Powstanie Warszawskie upamiętniły ambasady Stanów Zjednoczonych i Niemiec. "Piękny gest"

Żołnierz ze znaczkiem Polski Walczącej i opuszczona flaga - tak ambasady w Warszawie upamiętniają rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Dziś przypada 73. rocznica wybuchu zrywu powstańczej stolicy. W Warszawie trwają oficjalne uroczystości, każdy może też upamiętnić rocznicę na swój sposób. Tak zrobiła m.in. ambasada USA w Polsce.

Na oficjalnym koncie ambasady na Twitterze zamieszczono zdjęcie żołnierza, trzymającego na dłoniach znak Polski Walczącej. Fotografię upamiętniła też strona amerykańskiej Piechoty Morskiej w Europie.

Pod zdjęciem dziesiątki osób dziękowały za takie upamiętnienie rocznicy wybuchu Powstania. "Dziękujemy. Piękny gest" - pisało wielu.

Z kolei przed ambasadą Niemiec w Warszawie opuszczono niemiecką flagę do połowy masztu. "Dziś upamiętniamy ofiary niemieckich zbrodni w Powstaniu" - napisał ambasador Rolf Nikel. 

Także ten gest został doceniony przez wiele osób.

Upamiętnianie Powstania w sieci

Dziś trwa internetowa akcja #PokażJakPamiętasz, której celem jest pokazanie, że pamięć o Powstaniu Warszawskim łączy wszystkich Polaków, nie tylko w naszym kraju, ale i za granicą. 

Wystarczy zdjęcie, krótki filmik i wpis na portalu społecznościowym, by włączyć się w akcję #PokażJakPamiętasz - tłumaczy w rozmowie z Polskim Radiem pomysłodawca inicjatywy Marcin Czapliński.

- Najbardziej życzyłbym sobie, żeby te wszystkie małe akcje, nawet te kiedy jedna rodzina wychodzi na balkon, by upamiętnić bohaterów, dotarły do mnie, bym mógł przygotować jedną wielką grafikę - podkreśla Czapliński, dodając, że zebrany materiał chce przekazać do Muzeum Powstania Warszawskiego i organizacji powstańczych.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 na mocy rozkazu dowódcy AK gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora”. Powstanie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Podczas walk z Niemcami poległo około 18 tysięcy powstańców oraz zginęło około 140 tysięcy cywilnych mieszkańców miasta.

Chcesz wiedzieć więcej o Powstaniu Warszawskim? Sprawdź te książki >>

"Pierwszy papieros. Zapalony... no po prostu z głodu". Zapytaliśmy Powstańców 44' o to, co najbardziej pamiętają z tamtych dni

Więcej o:
Komentarze (134)
Powstanie Warszawskie upamiętniły ambasady Stanów Zjednoczonych i Niemiec. "Piękny gest"
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 32 razy 18

  Kownacki idź zobacz jak dzieci i wnuki "zwyrodnialców" upamiętniają ..., a później zadaj sobie pytanie "komu służysz ?", bo na pewno nie Polsce.

 • czytakczynie12

  Oceniono 28 razy 16

  Piękny gest ambasady USA i Niemiec, ale przy tym skandaliczne słowa polskiego wiceministra MON za które przyzwoici Polacy się wstydzą. Nie tylko Niemcy, ale wszystkie kraje Europy krytykują Polskę za łamanie prawa, wiec skończyć z ta antyniemiecką retoryka, bo to nieprzyzwoite. O Czechach też pan tak powie.Oni bardzo mocno jako pierwsi zareagowali na łamanie prawa w Polsce. Inne kraje UE również.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 21 razy 15

  Kiedy ze wzruszeniem patrzę na zdjęcie amerykańskiego żołnierza...
  Kiedy z szacunkiem widzę opuszczone flagi Niemiec i Unii Europejskiej...

  na myśl przychodzi mi jedno z najbardziej dzisiaj obrzydliwych słów:
  KOWNACKI
  i czuję wstyd...

 • mypetroniusz-ak-25

  Oceniono 25 razy 15

  Widelcu kownacki jakoś twoi kumple ruscy z moskwy siedzą cicho,czemu?

 • wujekdolf

  Oceniono 22 razy 12

  a u nas zapyział pisiorskie zdradzieckie mordy z antkiem w pierwszym szeregu naplują powstańcom w twarz jak rok temu i odczytają nazwisko tego kaczego zwisa co się zabił w samolocie na ich apelu.

 • wagadudu

  Oceniono 26 razy 12

  Kownacki, ty ruski trollu, nie głupio ci teraz? Sam jesteś sowieckim zwyrodnialcem.

 • 92ilme

  Oceniono 18 razy 12

  Rosjanie tez powinni upamietnic powstanie. W koncu stali po drugiej stronie wisly przygladajac sie, jak plonie Warszawa. Moze by jakies walonki wystawili przed ambasada.

 • druit

  Oceniono 22 razy 10

  ladne gesty... a wychodzi na to maly pissiorek i sra na wspolne relacje i fizycznie pluje na wspolna historie pojednania. byle szczyl ma wiecej powagi myslac o tamtych nielatwych dniach. a tu takie bydle... piss

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX