Ostatni (?) atak zimy. 70 tys. osób bez prądu, utrudnienia na drogach

19.04.2017 09:50
Zima w Częstochowie

Zima w Częstochowie (fot. pan Michał z Częstochowy)

• Intensywne opady śniegu pozbawiły prądu blisko 70 tys. mieszkańców Śląska
• Spadło nawet powyżej 20 cm śniegu. Są utrudnienia na drogach
• Padać będzie też dziś i w czwartek, będzie zimno

Blisko 70 tys. odbiorców w woj. śląskim zostało pozbawionych prądu na skutek intensywnych opadów śniegu. Po ostatnim (miejmy nadzieję) ataku zimy tej wiosny trudne warunki panują też na drogach w regionie. Woj. śląskie od wtorku zmaga się z intensywnymi opadami śniegu. W niektórych regionach spadło go nawet powyżej 20 cm. W ciągu ostatniej doby jednostki Państwowej Straży Pożarnej podjęły 268 interwencji związanych z trudnymi warunkami atmosferycznymi.

Film dzięki uprzejmości Radia Jura:

 

Śnieg pojawił się również w innych regionach kraju. Mieszkańcy umieszczają w internecie zdjęcia:

Dowiedz się więcej:

Jak wygląda sytuacja w woj. śląskim?

Według danych służb kryzysowych wojewody śląskiego najwięcej odbiorców pozbawionych prądu było w gminach Mykanów i Konopiska w powiecie częstochowskim, Rudzińcu i Pyskowicach w powiecie gliwickim, Wręczycy Wielkiej w powiecie kłobuckim, Poraju w powiecie myszkowskim i Tworogu w powiecie tarnogórskim. W wielu częściach regionu trwa dopiero szacowanie liczby mieszkańców pozbawionych dostaw energii. Wszystkie drogi krajowe i autostrady w woj. śląskim były w środę rano przejezdne, ale nocą na niektórych z nich ruch był utrudniony lub wręcz zablokowany wskutek powalonych na jezdnię drzew lub zatarasowany przez samochody ciężarowe, które nie mogły wjechać na wzniesienia.

Sytuację w Częstochowie opisuje lokalna "Gazeta Wyborcza" >>>

Jaka będzie pogoda w środę?

W środę w południowej połowie kraju zachmurzenie duże i opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej: na Przedgórzu Sudeckim i południu Opolszczyzny o 5 cm do 8 cm, na południu Górnego Śląska i Małopolski o 5 cm do 15 cm, a wysoko w górach o 15 cm do 25 cm. Na pozostałym obszarze kraju umiarkowane i duże; na wybrzeżu i Pomorzu możliwe słabe opady śniegu lub deszczu ze śniegiem. Temperatura maksymalna od 3 do 8 stopni, w rejonach podgórskich od 0 do 3. Wiatr w północno-zachodniej połowie kraju umiarkowany, miejscami w porywach do 55 km/h, północno-wschodni i północny. Na pozostałym obszarze Polski wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 60 km/h, północno-wschodni i północny. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 100 km/h. Na południu kraju wiatr miejscami powodować będzie zawieje śnieżne.

Jaka będzie pogoda w czwartek?

W czwartek zachmurzenie małe i umiarkowane, jedynie na krańcach południowych Górnego Śląska, Małopolski i Podkarpacia zachmurzenie duże i opady śniegu. Wysoko w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 10 cm. Temperatura maksymalna od 5 do 10 stopni, w rejonach podgórskich od 1 do 6. Wiatr na przeważającym obszarze kraju słaby i umiarkowany, północny skręcający na północno-zachodni i zachodni. Jedynie na południowym wschodzie wiatr umiarkowany i porywisty, północno-wschodni i północny. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 110 km/h.

Uważasz, że dobrze znasz mapę Polski? To sprawdź się w tym quizie
1/17Zacznijmy od czegoś naprawdę łatwego. Gdzie znajduje się Jastarnia?
Zobacz także
Komentarze (28)
Ostatni (?) atak zimy. 70 tys. osób bez prądu, utrudnienia na drogach
Zaloguj się
 • hiszpan25

  Oceniono 8 razy 4

  nie mozliwe! snieg w kwietniu?! hmm a moze to dlatego istnieje staropolskie powiedzenie "kwiecien plecien bo przeplata troche zimy , troche lata"?!
  takie uroki wczesnej wiosny... czasami sypnie sniegiem... co w tym dziwnego? niesamowitego? nadzwyczajnego?

 • lord-p

  Oceniono 2 razy 2

  połowa informacji z Małopolski (Myszków, Częstochowa itp.), ale stażyści jak zwykle "na Śląsku". PS. "Opolszczyzna" to też Śląsk, w większości Górny, w mniejszości Dolny. Ale geografia jak zwykle kuleje

 • ajk_gierki

  Oceniono 2 razy 2

  spadło nawet 20cm śniegu?? w Częstochowie 30-40cm będzie zdecydowanie bliższe prawdy

 • yosemitesam

  Oceniono 7 razy 1

  Dlaczego pytam się, dlaczego do tej pory posłowie (i poślice) nie pomodlili się w sali sejmowej o ładniejszą pogodę?! Za co biorą te diety?

 • antropoid

  Oceniono 15 razy 1

  Niech świętoszkowata ciemnota więcej tworzywami sztucznymi pali i więcej drzew wycina - to na pewno klimat się poprawi :)

 • anal.i.zator

  Oceniono 2 razy 0

  Jak ktoś jeszcze nie zna to polecam w google wpisać "Domek w Karkonoszach". Pasuje jak ulał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje