Radny PiS wzywa wojska Macierewicza do odstrzału dzików. Co na to MON? Mamy odpowiedź

Rolnicy na wschodzie Polski zmagają się od tygodni z afrykańskim pomorem świń. Zdaniem jednego z lokalnych polityków z pomocą mogłyby przyjść Wojska Obrony Terytorialnej. Mamy już odpowiedź MON.

Wirus afrykańskiego pomoru świń (ASF) rozprzestrzenia się w kilku powiatach na Podlasiu i Lubelszczyźnie za sprawą zarażonych dzików. Stąd, zdaniem Mariana Tomkowicza - wiceprzewodniczącego Rady Powiatu w Białej Podlaskiej - niezbędnym rozwiązaniem jest masowy odstrzał tych zwierząt. Według niego odpowiedzialne za to koła łowieckie nie dają sobie rady, dlatego zaproponował, by zajęły się tym Wojska Obrony Terytorialnej - informuje Polsat News.

Proponuję powołanie Grupy Zadaniowej przy Prezesie Rady Ministrów ds. Eliminacji Populacji Dzików w powiatach zapowietrzonych

- napisał Tomkowicz w liście skierowanym do premier Beaty Szydło, szefa MON Antoniego Macierewicza oraz ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. W rozmowie z polsatnews.pl samorządowiec przyznał, że wezwanie na pomoc WOT było trochę prowokacyjne - wszystko po to, by zwrócić uwagę rządzących. Choć jednocześnie dodał, że w sąsiedniej Białorusi to właśnie wojsko uczestniczy w podobnych akcjach.

Poprosiliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej o komentarz w tej sprawie. Odpowiedź resortu jest jednoznaczna:

Uprzejmie informujemy, że Wojska Obrony Terytorialnej nie są organem właściwym do realizacji zadań w zakresie eliminacji populacji dzików

- czytamy w przesłanej nam wiadomości. Podkreślono przy tym, że ewentualne powołanie grupy zajmującej się odstrzałem dzików musiałoby się odbyć zgodnie z obowiązującymi przepisami, takimi jak Prawo łowieckie czy ustawa o ochronie zwierząt.

Antoni Macierewicz spotkał się z dziećmi i nagrał specjalny odcinek "Teleranka"

Więcej o:
Komentarze (158)
Radny PiS wzywa wojska Macierewicza do odstrzału dzików. Co na to MON? Mamy odpowiedź
Zaloguj się
 • lukasz_patrykus

  Oceniono 61 razy 13

  ORMO nie jest od polowania na dziki, tylko od trzymania oka i ucha na pulsie :-)
  ---
  Otrzymałem niedawno list z mojego WKU gdzie bardzo serdecznie w imieniu Macierewicza, komendant kusi mnie 500 PLN za kilka weekendów na miesiąc oraz pełnym wiktem i opierunkiem za wstąpienie do batalionu OT... ciekaw jestem czy to jakiś wyjątek czy powszechna akcja???

 • obeznany

  Oceniono 55 razy 7

  Wiedzą, że podczas akcji eliminacji uległoby więcej żołnierzy Obrony Terytorialnej niż dzików.

 • michr

  Oceniono 5 razy 5

  A nie lepiej przypier.dolić granatnikiem i wtedy cała wataha będzie załatwiona, tylko nie wiem czy wojska Macierewicza mają już takie uzbrojenie

 • szmul.bender

  Oceniono 53 razy 5

  Nie można ! Czym będą strzelać do gorszego sortu jak zużyją naboje na dziki ?

 • enedue3

  Oceniono 6 razy 4

  Minister Jurgiel nic nie zrobi, jest to poza jego możliwościami percepcyjnymi. Sprawia wrażenie, mimiką twarzy, że nie ugotowałby kartofli na obiad, a mowa by zorganizował odstrzał dzików.
  To jego towarzystwo, które by zebrał , krzywdę by sobie wzajemnie zrobiło i okolicznym mieszkańcom a nie zarażonym zwierzęciom.

 • muzyk_barokowy

  Oceniono 5 razy 3

  Właściwie o czym jest ta historia? Ktoś coś napisał i dostał grzeczną odmowę z uzasadnieniem. Cienkie nawet jak na sezon ogórkowy.

  Ale najpewniej chodzi o podteksty i preteksty do plucia na forum. Dopiero co potworem był wojewoda, który proponował odstrzał dzików. Teraz odstrzał jest OK, potworem jest WOT. Adasiu, zdecyduj się na coś!

 • wolak007

  Oceniono 18 razy 2

  Wyciąć lasy i po kłopocie (czy. dzikach)!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX