"Nie wolno nam milczeć!". W Warszawie i nie tylko demonstracje w obronie niezależnych sądów

Protest przeciwko ustawie o Sadzie Najwyższym

Protest przeciwko ustawie o Sadzie Najwyższym (Fot. Piotr Skórnicki / Agencja Gazeta /)

Demonstracja pod Sejmem i "Łańcuch Światła" wokół Sądu Najwyższego - w Warszawie i innych miasta ludzie zamierzą dziś protestować przeciwko forsowanym przez PiS zmianom w sądownictwie.

Senat w środku nocy przyjął bez poprawek ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów powszechnych. Od wejścia w życie dzieli je już tylko podpis prezydenta. Prawdopodobnie ten sam los czeka ustawę o Sądzie Najwyższym.

W obliczu tych zmian od czwartku odbywają się liczne protesty. Największym dzisiejsza demonstracja przed budynkiem Sejmu o godzinie 15.00. 

Głównym organizatorem jest Komitet Obrony Demokracji. Obecność zapowiedziały także inne organizacje, akcje i partie polityczne, w tym PO, Nowoczesna, Razem, SLD, Obywatele RP, Strajk Kobiet i inni. Na Facebooku udział zadeklarowało ponad 10 tys. osób. 

Wieczorem zapowiadana jest kolejna demonstracja - "Łańcuch Światła" pod gmachem Sądu Najwyższego. Protesty odbędą się dziś także w innych miastach.

Zobacz, gdzie dokładnie odbywają się dzisiaj demonstracje >>>

Sejm za barierkami

Już podczas pierwszych protestów w czwartek i piątek wokół Sejmu pojawiły się barierki. Dziś od rana policja szykowała się do demonstracji. 

Wokół budynku parlamentu są pojawiły się kolejne metalowe ogrodzenia i patrole policji.

Stuhr: Do zobaczenia jutro pod Sejmem!

O udział w demonstracjach apelowały znane osoby, w tym aktorzy Maciej Stuhr i Maja Ostaszewska. "Władza myśli, że może robić co chce. Niech usłyszy głos tych, którzy nie godzą się na zamach stanu. Do zobaczenia jutro pod Sejmem o 15:00! NIE WOLNO NAM MILCZEĆ!" - napisał Stuhr na Facebooku.

"Kochani współobywatele tu nie chodzi o nasze poglądy, mogą być różne. Tu chodzi o praworządność. Brak bezstronności sądów prędzej czy później odbije się na nas wszystkich. Nie gódźmy się na to!" - wzywała Ostaszewska.

Krytyczny stosunek do ustaw PiS-u, a nawet poparcie dla demonstracji wyrażają także organizacje pozarządowe, studenci i środowiska prawnicze.

Ogień. Quiz wiedzy ogólnej
1/18"Dolewać oliwy do ognia" oznacza:
Zobacz także
 • Jarosław Kaczyński "Blitzkrieg" Kaczyńskiego. Niemiecka gazeta o PiS-owskiej kampanii przeciwko sądom
 • Gersdorf odpowiada Kaczyńskiemu ws. "skażenia komuną". I przypomina, u kogo pisał doktorat
 • Patryk Jaki Jaki przekonuje, że ustawę o SN napisali posłowie. Dziennikarka: A ja jestem Marilyn Monroe
Komentarze (204)
"Nie wolno nam milczeć!". W Warszawie i nie tylko demonstracje w obronie niezależnych sądów
Zaloguj się
 • JagdWehrwolf

  Oceniono 43 razy 17

  Widać mobilizacje internetowych brygad. Znane nicki się pojawiły.
  Do wszystkich komentujących:
  Nie wdawać się w dyskusje tylko od razu do kosza trolle...
  gr_ub_y
  Jan Kowalski
  Adam Persson

 • natemat22

  Oceniono 59 razy 17

  Księża popierają PiS i dlatego organizacje demokratyczne ,organizacje kobiece i osoby prywatne powinny wzywać do bojkotu K.K.
  ePiSkopat bojkot !!!

  -zero chodzenia do kościoła
  -zero chrztów
  -wspieranie organizacji świeckich /w tym i finansowe/
  -bojkot tzw kolędy
  -świeckie śluby
  -świeckie pogrzeby
  -dokonywanie apostazji

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 34 razy 12

  Już rozumiem dlaczego pis i klechy tak uwielbiają kiboli - debilami jest bardzo łatwo manipulować, wyznaczać wspólnego wroga, opisywać świat jakby był czarno-bialy ale przede wszystkim tępaki zawsze będą się identyfikować z takimi niedojdami życiowymi jak Kaczyński i nienawidzić ludzi którym się w życiu powiodło... Teraz padło na wykształciuchow - sędziów, ciekawe kto następny?

 • jurek4491

  Oceniono 58 razy 10

  " Tak trzymać i nie popuszczać "
  PiS i rządzący bardzo boją się Obywatelskiego Nieposłuszeństwa , dostają wścieklizny na samą myśl o demonstracjach , odgradzają się : zasiekami , płotami , barierkami i tysiącami policjantów od SUWERENA , gonić to prymitywne i zacofane umysłowo bydło .

 • pysio62

  Oceniono 25 razy 7

  Kaczynski i PIS daza do wprowadzenia w Polsce dyktatury, a to bedzie jeszcze na dodatek, parafrazujac Kisiela, dyktatura ciemniakow. Podporzadkowanie sobie sedziow, sadow i SN jest bardzo waznym, ale tylko jednym z wielu srodkow sluzacych urzeczywistnieniu tego celu. Ci co lamia Konstytucje i prawo traca swoj mandat do rzadzenia, nawet jak ten mandat byl wczesniej legalny.

 • polakadam

  Oceniono 37 razy 7

  Kaczyzm to paranoidalny system rządzenia oparty na ksenofobi ,wzbudzaniu ciągłego strachu i lęków u swych wyborców . Opiera się podziałach społecznych ,szukaniu wroga wewnętrznego i zewnętrznego ,odmawiania całym grupom społecznym czy zawodowym prawa do patriotyzmu czy nawet polskości – my tu a wy tam gdzie ZOMO , my prawdziwi Polacy wy drugi sort .To idea „Kto nie z nami to przeciw nam „To rządy oparte na zamordyzmie z wszechwładną policją ,prokuraturą i służbami specjalnymi, Kaczyzm to połączenie faszystowskiego nacjonalizmu z bolszewickim populizmem podszytym katolickim faryzeizmem toruńskim i satanizmem .W skrócie jest to : „narodowy faszystowski bolszewizm

 • wujek_12

  Oceniono 10 razy 4

  Sądziłem że Kukiz jest poważniejszy przed wyborami jeździł, obiecywał a teraz chowa głowę w piasek. Wiele od nich zależy mogą i powinni wejść w koalicje z PiSem. Raczej na pewno nie dostaną progu wyborczego przy najbliższych wyborach, bo w Sejmie takich nie potrzeba

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje