Kolejne odwołania w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. We Wrocławiu i w Komendzie Głównej

Szefowa policyjnego Biura Kontroli i zastępca komendanta z wrocławskiej starówki stracili właśnie stanowiska. Nowy szef dolnośląskiej policji dąży też do zwolnienia pięciu policjantów, którzy brali udział w zatrzymaniu Igora Stachowiaka.

Dyrektor Biura Kontroli w Komendzie Głównej Policji Halina Żabowska straciła wczoraj stanowisko - podaje portal tvn24.pl. To kolejna dymisja w policji po ujawnieniu przez TVN nagrań policjantów rażących paralizatorem 25-letniego Igora Stachowiaka. 

Biuro Kontroli zajmuje się sprawdzaniem i badaniem doniesień o nieprawidłowościach w policji. To jego funkcjonariusze sporządzili wstępny raport po śmierci 25-latka we Wrocławiu. Ustalono w nim, że policjanci zachowali się nieprawidłowo. Jednak wg źródeł w policji, pomimo wyciągnięcia wniosków, Biuro Kontroli "nie dopilnowało sprawy". Z konsekwencjami spotkali się też kolejni funkcjonariusze z Dolnego Śląska. 

Na stronie policji pojawiło się już nazwisko nowego szefa jednostki - został nim mł. insp. Dariusz Szuba.

Nowy komendant wyciąga konsekwencje wobec policjantów

Nowy komendant wojewódzki policji z Wrocławia mówił dziś na konferencji tym, że dokonał kolejnych odwołań i zainicjował postępowania dyscyplinarne w związku ze sprawę Igora Stachowiaka. Nadinsp. Tomasz Trawiński został powołany na stanowisko we wtorek po zwolnieniu poprzedniego szefa dolnośląskiej policji.

- W stosunku do pięciu funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowanie administracyjne w kierunku zwolnienia z uwagi na ważny interes służby. Szósty funkcjonariusz, który brał udział w zatrzymaniu Igora Stachowiaka, zwolnił się na własne życzenie w zeszłym roku - mówił Trawiński. 

Odwołania i postępowania dyscyplinarne we Wrocławiu

- Wczoraj odwołany został zastępca komendanta komisariatu Wrocław stare miasto - poinformował komendant i dodał, że ten policjant był na służbie w dniu zatrzymania 25-latka. - W mojej ocenie nie podjął żadnych działań, aby zapobiec tym wydarzeniom - dodał Trawiński.

Nowy komendant polecił też wszcząć postępowania dyscyplinarne wobec odwołanych już komendanta oraz zastępcy komendanta miejskiego policji we Wrocławiu. Kolejne postępowanie obejmie oficera z komendy miejskiej, który prowadził postępowanie wyjaśniające. - Sposób jego prowadzenia był nierzetelny i nie doprowadził do wyjaśnienia okoliczności - dodał komendant. 

Trawiński zapewnia, że podjął też działania mające zapobiegać takim zdarzeniom w przyszłości - wśród nich jest m.in. zamontowanie monitoringu w jednostkach policji.

Fala zwolnień w policji

Choć sprawa toczy się od roku, to dopiero po ujawnieniu przez TVN drastycznego nagrania w policji zaczęto wyciągać konsekwencje wobec funkcjonariuszy. 

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak polecił zwolnić policjanta, który użył paralizatora na komisariacie. Minister miał podjąć tę decyzję "ze względu na dobro służb i wizerunek policji". Stanowiska stracili też m.in. komendant wojewódzki dolnośląskiej policji oraz komendant miejski.

Więcej o:
Komentarze (95)
Kolejne odwołania w związku ze śmiercią Igora Stachowiaka. We Wrocławiu i w Komendzie Głównej
Zaloguj się
 • dna_low

  Oceniono 16 razy 14

  A kiedy ten spasiony v-ce minister do dymisji? No chyba że on taki MONDRY, że żal go odwoływać. Poza tym konieczna sejmowa komisja śledcza do tej sprawy - dlaczego przez rok nic się nie działo (komu na tym zależało, kto za tym stał, dlaczego nie było właściwego nadzoru nad katami i oprawcami Igora itp.).

 • smiki48

  Oceniono 12 razy 8

  wiecie co mnie zaszokowało, gdy oglądałem filmiki z interwencji? Absolutny brak profesjonalizmu u interweniujących policjantów. CZTERECH ludzi, którzy uważają siebie za wysokiej klasy profesjonalistów i dlatego żadających wysokich płac i uprawnień, nie potrafiło obezwładnić jednego, przecietnego człowieka. Przypomnę, że ci policjanci, po uwzględnieniu składek jakie musieliby zapłacić aby mieć wszystkie przywileje, zarabiają średnio około 20 tysięcy miesięcznie.

 • senior2244

  Oceniono 3 razy 1

  Pożal się Boże niedouczony porkurator naczelny jednak wie jak ustrzec najbardziej winnych /błyszczka i jego pajacowatego durnego zastępcę/. przed konsekwencjami.

 • Wacek Bajkiewicz

  Oceniono 1 raz 1

  Jeśli koło dupy robi się gorąco to i PiS mieknie po roku czasu a to wszystko przez znienawidzony tvn który ujawnił wszystko

 • edals

  Oceniono 3 razy 1

  Kolejny sukces wiceministra ds policji Jarosława Zielińskiego - dzisiaj w Warszawie policji uciekł przestępca !!!! Ciekawe czy znów powie, że nie czuje się odpowiedzialny bo przecież jego tam nie było? Ciekawe na jakim szczeblu drabiny skończy sie odpowiedzialność dyscyplinarna, na posterunkowym, czy maksymalnie jego przełożonym w komisariacie? Zdemontował Policję, służbe pełnia żółtodzioby, tna konfetti i najwazniejsze zadanie policjantów to miesięcznica. Nie mozemy sie czuć bezpieczni !!!! Zieliński i Błaszczak do dymisji !!!!

 • leszekzgd

  Oceniono 5 razy 1

  A Błaszczak i Zieliński kiedy?

 • marswitek

  Oceniono 1 raz 1

  Zielinski juz rok temu mowil o zlym traktowaniu czlowieka przez powtorne traktowanie paralizatorem zatrzymanego. W moim rozumieniu on juz wtedy wiedzial o sprawie i prawdopodobnie widzial film. Teraz nalezy dojsc do prawdy a jesli okaze sie ze tak bylo to wszyscy pod sciane z kaczorem wlacznie bo to ryba zepsula sie od glowy.

 • sselrats

  Oceniono 3 razy 1

  A prokuratura kiedy?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX