PiS poważnie myśli o żądaniu od Niemiec reparacji wojennych. Poseł złożył wniosek w Sejmie

Arkadiusz Mularczyk z klubu PiS złożył w Biurze Analiz Sejmowych wniosek o przygotowanie ekspertyzy, dotyczącej możliwości otrzymania reparacji wojennych od Niemiec. Wcześniej mówił o tym szef MON.

Arkadiusz Mularczyk powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że ekspertyzę mają wykonać specjaliści sejmowi. Zaznaczył, że Biuro Analiz Sejmowych sprawdzi, czy obecnie Polska ma prawne możliwości dochodzenia roszczeń od Niemiec za straty materialne i osobowe, które zostały wyrządzone podczas drugiej wojny światowej.

Poseł Solidarnej Polski jest zdania, że ubieganie się o reparacje wojenne to "moralny obowiązek", który spoczywa na politykach. Podkreślił, że podczas wojny zginęło prawie 6 milionów Polaków, a Polska została zniszczona i wywieziono z niej działa sztuki.

Arkadiusz Mularczyk dodał, że ekspertyza powinna być gotowa w połowie sierpnia i wówczas zostanie przekazana rządowi.

Macierewicz: To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się reparacji 

O reparacjach wojennych mówił także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz. Wczoraj, w rozmowie z TVP Info, szef MON powiedział, że nie jest prawdą, iż Polska zrzekła się odszkodowań wojennych od Niemiec.

- To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD - powiedział Macierewicz.

- W tym zakresie miało miejsce zrzeczenie, zresztą nigdy formalno-prawnie nieprzeprowadzone - dodał minister obrony. Podkreślił, że z prawnego punktu widzenia, "Niemcy bezdyskusyjnie winne są Polsce reparacje wojenne".

Z kolei wiceminister obrony Bartosz Kownacki w przededniu rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego mówił o "pouczaniu o demokracji" przez potomków "zwyrodnialców".

- Na ulicach Warszawy po jednej stronie byli żołnierze AK walczący o wolność ojczyzny. Po drugiej stronie byli niemieccy zwyrodnialcy, to trzeba jasno powiedzieć, którzy mordowali kobiety, dzieci, często na ich rękach - mówił Kownacki.

- Trzeba o tym pamiętać szczególnie dzisiaj, kiedy ci, którzy współtworzą naszych współczesnych sąsiadów, dzieci i wnuki tamtych, próbują nas pouczać, czym jest wolność i demokracja. Oni nie mają do tego moralnego prawa - stwierdził.

TVP Info wypuściło skrajnie antyniemiecki spot. "To początek krucjaty prezesa Kurskiego" >>>

Więcej o:
Komentarze (317)
PiS poważnie myśli o żądaniu od Niemiec reparacji wojennych. Poseł złożył wniosek w Sejmie
Zaloguj się
 • sekanx

  Oceniono 67 razy 49

  Nie chodzi o żadne odszkodowania, bo to nierealne. PIS po prostu chce budować wrogość do Nieniec, jako kluczowego państwa UE, która zarzuca Polsce łamanie standardów demokratycznych. Ale "ciemny lud" to pewnie kupi.

 • pisiekundlecaladobe

  Oceniono 47 razy 33

  Aruś, co ty się tak rozdrabniasz? Dogadaj się z Antkiem i niech Wolska wypowie Niemcom wojnę. I sprawa załatwiona. Żolnierki z OT w biedahołkach dadzą radę. No przecież..

 • zoro_wieczorowo_poro

  Oceniono 32 razy 24

  Sprawdźcie no Mularczyk, z kim Polska podpisała umowę graniczną, bo jak się tak będziecie Mularczyk o te reperacje dobijać, to możemy oddać Niemcom Ziemie Odzyskane i Górny Śląsk, o Gdańsku Wolnym Mieście nie wspominając. Ale może o to wam chodzi Mularczyk, bo tam macie lichutkie poparcie

 • mirek76pl

  Oceniono 32 razy 24

  No i bardzo slusznie. Reparacje przydadza sie na pewno, po tym jak znikna pieniadze z Brukseli. A ze w zamian trzeba bedzie powrocic do granic sprzed 1939 to nie taka wielka szkoda, bo na zachodzie Polski mieszka przeciez gorszy sort, regularnie glosujacy na totalna opozycje i popierajacy niemieckiego przeciez Tuska.

 • sailor20170605

  Oceniono 27 razy 17

  Podczas wojen husyckich najechali nas Czesi. Może i od nich zażądać reparacji?

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 24 razy 16

  Do Mularczyka:
  Załóżmy, że Niemcy zapłacą (co oczywiście uważam za absurd!!!), to na co wydane zostaną te pieniądze, jeśli nie na pisowskie chore, zmulone pomysły??? Kandydat nr 1, to Rydzyk, czyż nie?
  Do Macierewicza:
  Skoro PRL była marionetkową kolonią, a miliony ludzi żyjących w tym kraju i urodzonych w latach komuny, należy wyrzucić poza nawias. I może należy uznać wszystko, co osiągnięto w wyniku pracy nie zawsze zadowolonej z PRL-u ludności, za niebyłe, nieprawne, za złe? Np. zburzmy domy, zaorajmy drogi, zamknijmy szkoły, odbierzmy dyplomy, tytuły naukowe, unieważnijmy świadectwa, skreślmy nawet Karola Wojtyłę, bo za PRL-u został papieżem. A Jarosławowi, odbierzmy dom, który jego ojciec dostał imię zasług.

  A od siebie dodam, że może w takim razie, z powodu tzw. reformy rolnej, trzeba zabrać chłopom ziemię, którą na skutek tej reformy otrzymali i puścić ich boso, przepasanych postronkami pod domy możnych, by ci możni dali im pracę?

  Nie używacie głowy do myślenia. Używacie PIS dy!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX