Szyszko odpowiada Trybunałowi UE. Wycina puszczę, bo dba o "bezpieczeństwo publiczne"

Resort środowiska poinformował, że otrzymał postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE, który nakazał natychmiast wstrzymać wycinkę w Puszczy Białowieskiej. I w oryginalny sposób uzasadnił, dlaczego jej nie przerwie.

Ministerstwo poinformowało w komunikacie, że za pośrednictwem MSZ otrzymało już postanowienie Trybunału. I przedstawiło własną interpretację: 

Postanowienie Trybunału dotyczy tymczasowego wstrzymania aktywnych działań gospodarki leśnej na wybranych siedliskach oraz usuwania ponad stuletnich martwych świerków na obszarze Puszczy Białowieskiej, a także wycinki drzew w ramach zwiększonego etatu pozyskiwania drewna na obszarze Nadleśnictwa Białowieża, za wyjątkiem sytuacji zagrażających bezpieczeństwu publicznemu

Ostatnie słowa są dla resortu furtką:

Ministerstwo Środowiska zapewnia, że na terenie Puszczy Białowieskiej, objętej obszarem Natura 2000,  prowadzi jedynie niezbędne działania, mające na celu  zapewnienie bezpieczeństwa publicznego

Resort zapewnia, że w związku z tym "prowadzone działania są zgodne z postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości UE". Zapowiada również, że rząd w wyznaczonym terminie formalnie odpowie Trybunałowi.

Specjalny zespół ds. oceny zagrożenia

By podkreślić, że sytuacja jest poważna, resort poinformował o powołaniu specjalnego "Zespołu doradczego do oceny zagrożenia bezpieczeństwa publicznego przez drzewa martwe i osłabione na terenie nadleśnictw: Białowieża, Browsk i Hajnówka".

Zespół został powołany na podstawie decyzji szefa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku.

Unijni eksperci bez kwalifikacji

W wywiadzie dla czwartkowej "Rzeczpospolitej" minister Jan Szyszko kwestionował kwalifikacje unijnych ekspertów. - Nie potrafią odróżnić kornika od żaby - powiedział.

Minister nie obawia się, że Polskę spotka kara za wycinkę puszczy. - A dlaczego by nie zapytać o to, czy Polska będzie za pół roku wzorem dla całego świata? - zastanawiał się minister środowiska. PRZECZYTAJ WIĘCEJ>>>

Ekolodzy blokują harwester

W czwartek grupie ekologów udało się zablokować pojazdy, które wycinają drzewa w Puszczy Białowieskiej. Jak podaje TVN24, o opanowanie harwestera, który potrafi wyciąć nawet kilkaset drzew, ekolodzy stoczyli zacięty bój.

Donald Tusk na przesłuchaniu w prokuraturze. Doszło do spięcia z dziennikarzem TVP

Więcej o:
Komentarze (61)
Szyszko odpowiada Trybunałowi UE. Wycina puszczę, bo dba o "bezpieczeństwo publiczne"
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 14 razy 14

  Mam nadzieję , że wszystkie pieniądze które Polska piędzie musiała zapłacić za wyczyny tego starego satyra zostaną odzyskane z jego osobistego majątku , a jest tego sporo , a soją drogą ciekawe w jaki sposób on się tak dorobił

 • werner53

  Oceniono 11 razy 11

  Bezpieczenstwo publiczne to wycinka 1000 drzew dziennie!!! Potwierdzenie nieprawdy jest czynem karalnym.

 • niko8472

  Oceniono 10 razy 10

  Co on w tej swojej szopie produkuje? Od bimbru takich zwidow przeciez czlowiek nie ma... Anfetaminy? Wyciag z muchomorow?

 • fakiba

  Oceniono 10 razy 10

  Jak widać walka o pierwsze miejsce w konkursie największy idiota w pisie zaostrza się , Anetek i Błaszczak zagrożeni

 • rggg

  Oceniono 8 razy 8

  Lasy trzeba wyciąć by nie pojawiła się antypisowska partyzantka! Nie będzie lasów to nie będą się mieli gdzie schować!

 • kat-kk

  Oceniono 8 razy 8

  Szyszko ratuje puszczę,od kornika,dlatego korę z kornikami zostawia w puszczy na ziemi a wywozi golutkie pniaki,dla milionowej kasy.To jest ochrona środowiska w wydaniu katolickich wandali.Oczywiste ,że szyszko nie przejmuje się unijnymi karami ,szyszko wypłatę dostanie karę zapłacą jego durneńcy wyborcy z tymi co na wybory nie poszli,SOLIDARNIE!

 • dar61

  Oceniono 7 razy 7

  Olaboga, panie Szyszko! W pododdziale c oddziału 243 Nadleśnictwa Hajnówka wisi u jesionu nadłamana gałąź, wzorcowo spełniająca kryterium zagrożenia publicznego. A ty się, ministrze, nie zrywasz? Pilarki nie chwytasz? Na klembank nie wsiadasz?! Co się z tobą stało, szkodniku drzew, morderco wiewiórek, wrogu wszelakiego kornika?

  Już czas na powołanie specjalnego Zespołu do oceny zagrożenia bezpieczeństwa przyrodnicznego przez Szyszki Tępogłowe, Szyszki Odmóżdżone i Szyszki Zachłanne na terenie nadleśnictw: Białowieża, Browsk i Hajnówka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX