudu w montowaniu barierek , tylu policjantów i strażaków i nic, znowu pudło- toreador wszedł na drabinkę , a byka nie ma,Straszne, że aż płakać się chce ze śmiechu.

 • ryszardbed

  Oceniono 15 razy 11

  Choroba I jak tu sie wyrobic? Priorytetem wozenie barierek, a tu jakies ludziska krzycza o pomoc z powodu kataklizmow naturalnych. Nic tylko strzelic sobie w leb.

 • marek-1951

  Oceniono 15 razy 11

  Znów dobry Pan B coś pokręcił, Panie B to miała być ósma ale po południu.

 • elenem

  Oceniono 12 razy 8

  Bo nad Warszawa od czasu wyborów PIS ciągle zbieraja sie "czarne chmury". I zapewne jeszcze długo tak będzie, kumulacja złej energii z sejmu przekłada sie na pogodę.

 • parazyd

  Oceniono 10 razy 8

  "Gwałtowne burze przechodzą nad Polską"
  Czyżby stado p.osłów znowu modliło się o deszcz w hali cyrkowej przy ul. Wiejskiej?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje