Był zamach w Smoleńsku? Większość Polaków nie ma wątpliwości [NOWY SONDAŻ]

• Kantar MB: 65 proc. zapytanych nie wierzy w zamach w Smoleńsku
• Sondaż przeprowadzono dla "Faktów" TVN i TVN24
• To wzrost o 5 punktów procentowych w stosunku do badania z 2015 r.

65 proc. ankietowanych nie wierzy w to, że katastrofa smoleńska była efektem zamachu - wynika z sondażu Kantar Millward Brown SA dla "Faktów" TVN i TVN24. Za teorią o zamachu opowiada się 18 proc. uczestników badania. W podobnym sondażu, które "Fakty" TVN i TVN24 zleciły w 2015 r., 60 proc. badanych deklarowało, że nie wierzy w zamach.

Zobacz też najnowsze rewelacje podkomisji smoleńskiej: Wybuch był szybszy niż dźwięk, a świadków badała Anita Gargas >>>

Dowiedz się więcej:

Co ustaliła Komisja Jerzego Millera, która jako pierwsza badała katastrofę?

Komisja pod przewodnictwem ówczesnego ministra spraw wewnętrznych i administracji Jerzego Millera ustaliła, że przyczyną katastrofy smoleńskiej było "zejście poniżej minimalnej wysokości zniżania, przy nadmiernej prędkości opadania, w warunkach atmosferycznych uniemożliwiających wzrokowy kontakt z ziemią i spóźnione rozpoczęcie procedury odejścia na drugi krąg". Komisja nie znalazła dowodów na to, by na pokładzie Tu-154M doszło do wybuchu, wbrew tezie, którą forsował ówczesny poseł PiS Antoni Macierewicz i zespół parlamentarny pod jego przewodnictwem.

Kto do tej pory badał przyczyny katastrofy smoleńskiej?

Przyczyny katastrofy od kwietnia 2010 r. do lipca 2011 r. badała Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego pod kierownictwem Jerzego Millera. Lotem do Smoleńska zajmował się również zespół parlamentarny, którego przewodniczącym był poseł PiS Antoni Macierewicz. Śledztwo ws. tragedii prowadziła także Naczelna Prokuratura Wojskowa, a po jej likwidacji w 2016 r. przejęła je Prokuratura Krajowa. W lutym 2016 r. z inicjatywy ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza została powołana podkomisja MON ds. ponownego zbadania wypadku lotniczego. Jej działalność wzbudzała od początku kontrowersje ze względu na brak doświadczenia wielu członków w kwestii badania katastrof lotniczych.

Jakie są najnowsze wnioski podkomisji MON?

W siódmą rocznicę katastrofy smoleńskiej, tj. 10 kwietnia 2017 r., podkomisja pod przewodnictwem dr. Wacława Berczyńskiego ogłosiła, że na pokładzie Tu-154M doszło do eksplozji "ładunku termobarycznego". Jak twierdziła podkomisja, maszyna została zniszczona poprzez eksplozje, które miały w kadłubie, centropłacie i skrzydłach. 20 kwietnia Wacław Berczyński złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego, zastąpił go dr Kazimierz Nowaczyk. Dymisja miała miejsce po głośnej wypowiedzi dr. Berczyńskiego dla "Dziennika Gazety Prawnej". Stwierdził on, że "wykończył Caracale", tj. miał wpływ na przetarg śmigłowców. MON zaprzeczyło, by Berczyński uczestniczył w negocjacjach.

Więcej o:
Komentarze (405)
Był zamach w Smoleńsku? Większość Polaków nie ma wątpliwości [NOWY SONDAŻ]
Zaloguj się
 • japka_putina

  Oceniono 72 razy 66

  Nie ma się z czego cieszyć. Skrajny debilizm i pełna odporność na fakty cechująca 18% narodu, to katastrofa.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 58 razy 50

  nie ma się z czego cieszyć

  18% społeczeństwa ma poważne problemy psychiczne

 • newpatric

  Oceniono 61 razy 49

  Podsumujmy na co państwo polskie rękami MON wydało kilkanaście milionów. Podsumujmy ustalenia podkomisji smoleńskiej:

  1. „Dostaliśmy informację, że będziemy mogli w ramach podkomisji przesłuchać jedynego świadka zamachu:

  To pilot automatyczny Tupolewa, który uciekł i ukrywał się 7 lat na Uralu.”

  2. "SAMOLOT NIE MÓGŁ SIĘ ODWRÓCIĆ DO GÓRY NOGAMI BO SAMOLOT NIE MA NÓG."

  3. "Dialogi z filmu "Smoleńsk" stanowią niezbity dowód, że wypadek w Smoleńsku był zamachem"

  4. „W trakcie prac zespołu ekspertów ustalono, że katastrofa była zamachem, pozostaje znaleźć dowody.”

  5. "Na ścieżce dźwiękowej z czarnej skrzynki słychać dwa bezgłośne odgłosy wybuchu oraz krakanie blaszanych ptaków, to dowód, że one naprawdę istnieją".

  6. „W Tupolewie wybuchła bomba z tłumikiem. To dlatego załoga nic nie słyszała i lecieli dalej jakby nigdy nic.”

  7. „W trakcie badań świadków zamachu, operator kamery ze „Smoleńska” przeciął kajdanki i zbiegł, gdy kazano mu rozebrać się do połowy w celu zbadania go.”

  8. „Polski Związek Hodowców Drobiu potwierdził nam, że blaszane ptaki istnieją. Są w całości wykonane z blachy – jak nam wyjaśniono.”

  9. „Zderzenie z drzewem badano na tekturowym modelu w skali 1:1 o właściwościach lotnych zbliżonych do oryginału. Wynik jest nieznany, bo model po poświęceniu rozpadł się.”

  10. „Ustaliliśmy, że kontrolerzy lotu źle mówili po rosyjsku, załoga musiała znajdować komendy w słowniku powiedzeń lotniczych. Było to ekstremalnie trudne, ponieważ nie znali cyrylicy.”

  11. „Nie mieliśmy możliwości technicznych odczytania danych z czarnych skrzynek, ponieważ były pomarańczowe. Pomogło dopiero opakowanie ich w czarną imitację tektury.”

  12. „Nasi eksperci wykazali, że fala wybuchu jest szybsza od dźwięku podobnie jak ręka jest szybsza niż oko, co potwierdza każdy gracz w trzy karty z bazaru.”

  13. „Podkomisja zgłosiła jeden wniosek do Urzędu Patentowego. Samoloty z namalowanymi oknami są bardziej wytrzymałe niż te z prawdziwymi.”

  14. „Podczas przeglądania danych filmowych zauważyliśmy podejrzaną osobę podającą się za dyplomatę. Z powodu podobieństwa nazwaliśmy ją „Jerzy Z.” i skierowaliśmy ze zdjęciami do prokuratury.”

  15. „Do zbadania sposobu zapisu wybuchów użyliśmy gumowego modelu jaszczurki. Ustalono, że po oderwaniu ogona zapis jest w nim niemożliwy. Eksperci lotnictwa twierdzą, że jaszczurki nie mają możliwości zapisywania sygnałów w ogonie, służy on im do machania. To wyjaśnia sprawę braku dźwięku wybuchów.”

  16. „Wszystkie mapy terenu jakie dostała strona polska były odwrócone do góry nogami co zmusiło załogę do podchodzenia do lądowania z drugiej strony lotniska.”

  17. Podkomisja smoleńska ustaliła niezbicie, że istnieją dowody na zamach: "Dowody na zamach zostały całkowicie zniszczone co jest dowodem na to, że istniały".

 • chi-neng

  Oceniono 35 razy 29

  A co to jest i z czym to sie je?:

  "Anita Gargas badala swiadkow"?!

  Od kiedy idiotka od masowego fabrykowania / masowej produkcji smolenskich kiczow stala sie ekspertem?!
  Czego / jakim ekspertem?!

 • fakiba

  Oceniono 39 razy 29

  Spada i będzie spadać liczba wyznawców teorii Antka , a po tym jak Ameryka powiedziała że wszystko co mieli to już dali i uznają sprawę za wyjaśnioną to pozostaje preziowi tylko drabinka i ....

 • Janusz Porejko

  Oceniono 32 razy 28

  Katastrofa, jak każde inne wydarzenie istniejące w fizycznym swiecie, podlegającym prawom fizycznym nie jest od tego, żeby w nią wierzyć czy nie. To raczej przerażające, że pomimo braku jakiegokolwiek dowodu na potwierdzenie zamachu i przy wielokrotnie podawanych opiniach prawdziwych ekspertów od lotnictwa i fizyków jest jeszcze grupa, która kompletnie ignorując fakty usiłuje zrobić z tego przedmiot jakiejś wiary.

 • zawszeprawdomowny

  Oceniono 31 razy 25

  Kaczynski, jak ty mozesz sobie w lustro patrzec bedac swiadomy - bo tylko skonczony idiota moze wierzyc w te sprzeczne z podstawami logiki brednie-, ze skaczesz na grobie swojego brata i bratowej gardzac nim oraz innymi ofiarami tego wypadku dla celow wylacznie politycznych.

 • kemor234

  Oceniono 34 razy 24

  Pewnie już niedługo zamach w Smoleńsku stanie się dogmatem kościelnym.
  Skoro ludzie nie wierzą ...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX