Absolwenci gimnazjów z różnych miast Polski otrzymali nieważne świadectwa

Choć w całym kraju trwają wakacje, niektórzy absolwenci gimnazjów myślami wracają do szkół. W wielu szkołach w Bydgoszczy, Gdańsku, Krakowie i Koszalinie uczniowie otrzymali nieaktualne świadectwa.

W piątek w całej Polsce uczniowie stawili się na zakończeniu roku szkolnego i wręczeniu świadectw, a następnie rozpoczęli dwumiesięczne wakacje. Jednak część absolwentów gimnazjów już po fakcie dowiedziało się, że otrzymało nieważne dokumenty. Wszystko dlatego, że brakowało na nich niewielkiego symbolu.

Problematyczny znaczek

Całe zamieszanie wzięło się stąd, że MEN wprowadziło Polską Ramę Kwalifikacyjną, której oznakowanie powinno znaleźć się w lewym dolnym rogu świadectw uczniów III klasy gimnazjum. Nie we wszystkich szkołach pamiętano o tym, by uaktualnić dokument, a w niektórych - na przykład dwóch bydgoskich szkołach - nauczyciele źle zinterpretowali rozporządzenie i uznali, że kwalifikacja dotyczy jedynie szkół technicznych - czytamy w portalu Pomorska.pl.

- Córka chciała złożyć świadectwa w wybranym liceum i usłyszała, że jest ono nieważne. Rozpłakała się - - mówiła portalowi matka jednej z absolwentek.

Ale problem dotyczy nie tylko Bydgoszczy, w której złe świadectwa wydało co najmniej pięć szkół. Trójmiejska "Gazeta Wyborcza" informowała o 13 gdańskich placówkach, których uczniowie musieli wymieniać niewłaściwe dokumenty. Podobne sytuacje miały miejsce w Krakowie i Małopolsce oraz Koszalinie.

Wyrozumiałe szkoły średnie

Absolwenci, którzy otrzymali niewłaściwe dokumenty, powinni jak najszybciej zgłosić się po nowe, żeby móc skutecznie brać udział w rekrutacji do liceów i techników. Jednak dyrektorka gimnazjum w Bibicach, w którym również zaszła konieczność wymiany świadectw, zapewniała na łamach "Dziennika Polskiego", że licea będą współpracować w tej kwestii z potencjalnymi uczniami. - Dzwoniłam do dyrektorów szkół średnich. Powiedzieli, że nie będą robić problemów z wymianą dokumentów - mówiła.

A tak powinien wyglądać prawidłowy wzór świadectwa gimnazjalnego.

Prawidłowy wzór świadectwa gimazjalnegoPrawidłowy wzór świadectwa gimazjalnego Źródło: Pomorskie Kuratorium Oświaty

Więcej o:
Komentarze (93)
Absolwenci gimnazjów z różnych miast Polski otrzymali nieważne świadectwa
Zaloguj się
 • czeslaw.emilian.sarna

  Oceniono 14 razy 12

  Reforma szkolnictwa została tak samo starannie nieprzygotowana i niespodziewanie wyciągnięta jak Duda czy Szydło z kapelusza prezesa z Żoliborza i tak samo ta psu na budę potrzebna reforma sprawdza się w praktyce, jak oba wspomniane buble osobowe udowadniają, że są tylko po to, by zaspokajać oczekiwania Kaczyńskiego. Jego zaś cieszy tylko to, co innych irytuje, jeżeli nie jest w stanie wyprowadzić z równowagi. Tym przejawia się kaczyzm, czyli faszyzm rodem z Żoliborza.

 • fruqo3

  Oceniono 24 razy 12

  Dobra zmiana PiSuaru.
  Nie matura lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera - powiedzenie staje się znowu aktualne, a kadry PiS z panią "minister" Zalewską pasują do niego idealnie.

 • kalowiec

  Oceniono 41 razy 7

  nie będzie patologicznych gimnazjów nie będzie problemu m.in ze świadectwami, koniec kropka, dobra zmiana!

 • jan700

  Oceniono 24 razy 6

  Wyolbrzymianie marginalnych wydarzeń, aby przyłożyć PiS.

  Metoda nie działa już nawet na aktyw PO, nie wierzą w to co piszą dziennikarze..

  Żegnaj Platformo Obywatelska.

 • krark

  Oceniono 13 razy 5

  "już oceniałeś"

 • villiers

  Oceniono 25 razy 5

  >>Choć w całym kraju trwają wakacje, niektórzy absolwenci gimnazjów myślami wracają do szkół<<
  Wiecie gdzie to mają absolwenci? Gdybym był źle wychowany ,to powiedział bym , że dupie. Ale tak nie powiem.

 • wlodzimierz.il

  Oceniono 38 razy 2

  Nieważne świadectwa wydawali zapewne i ci dyrektorzy gimnazjów, którzy protestowali przeciw ich likwidacji podnosząc swój poziom fachowy i wielkie straty dla oświaty.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX