Szef podkomisji smoleńskiej wyznaje: Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem caracale

Dlaczego Polska zrezygnowała ze śmigłowców Caracal? Oficjalnie zdecydowały o tym nieporozumienia ws. zobowiązań offsetowych. W rozmowie z "DGP" dr Wacław Berczyński stwierdził jednak, że to jego "zasługa".

Dr Wacław Berczyński jest przewodniczącym Podkomisji ds. Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego pod Smoleńskiem, powołanej w 2016 roku przez Antoniego Macierewicza. W obszernym wywiadzie udzielonym "Dziennikowi Gazecie Prawnej" Berczyński był pytany głównie o rewelacje podkomisji, które ujrzały światło dzienne na konferencji prasowej 10 kwietnia. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

W pewnym momencie rozmowa zeszła jednak na temat caracali - wtedy z ust przewodniczącego podkomisji padło dość zaskakujące wyznanie. - Minister Macierewicz obsadził pana na stanowisku prezesa rady nadzorczej Wojskowych Zakładów Lotniczych, by pan miał ułatwioną pracę w podkomisji? By mógł pan przeprowadzać badania? - chciała wiedzieć Magdalena Rigamonti.

- A więc opowiem, jak do tego doszło. Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem caracale. Znam się na tym, znam się na śmigłowcach, znam się na lotnictwie - brzmiała odpowiedź.

Dalej Berczyński wyjaśniał: - Pamiętam, jak przeczytałem o tych caracalach, o tym, że polski rząd zamierza je kupić, to mi włosy stanęły dęba. Markowi Pyzie w piśmie „wSieci” powiedziałem, że to jest przekręt, że Polska nie może tak strasznie przepłacać – i się zaczęło. To był kwiecień 2015 r., jeszcze rządziła PO. Potem wybory wygrał PiS, ministrem obrony został Antoni Macierewicz, który powiedział: „Bądź moim pełnomocnikiem w sprawie śmigłowców”. I tak, krok po kroku, zaproponowano mi, bym włączył się w pracę w WZL w Łodzi, w których powstają właśnie helikoptery. I powiem pani, że z przyjemnością się zgodziłem.

Dlaczego zerwano negocjacje z Airbusem?

Firma Airbus Helicopters wygrała przetarg na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii jeszcze za rządu PO-PSL. Polska miała kupić od nich 50 śmigłowców Caracal. 4 października 2016 r. Ministerstwo Rozwoju poinformowało niespodziewanie o zakończeniu negocjacji z firmą. Jako powód podano fakt, że nie przedstawiła "oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego". Polska chciała, by zobowiązania offsetowe wyniosły minimum 13,5 mld zł. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Czym jest offset? To element transakcji międzynarodowych, szczególnie w przemyśle zbrojeniowym, w ramach którego dostawca sprzętu kompensuje państwu poniesione wydatki poprzez inwestycje w kraju, umieszczenie tam części produkcji, transfer technologii i tworzenie miejsc pracy.

Pod koniec marca MON ruszył z nowym z przetargiem na śmigłowce. Zgłosiły się do niego Airbus Helicopters, WSK PZL-Świdnik, PZL Mielec. CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Zobacz także: "Odłóżmy na bok to, co wygłasza Macierewicz". Szef komisji ds. służb (PiS) o przetargu na śmigłowce

"Odłóżmy na bok to, co wygłasza Macierewicz". Szef komisji ds. służb (PiS) o przetargu na śmigłowce

Więcej o:
Komentarze (203)
Szef podkomisji smoleńskiej wyznaje: Nie wiem, czy pani wie, ale to ja wykończyłem caracale
Zaloguj się
 • jaklop49

  Oceniono 76 razy 68

  Baranie! W Łodzi naprawia się helikoptery, a nie produkuje. Produkcja miała się rozpocząć właśnie od CARACALI. Za co ty bierzesz forsę,skoro nawet tego nie wiesz!

 • krynolinka

  Oceniono 53 razy 45

  Wacek się pochwalił,że ma moc uziemiania polskiego lotnictwa wojskowego.No samych asów Antoni pozatrudniał. A nie chodziło drogi Wacławie,że wziąłeś w łapkę za zakup blackhawków ?

 • mjs05

  Oceniono 57 razy 43

  Wymarzony prezent świąteczny dla Airbusa, jeśli Francuzi wystąpią o odszkodowanie to wygraną mają w garści (prowadzenie negocjacji w złej wierze, odstąpienie od umowy z powołaniem się na fikcyjną przyczynę). Airbusowi więc i tak zapłacimy, tyle że śmigłowców nie zobaczymy...

 • newpatric

  Oceniono 43 razy 39

  Inna sprawa jest bardzo ciekawa.

  MON za trzy samoloty Boeing warte około 330 milionów dolarów zapłacił... 530 milionów.

  Kto wziął róznicę?

  Panie Berczyński pan jest byłym pracownikiem Boeinga, nieprawdaż? Moze słowo komentarza ne ten temat?

 • tet233

  Oceniono 50 razy 30

  Ten człowiek jest idiotą. Cena caracali wynikała z tego, że wchodził w nią zakup maszyn produkcyjnych.

 • sverir

  Oceniono 30 razy 26

  Czyli Berczyński wiedział, że Polska przepłaci, zanim jeszcze Francuzi złożyli ofertę offsetową. Zna się facet nie tylko na helikopterach, ale jeszcze umie wróżyć. Jak dla mnie bomba.

 • jndy

  Oceniono 33 razy 25

  Każdy może być idiotą, czy to z urodzenia, czy w wyniku swej drogi życiowej. Ale nikt nie powinien się tym chwalić, a Berczyński robi to przy różnych okazjach.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX