ZNP uruchamia "licznik Zalewskiej". I alarmuje: tysiące nauczycieli stracą pracę

ZNP wyliczył, ilu nauczycieli może stracić pracę lub zatrudnienie w pełnym wymiarze przez wprowadzaną właśnie reformę edukacji. Resort Anny Zalewskiej odpiera te zarzuty i twierdzi wręcz, że miejsc pracy przybędzie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego szacuje, że reforma oświaty dotknie w sumie 31 tysięcy nauczycieli. W przypadku 9,5 tysiąca z nich chodzi o rozwiązanie stosunku pracy, natomiast pozostałe 22 tysiące muszą liczyć się z redukcją etatów. Związek zaznacza przy tym, że jego wyliczenia są niepełne, bo nie dotyczą wszystkich okręgów. 

W grupie prawie 9,5 tysiąca nauczycieli tracących pracę w całym kraju ponad 5 100 to osoby, które otrzymały wypowiedzenie, a 4 200 - nie przedłużono umowy o pracę.

Według związku, najwięcej zwolnień będzie w województwach: mazowieckim, małopolskim, lubelskim, wielkopolskim i świętokrzyskim. Dane będą aktualizowane na stronie ZNP, który uruchomił "licznik zwolnień Zalewskiej".

Co na to MEN?

Tymczasem Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że w wyniku reformy pojawi się ponad 5,5 tysiąca dodatkowych miejsc pracy.

Rzeczniczka resortu Anna Ostrowska wyjaśnia, że zwiększone zapotrzebowanie na pracę nauczycieli wynika z prawa oświatowego, z tego, że nie można łączyć klas, które będą rozpoczynały naukę w siódmej klasie podstawówki oraz z tego, że liczba uczniów w systemie edukacji się nie zmieni.

Finaliści turnieju IPN solidaryzują się z wyrzuconymi z Sejmu licealistami. Wyciągnęli unijną flagę

Więcej o:
Komentarze (111)
ZNP uruchamia "licznik Zalewskiej". I alarmuje: tysiące nauczycieli stracą pracę
Zaloguj się
 • krikrikrikri

  Oceniono 36 razy 8

  Jak min. stocznie zamykali to też ludzi zwalniali, a byli to ludzie produktywni wypracowujący PKB. Nauczycieli jest za dużo i wszyscy to wiedzą.

 • coswiem

  Oceniono 24 razy 2

  Będziemy głupsi i dzięki temu weselsi.
  Ludzie nawet nie zdają sobie sprawy jak ich dobrobyt zależy od poziomu wykształcenia tej garstki ludzi, która ciągnie to wszystko do przodu.
  Dlaczego USA są bogate?
  W tym kraju po tym jak już wszyscy wyjadą to już nawet lasu nie będzie.

  Nikt i nic w tym kraju

 • Dorota Drela

  Oceniono 8 razy 0

  Zwolnieni nauczyciele, tak, czy inaczej sobie poradzą. W najbliższych wyborach serdecznie PIS-owi podziękują za tę sytuację... No, chyba, że PiS odwoła wybory, bo po co słuchać ludzi(jak wniosek o referendum w sprawie wyborów)?

 • haniagagala

  Oceniono 12 razy 0

  Drodzy nauczyciele, proszę nie dyskutujcie z plebsem który nie ma pojęcia o pracy pedagogicznej, dla którego liczy się tylko ilość dzieci w rodzinie (z wiadomego powodu). Gdyby plebs wiedział co robią w pracy nauczyciele i ile pobierają wynagrodzenia zaraz by krzyczał że został "oszukany na kasie" Trzymajcie się nauczyciele.

 • spyderman2

  Oceniono 34 razy 0

  za to tysiące partyjnych pisowskich aparatczyków dostanie pracę na suto płatnych stanowiskach. ostatnio sadórska bez doświadczenia 90tyś miesięcznie. bezrobocie zbilansuje się

 • iwonazetka

  Oceniono 30 razy 0

  Pani ministra ma na myśli to, że niektórzy nauczyciele, żeby wypracować etat, będą musieli pracować w 18 szkołach. A potem będzie na nich nagonka, że blokują 17 miejsc pracy, dlatego brakuje dla innych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX