Długa, prosta ścieżka w podwarszawskim lesie. Pułapkę trudno dostrzec. "Zachowajcie uwagę!"

Szkoła jazdy konnej ostrzega przed pułapkami w lesie

Szkoła jazdy konnej ostrzega przed pułapkami w lesie (Szkoła jazdy konne Pa-Ta-Taj / Facebook.com)

Prosta ścieżka w lesie, jeździec na galopującym koniu i nagle... spada z grzbietu. Jeśli ma szczęście, skończy się na siniakach. Tak działają "pułapki", które znaleziono w lesie pod Warszawą.

O zagrożeniu dla jeźdźców w swojej okolicy ostrzegła szkoła jazdy konnej z wsi Kanie pod Warszawą. "Zachowajcie szczególną uwagę" - ostrzegają.

Pułapka wymierzona w rowerzystów? 

Jeśli linka jest poniżej końskiej głowy to koń nawet jej nie poczuje w galopie, chyba że to linka stalowa albo drut, natomiast jeśli jest na wysokości jeźdźca to współczuję

- komentuje pod zdjęciem pan Rafał. Jeśli linka się nie zerwie, jeździec może spać z konia. To często kończy się poturbowaniem, a nawet ciężkimi złamaniami.

Niektóre osoby komentujące wpis szkoły zwracają uwagę na to, że taka pułapka może być też wymierzona w motocyklistów lub rowerzystów.

Na portalach branżowych można znaleźć wiele informacji o przypadkach zranienia, kiedy osoba na motocyklu lub quadzie wjechała w taką pułapkę.

Chodzi o bezpieczeństwo 

Tymczasem jak wynika z ustawy obszary Lasów Państwowych z założenia, są objęte zakazem jazdy konnej. Na koniu można poruszać się jedynie po specjalnie wyznaczonych szlakach. W przypadku gruntów prywatnych to właściciel określa, co na tym gruncie można robić.

Na terenie stołecznych lasów aktualnie nie ma szlaków wyznaczonych do jazdy konnej - słyszymy w Lasach Miejskich.

Znajdowały się na granicy Wawra i Wesołej, ale ilość przejazdów na dziko poza oficjalnymi szlakami była tak duża, że zrezygnowaliśmy z nich

- mówi nam Andżelika Gackowska, p.o. z-cy Dyrektora Lasów Miejskich. Przyznaje też, że duży problem jest też w popularnym wśród warszawiaków Lesie Kabackim, ponieważ w pobliżu działa kilka szkółek jazdy. Gackowska tłumaczy: 

W lesie przebywa dużo dzieci  i osób starszych, a jeźdźcy potrafią galopować. Koń to tylko zwierzę, może się spłoszyć i zrobić komuś krzywdę.

Dyrektor podkreśla, że odpowiedzialność za to, co dzieje się na terenie lasu ponosi instytucja czy osoba, która wyznacza dany szlak. Dlatego tak rzadko podejmuje się decyzję o ich oznaczaniu. Ze względu na bezpieczeństwo osób odwiedzających las. 

Wielki test z miast w Polsce. Masz powyżej 13/15? Jesteś mistrz
1/15Które miasto może pochwalić się Operą Leśną?
Zobacz także
Komentarze (138)
Długa, prosta ścieżka w podwarszawskim lesie. Pułapkę trudno dostrzec. "Zachowajcie uwagę!"
Zaloguj się
 • kato-rznik

  Oceniono 47 razy 31

  Quadowców i motocrossowców mi nie szkoda. Razem z myśliwymi niech zdychają - tak lepiej dla Ziemi.

 • led47

  Oceniono 47 razy 31

  Te pulapki to raczej na uzywajacych motocykli rajdowych i quadow...
  Te dzicz nalezy pedzic z kazdego lasu.

 • anita_ani_tamten

  Oceniono 44 razy 30

  To quadowców motocrossowców gonią z lasów w ten sposób.....
  Bo jak inaczej? To naprawdę leśna zaraza, niedaleko od nas w lesie quad potrącił dwoje starszych ludzi na ścieżce leśnej i uciekł...

 • slazur

  Oceniono 27 razy 23

  a w okolicy Poznania dokładnie tereny nadwarciańskie między Środą Wielkopolską a Książem Wielkopolskim niezapuszczajcie się wieczorem bo prawie codziennie nawiedzeni myśliwi strzelają jak popadnie. Nie ma statystyk ale z informacjiosby która prowadzi w okolicy zajazd, co roku ginie w tej okolicy minimum 1 osoba. W moim przypadku, od strony południowego brzegunadleciał polcisk, który minął mnie o metry. Kondominium idiotów i bandytów spod znaku kapelusika z piórkiem nabiera rozpędu niestety

 • van_norden

  Oceniono 36 razy 22

  >kiedy osoba na motocyklu lub quadzie wjechała w taką pułapkę
  A co te osoby robią w lesie?

 • takaprawda2014

  Oceniono 44 razy 22

  "Na portalach branżowych można znaleźć wiele informacji o przypadkach zranienia, kiedy osoba na motocyklu lub quadzie wjechała w taką pułapkę"

  Czyli działa na bydło jeżdżące po lasach w przeciwieństwie do zwykłych próśb.

 • konigin

  Oceniono 28 razy 20

  Jesli to pulapki na burackich gnojkow na quadach i motocyklach to popieram w calej rozciaglosci.

 • kmosb

  Oceniono 15 razy 13

  Na takich śmierdziel na motocyklu crossowym lub quadzie w lesie jest jeden sposób mandat i maszyna na miejscu odebrana z przekazaniem na rzecz Skarbu Państwa. Do domu na pieszo. Koniec kropka. Dziwi mnie tylko jedno dlaczego taki pajac na motocyklu crossowym lub quadzie nie jeździ po swoim mieszkaniu. Tak powinno wjechać parę maszyn budowlanych na jego prywatną posesję i zaorać. Chciałbym widzieć jego minę.

 • leser.1

  Oceniono 10 razy 8

  Polak - Katolik - Właściciel Quada- ma takie same Prawa jak minister Szyszko!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje