Potężne burze nad północnym zachodem kraju. W Wolsztynie grad wielkości piłek golfowych

Burze, które przeszły w nocy na północno-zachodnimi regionami były spektakularne, ale przyniosły też zniszczenia. Spadł grad, a wichury łamały drzewa i zrywały dachy. Strażacy byli wzywani setki razy.

Burze, których doświadczyli wczoraj mieszkańcy m.in. woj. lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego były częścią frontu, przechodzącego z zachodu na wschód.

Po upalnym dniu burze zaczęły pojawiać się późno w nocy. W Poznaniu grzmiało i padało już około północy. Dalej komórka burzowa przesunęła się w stronę Bydgoszczy, Torunia i Trójmiasta. W tym czasie kolejna burza przechodziła nad Wielkopolską, gdzie padało intensywnie jeszcze ok. godziny 4 nad ranem.

Jak informuje rzecznik Państwowej Straży Pożarnej Paweł Frątczak, w sumie strażacy wyjeżdżali ponad 400 razy. Najtrudniejsza sytuacja panuje w województwie wielkopolskim, gdzie strażacy usuwają setki połamanych drzew. Szczególnie dużo jest ich w okolicach Gniezna, Wrześni i w Poznaniu.

Burza spowodowała także duże utrudnienia na poznańskim lotnisku. Z portu Ławica nie odleciał poranny samolot do Warszawy, a te, które w stolicy Wielkopolski miały lądować, mają opóźnienie. Niemniej służby lotniska zapewniają, że sytuacja pomału się normuje.

Mieszkańcy tych regionów udostępniali w mediach społecznościowych zdjęcia i nagrania z burz:

W Wolsztynie (60 km od Poznania) spadł wyjątkowo duży grad. Jak widać na zdjęciach, miał on wielkość nawet piłek golfowych.

Do gradobicia doszło także w Poznaniu.

Jak widać na zdjęciach, burza zniszczyła tam m.in. jedno z targowisk.

Strażacy mają dużo pracy w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie otrzymali przeszło 300 zgłoszeń.

Poza gradobiciami obserwowano też wyładowania elektryczne. Tutaj burza z piorunami na w woj. kujawsko-pomorskim: 

A tak w Wielkopolsce:

 

IMGW wydało dla całego kraju ostrzeżenia przed upałem. Najwyższe stopnie ostrzeżeń dotyczą południa kraju, gdzie temperatury będą najwyższe i sięgną nawet 40 stopni Celsjusza.

Również w pozostałych częściach Polski może być niebezpiecznie. Burze mogą się pojawić się w wielu rejonach, między innymi w województwach dolnośląskim i pomorskim.

Co oznaczają stopnie ostrzeżeń?

Ostrzeżenie meteorologiczne pierwszego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne, możliwe zagrożenie życia.

Ostrzeżenie meteorologiczne drugiego stopnia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia.

Najwyższy, trzeci stopień ostrzeżenia przewiduje wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia.

Pogoda na dziś - jak należy się zachowywać w upalne dni?

W przypadku wysokich temperatur osoby starsze i dzieci powinny unikać wychodzenia na zewnątrz. Należy nosić nakrycia głowy, pić duże ilości wody, a także stosować krem z filtrem na odsłonięte części ciała. Nie wolno zostawiać dzieci i zwierząt w nagrzanym samochodzie, może grozić im śmierć.

Pogoda na dziś - jak zachować się w czasie burzy?

Burzę najlepiej jest przeczekać w budynku lub w samochodzie, jeśli jesteśmy w trakcie podróży. W trakcie wyładowań należy unikać otwartych przestrzeni, nie wolno kłaść się na ziemi lub chować pod drzewami i słupami elektrycznymi. Najlepiej jest kucnąć w zagłębieniu terenu i przeczekać wyładowania.

Wtorek burzowy i upalny. Na południu termometry wskażą 36 st. C

 

Więcej o:
Komentarze (15)
Potężne burze na Wielkopolską, Pomorzem i Kujawsko-Pomorskiem. Spadł grad, są zniszczenia
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 4 razy 2

  To kara boska za wybór PIS-u. Na drugi raz się zastanówcie ...

 • pumpernik

  Oceniono 4 razy 2

  Grad był wielki, ale tipsy wytrzymały.

 • aequos

  Oceniono 6 razy 2

  Pani Weronika ma ohydne paznokcie.... disco polo rules

 • yosemitesam

  Oceniono 2 razy 2

  W Toskanii przez najbliższy tydzień ma byc ponad 40 i ani kropli opadów. Jak ci Włosi to robią ? ;)

 • samon34

  Oceniono 1 raz 1

  Tak ładne zdjęcie błyskawicy z Hartowo tower , że przeszło wraz z... dość mocnym opisem.
  :)

 • odowk

  Oceniono 2 razy 0

  Nie nad północno-zachodnią, ale nad środkowo-zachodnią i środkową Polską, nad Lubuskiem i Wielkopolską i kawałkiem Dolnego Sląska. Na Pomorzu Zachodnim ledwie pokapało, Szczecin ominęły nawałnice.

 • 6nine9

  Oceniono 4 razy 0

  Poznan, Bydgoszcz, Trojmiasto to "polnocny zachod kraju"?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX