Zmarła najstarsza Polka. Przeżyła rewolucję październikową i dwie wojny

Wczoraj po południu zmarła Jadwiga Szubartowicz, najstarsza Polka. Przeżyła rewolucję październikową i dwie wojny. Mieszkanka Lublina miała 111 lat i 9 miesięcy.

Pani Jadwiga urodziła się w 1905 r. w Lublinie. W dzieciństwie mieszkała przez jakiś czas w Sankt Petersburgu, gdzie była świadkiem wybuchu rewolucji październikowej. Ukończyła Gimnazjum Sióstr Urszulanek i studia pedagogiczne. Była księgową, przed wojną pracowała też w redakcji "Kuriera Lubelskiego", potem w Izbie Rzemieślniczej.

Świadek wojny

W czasie okupacji niemieckiej aresztowano jej brata, który po tygodniowym więzieniu w obozie na Majdanku został zwolniony, a następnie ponownie aresztowany przez Niemców w Krakowie. Zmarł w obozie koncentracyjnym w Buchenwaldzie.

Pani Jadwiga była również świadkiem przewożenia słynnego obrazu „Bitwa pod Grunwaldem”, który wówczas trzeba było ukryć przed nazistami. W 1952 roku wyszła za Antoniego Szubartowicza, weterana bitwy pod Monte Cassino. 

Najstarsza Polka

1 sierpnia 2015 r., po śmierci 109-letniej Jadwigi Młynek z Kalisza, została najstarszą Polką. 16 października 2015 roku ukończyła 110 lat. Tego dnia jej wiek został oficjalnie potwierdzony przez Gerontology Research Group i portal Najstarsi Polacy, czyli organizacje naukowe zajmujące się badaniami nad zdrową starością i długowiecznością.

W ubiegłym roku uroczyście obchodziła 111. urodziny. 7 marca 2017 roku, jako pierwsza lublinianka została uhonorowana Medalem 700-lecia miasta przez Prezydenta Krzysztofa Żuka.

Najważniejsza jest miłość

Życie człowieka na tej Ziemi nie jest proste ani łatwe. Trzeba stale się dokształcać i doskonalić. Z pomocą Boga, szukać piękna, dobra i prawdy, a zło niszczyć i łamać

- takie było motto pani Jadwigi.

Ostatnie miesiące spędziła w Domu Pomocy Społecznej w Lublinie przy ulicy Ametystowej, gdzie zmarła w czwartek o godz. 14. Zapytana w kwietniu tego roku o to, co według niej w życiu jest najważniejsze, odpowiedziała z przekonaniem: „Miłość”. 

Czytaj więcej w lubelskiej "Gazecie Wyborczej"

Więcej o:
Komentarze (43)
Zmarła najstarsza Polka. Przeżyła rewolucję październikową i dwie wojny
Zaloguj się
 • outofhell

  Oceniono 29 razy 23

  Przeżyła rewolucję październikową, dwie wojny, ale pisu już nie dała rady.

 • bog43

  Oceniono 22 razy 16

  można powiedzieć , że przeżyła jedną bolszewicką rewolucję , ale drugiej bolszewickiej zadymy , tym razem w Polsce , nie zdążyła . Cześć jej pamięci !

 • gordogringo

  Oceniono 18 razy 14

  Patrzyła na to co robi PiS i tego już nie mogła wytrzymać

 • konsulhonorowypernambuco

  Oceniono 19 razy 13

  Starsza Pani doszła do wniosku, że drugiej bolszewickiej rewolucji nie chce przeżywać.

 • spyderman2

  Oceniono 16 razy 12

  pisiurom nie dała rady. Polska też nie da, pisi sÓweren jest zbyt tepy

 • fakiba

  Oceniono 15 razy 7

  Zobaczyła kaczora wrzeszczącego o zamykaniu wszystkich i serce nie wytrzymało

 • smierdzacy_narodowcowy_smiec

  Oceniono 8 razy 6

  To wszystko wina kwaczyńskiego

 • joko52

  Oceniono 11 razy 5

  To że przeżyła dwie wojny i rewolucje to pikuś,cudem jest to że przeżyła "reformy" balcerka i osiem lat nierządów pomyleńców

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX