Czarne chmury nad sędzią TK. "Zabłysnął" w Oxfordzie, teraz wraca sprawa wypadku sprzed lat

Wypowiedź z Oxfordu to dziś nie jedyny problem prof. Lecha Morawskiego. Wraca też sprawa wypadku, którego był uczestnikiem w 2015 roku. Jest nowa ekspertyza w tej sprawie - pisze trójmiejska "Wyborcza".

Do wypadku z udziałem Morawskiego doszło w czerwcu 2015, zanim jeszcze PiS wskazał go na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Na autostradzie A1 kierowany przez niego mercedes uderzył wówczas w dostawczego peugeota. Jego kierowca doznał wielokrotnych złamań obojczyka, obrażeń kręgosłupa, głowy, miał pozrywane ścięgna barku. Morawski wyszedł bez szwanku.

Sprawa do dziś pozostaje jednak niewyjaśniona. Pierwsza ekspertyza dotycząca okoliczności wypadku - stwierdzająca winę sędziego - została uznana przez prokuratorów za "niepełną i niejasną". Zlecono więc sporządzenie drugiej opinii, tym razem biegłemu z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych im. Sehna.

Jak informuje trójmiejska "Wyborcza", ekspertyza ta jest już gotowa. I podobnie jak pierwsza, również ona stwierdza winę Morawskiego. Uznano ją tym razem za "wyczerpującą". - Opinia wskazała, że do wypadku doszło w wyniku najechania na tył samochodu pokrzywdzonego - mówi Tatiana Paszkiewicz z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. Teraz, zdaniem dziennika, śledczy pracują nad wnioskiem o uchylenie Morawskiemu immunitetu.

Więcej czytaj na trójmiasto.wyborcza.pl >>>

Występ Morawskiego na Oxfordzie

O prof. Morawskim stało się niedawno głośno, po tym jak sędzia TK wziął udział w panelu dyskusyjnym na Oxfordzie. Oskarżył on wówczas polityków i przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości o korupcję; powiedział również, że "polski rząd jest przeciwny homoseksualistom, ale nie są oni ścigani przez prokuraturę". Morawski przeprosił za te słowa, a prezes TK uznała, że to "zamyka sprawę".

Kim jest Lech Morawski?

Prof. Lech Morawski jest sędzią TK od grudnia 2015 r. W świetle wyroków Trybunału Konstytucyjnego został on jednak wybrany nieprawidłowo, bowiem kilka miesięcy wcześniej Sejm wskazał na to miejsce Krzysztofa Ślebzaka. Z tego powodu m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich nazywa Morawskiego "sędzią dublerem". Mimo tych zastrzeżeń, nowa prezes TK Julia Przyłębska dopuściła go do orzekania, czego odmawiał jej poprzednik, prof. Andrzej Rzepliński.

Doktorant Morawskiego zbojkotowany. "Młody człowiek instrumentem w rozgrywkach politycznych" >>>

Wielki test z miast w Polsce. Masz powyżej 13/15? Jesteś mistrz
1/15Które miasto może pochwalić się Operą Leśną?
Zobacz także
 • Sędzia Julia Przyłębska i prezydent Andrzej Duda Prezes TK: Sprawa sędziego Morawskiego jest zamknięta
 • Lech Morawski Prawnicy z UMK potępiają prof. Lecha Morawskiego
Komentarze (183)
Czarne chmury nad sędzią TK. "Zabłysnął" w Oxfordzie, teraz wraca sprawa wypadku sprzed lat
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 96 razy 40

  Łatwo zgadnąć, że Morawski został powołany nie mimo spowodowania wypadku i bezczelnych prób odwrócenia kota ogonem, ale właśnie dzięki temu. Jest hak, jest gwarancja lojalności. PiS w pigułce.

 • p-y_t-x

  Oceniono 53 razy 21

  Poczekają aż w TK prof. Biernata zastąpi "prawa i sprawiedliwa" miernota. I nie będzie większości do odebrania imunitetu łajzie

 • fakiba

  Oceniono 59 razy 19

  Zaraz wypełzną Antka eksperty i obwieszczą , że ten wypadek to była próba zamachu na przyszłego "sędziego" TK zorganizowana wiadomo przez kogo i na czyje polecenie

 • cezar85

  Oceniono 70 razy 18

  honorowy, prawdomówny, prawy i sprawiedliwy jak przykładny pis'owiec

  będzie awansik

 • bemeta

  Oceniono 42 razy 18

  Dwa lata na ekspertyzę wypadku drogowego?
  A teraz prokuratura przygotowuje wniosek obuchylenie immunitetu. Ciekawe za ile lat się z tym upora.
  A ten umysłowo niepelnosprawny schowany w trybunale. Ciekawe kiedy poszkodowany w wypadku przez tego moralnego tchórze doczeka się oodszkodowania?

 • antekpociecha

  Oceniono 58 razy 16

  Kolejny prawy i sprawiedliwy......

 • jur.jam

  Oceniono 52 razy 16

  Czy jest jakiś powód że do PiS-u lgną przygłupy nawet z tytułami lub po fakcie głupieją w szybkim tempie .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje