"Nadgryziony" Księżyc. Tak wyglądało częściowe zaćmienie w Polsce [ZDJĘCIA]

To zjawisko wywołało zachwyt wśród miłośników astronomii. W poniedziałkowy wieczór można było podziwiać w Polsce częściowe zaćmienie Księżyca.

To było pierwsze takie zjawisko od 2 lat. Na dolnym fragmencie Księżyca pojawił się cień rzucany przez Ziemię, co nazywane jest częściowym zaćmieniem. Fazę maksymalną zjawiska można było obserwować po godz. 20. Całość trwała do ok. godz. 23.

 
 
 

Zaćmienia Księżyca można obserwować zazwyczaj 2-3 razy w roku. Do najbliższego zaćmienia dojdzie w styczniu.

Z naturą nie ma żartów. Jak uniknąć porażenia piorunem, gdy zastanie nas burza?

Więcej o:
Komentarze (16)
Częściowe zaćmienie Księżyca. Zobacz zdjęcia
Zaloguj się
 • play100cen

  Oceniono 5 razy 5

  Ktoś chce ukraść Księżyc?

 • stary.gniewny

  Oceniono 3 razy 3

  Tak jakby nie można było zasłonić sobie dowolnego fragmentu księżyca dziesięciogroszówką

 • robotnik61

  Oceniono 2 razy 2

  Było dwóch takich co chcieli ukraść księżyc.

 • kot.ktory.kreci.karuzele

  Oceniono 2 razy 2

  To robota szatana.

 • Marek Matczuk

  Oceniono 1 raz 1

  airmaro. Ty naprawdę jesteś taki głupi czy tylko takiego udajesz.

 • remp

  Oceniono 2 razy 0

  no jak? przeciez księżyc jest zaćmiony prawie codziennie.

 • warturek

  0

  Jest problem bo kilka lat temu widziałem( i myślałem że to jest) zaćmienie księżyca. Wyglądało to tak jakby tarcza bladła jak żarówka przy braku mocy w sieci, z lekkimi różnicami na krańcach. Wczorajszy księżyc miał półcień na ok. 1/10 tarczy. Czyżby księżyc miał aż tak odchyloną orbitę ?

 • robotnik61

  Oceniono 3 razy -1

  Pierwsza kwadra, druga kwadra księżyca powtarzające się co miesiąc księżycowy, to nie są częściowe zaćmienia?

 • airmaro

  Oceniono 6 razy -2

  www.youtube.com/watch?v=ns9wTvfG3tw&t=1s
  Wiele osób uważa, że zdolności współczesnej astronomii do dokładnego przewidywania księżycowych i słonecznych zaćmień jest wynikiem i dowodem na heliocentryczną teorię wszechświata. Fakt jest jednak taki, że zaćmienia były poprawnie przewidywane poprzez kultury z całego świata przez tysiące lat zanim "heliocentryczna kulista Ziemia" była w ogóle promykiem w wyobraźni Kopernika. Ptolemeusz w I wieku naszej ery dokładnie przewidział zaćmienia za sześćset lat na podstawie płaskiej, nieruchomej Ziemi z dokładną precyzją jak robią to dzisiaj. Cofając się do 600 roku p.n.e. Thales dokładnie przewidział zaćmienia, które zakończyły wojnę między Medes i Lydians. Zaćmienia zdarzają się regularnie z precyzją w cyklach 18 letnich.

  "Ci, którzy nie są zaznajomieni z metodami obliczania zaćmień i innych zjawisk, są zazwyczaj skłonni zaufać prawidłowości takich obliczeń, jako potężnemu argumentowi na korzyść doktryny o kulistości Ziemi oraz filozofii Newtonowskiej. Jedną z najbardziej żałosnych manifestacji ignorancji na temat prawdziwej natury teoretycznej astronomii jest gorliwe pytanie tak często składane: 'Jak to możliwe, że ten system jest fałszywy, skoro pozwala on profesorom na obliczenie co do sekundy zarówno słonecznych, jak i księżycowych zaćmień na setki lat?' Przypuszczanie, że takie obliczenia są istotną częścią teorii Newtona czy jakiejkolwiek innej teorii jest całkowicie pozbawione znaczenia i jest niezwykle bezpodstawne oraz mylące. Można dokonać takich samych obliczeń niezależnie od tego czy jakaś teoria jest przyjęta, czy wszystkie teorie są odrzucane." -Dr. Samuel Rowbotham, "Zetetic Astronomy, Earth is Not a Globe!" (151)

  "Chaldejczycy przewidywali zaćmienia trzy tysiące lat temu; z dokładnością co do stopnia, co w dzisiejszych czasach oznacza przekroczenie zaledwie o kilka sekund, ponieważ mamy wspaniałe zegary, których oni nie mieli. Mieli jednak zupełnie inną teorię wszechświata niż my. Faktem jest, że zaćmienia zdarzają się z pewną dokładnością, podobnie jak Święta i urodziny, tak że od tak wielu lat, dni i minut, każdy kto ma zapisy zaćmień z tysięcy lat, może je przewidzieć jak najlepsi astronomowie, bez jakiejkolwiek znajomości skąd się biorą."- Gerrard Hickson," Kings Dethroned "(40)

  "Najprostszą metodą ustalenia jakichkolwiek przyszłych zaćmień jest wzięcie tabel, które powstawały przez setki lat starannych obserwacji; lub każdy obserwator może ułożyć własne tabele, poprzez zebranie starych almanachów z ostatnich 40 lat; oddzielenie czasów zaćmień w każdym roku i ułożenie ich w formie tabelarycznej. Patrząc na różne rzeczy, można wkrótce odkryć równoległe przypadki lub "cykle" zaćmień; to jest, sprawdzając zaćmienia z pierwszego roku, a następnie badając każde z następnych lat, zauważymy powtarzalność tego zjawiska każdego roku; dochodząc do początku dziewiętnastego i dwudziestego roku zauważymy, że niektóre zaćmienia z poprzedniej części tabel się powtarzają - to znaczy że, czasy i cechy były takie same ... Tabele położenia Słońca i Księżyca, zaćmień i pokrewnych zjawisk istniały od tysiącleci i zostały utworzone niezależnie od siebie przez Chaldejczyków, Babilończyków, Egipcjan, Hindusów, Chińczyków i innych starożytnych astronomów. Współczesna nauka nie ma z tym nic wspólnego." -Dr. Samuel Rowbotham, "Zetetic Astronomy, Ziemia Nie Jest Globem!" (153-154)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX