"Oglądamy śmierć, grożą nam, biją". Pensja? 1600 zł. Ratownicy medyczni stracili cierpliwość

Ratownicy medyczni zaczną swój ogólnopolski protest dziś, punktualnie o 16.00. Założą czarne koszule, oflagują SOR-y. To pierwszy krok. Jeśli nie dostaną podwyżki, zapowiadają kolejne.

- Ratownik w Polsce zarabia od 1600 do 3 tys. zł na rękę. Ale 3 tys. to wyjątek. Mediana zarobków to mniej niż 2 tys. netto - mówi w "Gazecie Wyborczej" Roman W. Badach-Rogowski, szef Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.

Ratownicy medyczni skarżą się na warunki

Praca na śmieciówkach i 400-600 godzin miesięcznie nie jest w tym trudnym zawodzie rzadkością.

- Oglądamy śmierć, czasem nam grożą, biją, często niestety też ludzie na nas krzyczą. To wszystko za tak niskie płace. Na tyle wyceniane są nasze usługi ratujące życie - tłumaczy powody protestu Kacper Mazurkiewicz, ratownik medyczny z Wrocławia. 

Czego domagają się ratownicy medyczni?

Ratownicy medyczni chcą podwyżki w wysokości 1600 zł. Jeśli jej nie dostaną, zapowiadają kolejne kroki. Jakie? Na razie nie zdradzają.

Wiadomo jednak, że póki co pacjenci nie odczują protestu. Nie muszą się obawiać. - To nie będzie strajk - podkreślają ratujący życie. 

Wcześniej skierowali do premier Beaty Szydło list z żądaniami zwiększenia nakładów na ratownictwo medyczne oraz stworzenia państwowej służby ratownictwa medycznego.

Minister miał tłumaczyć się ze śmierci zatrzymanego. Zamiast tego zaatakował opozycję

Więcej o:
Komentarze (64)
"Oglądamy śmierć, grożą nam, biją". Pensja? 1600 zł. Ratownicy medyczni stracili cierpliwość
Zaloguj się
 • hmmm11

  Oceniono 15 razy 7

  600 godzin ?? Ja pracowąłem co dziennie po 12 godzin i to miesięcznie wychodziło 12*20 dni. Nawet gdyby pracowali po 16*31 dni to jest około 500 godzin. Ciężko mi w to uwierzyć

 • bob2436

  Oceniono 6 razy 6

  Tym artykułem gazeta robi krzywdę ratownikom. Zamiast napisać rzetelnie jak jest skonstruowana umowa przeciętnego ratownika, podaje jakieś przeplecione ze sobą fakty. Ginie gdzieś najważniejsza sprawa: dziwacznym i wręcz azjatyckim rozwiązaniem jest dopuszczenie podmiotów prywatnych. Przyznam, że o tym nie wiedziałem i uważam, że to skandal. Należy tę profesję całkowicie upaństwowić i zacząć tych ludzi normalnie traktować. Nie mogą być przepracowani i muszą być godziwie wynagradzani. Wtedy będzie można od nich wymagać, bo jak na razie narzekania na zachowanie ratowników są bez sensu. Sorry, ale za takie pieniądze niezależnie od profesji, nie ma dobrych pracowników. A gadanie, że jak się nie podoba, to można zmienić pracę jest głupie.

 • jedenzero84

  Oceniono 10 razy 6

  Uczcie się języka i do Norwegi, Szwecji, Danii, Niemiec przyjmą otwarcie.

 • onduma

  Oceniono 6 razy 4

  Zamiast doradzac ratownikom, zebrac upoprzez Owsiakow, apelowac i kombinowac zgodzcie sie na zwiekszenie wyjatkowo niskiej w Polsce skladki na ubezpieczenie zdrowotne. Pewnie , altwiej raz do roku zrobic scieme z daniem 2 pln na "biedne chore dzieciaczki" niz placic na ubezpieczenie zdrowotne 1 lbb 2 procent wiecej

 • elpollako12

  Oceniono 9 razy 3

  Ktoś kto ratuje życie i naraża swoje ma zarabiać 100 zł więcej niż minimalna krajowa? Popieram ratowników na 100%!

 • spyderman2

  Oceniono 5 razy 3

  a misiewicz z pisu zarabia 50tyś miesięcznie + drugie tyle premii. a takich misiurków teraz w polsce jest mnóstwo. zakupiono kilkadziesiąt drogich limuzyn które co tydzień są rozbijane. doją Polskę dałeś pisiurkom panie

 • luke cichon

  Oceniono 6 razy 2

  Jestem ratownikiem poza polską i choć płaca wyższa, że tak powiem nieprzyjemności są te same. Za 1600zł nie życzył bym ich nikomu.
  Nie powstrzymywanie usług dla potrzebujących podczas negocjacji to klasa. A zwłaszcza dla tego bo nie wszyscy, jak widać z niektórych komentarzy, dzielom sie waszym zdaniem.
  Powodzenia.

 • spyderman2

  Oceniono 2 razy 2

  pisi nierząd totalny aferami stoi. milicja morduje Polaka prądem a pisi prokurator zamiata sprawę pdo dywan. ile takich spraw zamieciono??? ratownicy strajkują, wszystko się wali. a misiewicze 50tyś pensji miesięcznie mają.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX