Ośmioletnia Marta po śmierci uratowała trzy osoby. Mariusz Błaszczak odznaczył ją medalem

Mariusz Błaszczak pośmiertnie odznaczył ośmioletnią Martę medalem "Młodego Bohatera". Dziewczynka zmarła we wrześniu z powodu wylewu krwi do mózgu. Rodzice zdecydowali się oddać jej organy.

Marta Kowalska jest pierwszym dzieckiem, które pośmiertnie zostało odznaczone medalem "Młodego Bohatera". Ośmioletnia dziewczynka zmarła we wrześniu z powodu wylewu krwi do mózgu. Rodzice podjęli decyzję o przekazaniu organów dziecka. W ten sposób uratowali trzy osoby.

Chciała pomagać

Jak tłumaczy matka Marty, dziewczynka wcześniej deklarowała, że po osiągnięciu pełnoletności będzie nosić przy sobie oświadczenie woli.

Córka widziała u mnie w portfelu kartę dawcy organów. Powiedziała wtedy, że ona też chce taką. Wytłumaczyłam jej, że musi być pełnoletnia, żeby taką kartę założyć. Stwierdziła, że jak będzie dorosła, to też będzie chciała tak pomagać. Tylko dlatego w szpitalu zdecydowaliśmy się podpisać zgodę na oddanie narządów

 - opowiedziała w programie "Teleskop" TVP Ewelina Kowalska.

Marta miała w swoim krótkim życiu zawsze starać się pomagać - zarówno ludziom, jak i zwierzętom. - Nawet ślimakom budowała domki, żeby nikt ich nie rozjechał na ulicy - wspomina matka dziewczynki.

Młody Bohater

Akcja "Młody Bohater" powstała z inicjatywy MSWiA. Na stronie ministerstwa czytamy, że "służy nagradzaniu i promowaniu godnych naśladowania postaw wśród dzieci i młodzieży".Minister Mariusz Błaszczak w spocie reklamującym akcję zachęca do zgłaszania kandydatów do tego tytułu.

 

Do tej pory medalem odznaczono już ponad 40 osób.Wśród nich znaleźli się m.in. ośmioletni Bartosz i Ryszard, którzy powstrzymali niedoszłego samobójcę przed powieszeniem się na gałęzi, 9-letni Łukasz, który zawiadomiła strażaków o pożarze i 12-letnia Angelika, która uratowała swoją rodzinę przed zaczadzeniem.

Więcej o:
Komentarze (99)
Ośmioletnia Marta po śmierci uratowała trzy osoby. Mariusz Błaszczak odznaczył ją medalem
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 33 razy 15

  Owsiak od ponad 20. lat ratuje życie dzieci, a ze strony PiS-dzielców tylko same szykany i kłody pod nogi...

 • cezar85

  Oceniono 29 razy 9

  nie ma to jak wytrzeć sobie mordę cudzym bohaterstwem

  gdyby to była dyscyplina sportowa, pis zajmowałby trzy pierwsze miejsca

 • dokowski

  Oceniono 26 razy 8

  Nie rozumiem, dawniej nie było problemu z oddawaniem organów na przeszczepy, to była rutyna. Co się zmieniło? Jakieś zakazy się pojawiły? Dawniej na motocyklistów się mówiło: "dawcy", bo było jasne, że młody zdrowy człowiek po śmierci się nie zmarnuje. Wygląda na to, że przeoczyłem jakieś zmiany w prawie. Było prawo ludzkie, teraz jest nieludzkie? Zgoda na dawstwo jest bohaterstwem? Dla mnie to szok, choć nie ruszam się z kraju, nagle budzę się dzisiaj w odhumanizowanym kraju... i to jest ten sam kraj

 • acototak

  Oceniono 24 razy 8

  A potem wsadzi się jakiegoś transplantologa.

 • leszek.30

  Oceniono 24 razy 8

  Błaszczak się podłączył , chociaż jego partia robi bardzo dużo , by dzieci umierały bez pomocy..!
  Łajdak..!!

 • tet233

  Oceniono 25 razy 5

  Typowy pusty gest polityków PiSu, który ma odwrócić uwagę od fali bezprawia.

 • kemor234

  Oceniono 21 razy 5

  Dla swoich pieniążki, dla innych ... medale i ordery.
  LUDZCY PANOWIE.

 • marko_uk

  Oceniono 22 razy 4

  To już któryś medal nadany przez pislamską władzę pośmiertnie... Biedaki nie mogą odmówić...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX