"Na banderowców znajdzie się polski kij". Kolejny kontrowersyjny popis byłego księdza

Jacek Międlar, kontrowersyjny działacz nacjonalistyczny, przemawiał na marszu z okazji rocznicy rzezi wołyńskiej, nawołując do nienawiści do Ukraińców. To nie pierwszy atak w wykonaniu byłego kapłana.

Jacek Międlar ma już na koncie zarzuty o szerzenie nienawiści, stanął też przed sądem za obrażanie posłanki Nowoczesnej, Joanny Scheuring-Wielgus. To jednak nie powstrzymało go od wygłoszenia kolejnego agresywnego przemówienia. 

Precz z Polski

W rocznicę rzezi wołyńskiej były ksiądz przemawiał we Wrocławiu pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa. Tym razem zaatakował Ukraińców. - Dla takich jak oni, nie ma miejsca w Polsce - krzyczał do zebranych.

Razem z nim na marszu pojawili się m. in. Piotr Rybak - sądzony za spalenie kukły Żyda na wrocławskim Rynku i Roman Zieliński - autor książki "Jak pokochałem Adolfa Hitlera".

Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych poinformował, że nagranie z przemówienia zostanie dodane do akt sprawy prowadzonej przeciwko Międlarowi.

Nie widzi, że jego retoryka nie różni się niczym od haseł banderowców sprzed 70 lat 

Napisał Ośrodek na swojej stronie na Facebooku. 

Ksiądz nacjonalista

Międlar, do niedawna jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich duchownych, zaistniał w mediach dzięki wypowiedziom otwarcie nawołującym do nienawiści względem muzułmanów i żydów.

W zeszłym roku, po odprawieniu mszy z okazji 82. rocznicy powstania Obozu Narodowo-Radykalnego, dostał od przełożonych całkowity zakaz wystąpień publicznych. Regionalne media donosiły, że w kazaniu nazwał on narodowo-katolicki radykalizm "chemioterapią dla ogarniętej nowotworem złośliwym Polski". Sprawia trafiła do prokuratury, jednak została przez nią umorzona. - To naprawdę zadziwiające, że ta sprawa została umorzona - mówi nam Anna Tatar ze Stowarzyszenia "Nigdy Więcej", które monitoruje zachowania ksenofobiczne.

Pod koniec września 2016 roku wystąpił ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy. Dwa miesiące później, podczas przemowy we Wrocławiu, namawiał do wojny z "lewactwem, żydostwem i komunizmem, które wciąż panoszy się po naszej ojczyźnie".

Były ksiądz pała też szczególną nienawiścią do posłanki Nowoczesnej, Joanny Scheuring-Wielgus, która złożyła do prokuratury doniesienie o popełnieniu przez Międlara przestępstwa. Kiedy działacz nazwał ją "konfidentką, zwolenniczką aborcji i islamizacji", posłanka wytoczyła mu proces o publiczne nawoływanie do przestępstwa oraz stosowanie mowy nienawiści. 

Zatrzymany na wyspach

Międlar ma problemy z prawem nie tylko w Polsce. W czerwcu został zatrzymany przez służby graniczne na lotnisku Luton, pod Londynem. Miał wziąć udział w antymuzułmańskiej demonstracji w Birmingham, zorganizowanej przez prawicowy ruch Britain First. Nie jest to jedyny przypadek, kiedy odmówiono mu wjazdu na Wyspy. Został zatrzymany też w lutym na lotnisku Londyn Stansted i zmuszony do powrotu do Polski. 

Więcej o:
Komentarze (109)
"Na banderowców znajdzie się polski kij". Kolejny kontrowersyjny popis byłego księdza
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 42 razy 14

  Wysłać ONRowskiego bohatera na Ukrainę i to natychmiast , razem z całą tą jego bandą , niech się pokażą

 • cool77

  Oceniono 27 razy 7

  W Rassiji przyjmą go z otwartymi ramionami zostanie popem dadzą mu parafie nad Jenisejem i będzie żył jak panisko

 • neospasmin

  Oceniono 11 razy 5

  Nie doganiam: chodzilo mu o banderowcow czy o Ukraincow?
  Jesli o tych pierwszych to znow bedzie rwetes gdy sprawa zostanie umorzona.
  Sam zastanawiam sie jak powinny wygladac obchody rzezi wolynskiej tak by zyskaly uznanie gazeta.pl? Nie wspominac kto jej dokonal, a jesli juz to jak ze zbrodniami niemieckimi: dokonywali ich jacys hitlerowcy i oczywiscie polscy szmalcownicy

  marcin lazarowicz

 • ilchi

  Oceniono 4 razy 4

  Na poczatek moze przestancie o tym type pisac per byly ksiadz. Ja w podstawowce nalezalam do ZHP ale znajomi nie mowia o mnie 'byla harcerka'. Obrzydliwa jest ta tytulomania. O Kaczynskim piszecie Prezes ale o Schetynie juz nie.
  Lepiej napisalibyscie z czego zyje ten Miedrak, skoro juz nie na koszt obywateli.

 • zz1026

  Oceniono 4 razy 4

  zawsze mnie to zastanawialo
  tak nienawidza zydow a modla sie do zyda na krzyzu a w domu obraz jego matki zydowki
  moglby jakis "patriota" to wyjasnic?

 • jxl82

  Oceniono 22 razy 4

  Dziwne jest zachowanie działaczy KK w obecnej sytuacji. W sprawie sądów milczą, kolega nienawidzący wiernych pasował im przez lata, pedofilów ochraniają. Powiedzcie wprost że waszym Bogiem jest pieniądz. Może tego Mędrka ustanowicie szefem waszego PR-u?

 • ponury424

  Oceniono 5 razy 3

  Coś się państwu z gazety i Stowarzyszenia "Nigdy Więcej" pomieszało. Ci którzy czczą Hitlera i Goeringa, są równi tym którzy uprawiają kult Bandery i Szuchewycza. Te wymienione spośród wielu, cztery postacie wyznawały skrajną ideologię nazistowską, która doprowadziła do śmierci milionów ludzi różnych narodowości. Byłbym wdzięczny, jeśliby ktoś ze stowarzyszenie, lub gazety, osób które zapewne posiadają perfidną inteligencję, wyjaśnił mi dlaczego można, i słusznie, potępiać obecnych wyznawców nazizmu niemieckiego, a tego teraźniejszego nazizmu, wyznawanego jawnie przez wielu Ukraińców, z różnych organizacji w tym kraju, a potocznie zwanego "banderyzmem", nawet bardziej prymitywnego i bestialskiego od niemieckiego, spod znaku ukraińskiego OUN-UPA, już nie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX