"Podporządkowanie sądów ministrowi". KRS krytykuje projekt ustawy w sprawie sądów

- To rzecz bez precedensu - mówią o poselskim projekcie nowelizacji ustawy ws. sądów przedstawiciele KRS oraz stowarzyszeń sędziów. Nowa ustawa "w sposób absolutny" uzależniłaby prezesów sądów od Zbigniewa Ziobry.

W środę do Sejmu trafił napisany przez PiS projekt nowelizacji bardzo ważnej ustawy - o sądach powszechnych. Dokument znacznie wzmocniły pozycję ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, uzależniając od niego prezesów sądów i dając mu prawo do swobodnego ich odwoływania. Projekt miałby wejść w życie 1 lipca.  CZYTAJ WIĘCEJ >>>

Postawienie sprawy na głowie

Przedstawiciele Krajowej Rady Sądownictwa oraz stowarzyszeń sądów przedstawili w czwartek swoje zastrzeżenia wobec projektu. Sędzia Irena Kamińska, prezes stowarzyszenia sędziów Themis, uważa, że "w sposób absolutny" uzależni on prezesów sądów od ministra sprawiedliwości oraz da mu możliwość swobodnego nakładania na nich kar finansowych.

Prezes stowarzyszenia sędziów Iustitia, Krystian Markiewicz, również jest zdania, że projekt "podporządkuje sądy ministrowi" i nazywa go "rzeczą bez precedensu". Zapis umożliwiający, by sędzia sądu niższej instancji mógł być prezesem sądu wyższej instancji nazwał "postawieniem sprawy na głowie".

Rzecznik KRS Waldemar Żurek stwierdził, że projekt, choć złożony jako poselski, "jest pisany w Ministerstwie Sprawiedliwości". Zdaniem Żurka ten zabieg służy ominięciu konsultacji społecznych. - To obejście procedury prawidłowej legislacji - ocenił i wyraził zdziwienie dla "takiego pośpiechu i takiej formuły".

Nie protest a forum współpracy

Przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski, który również skrytykował projekt i wymienił punkty, w których jest sprzeczny z konstytucją, powiedział, że Rada chciałaby uczestniczyć w pracach legislacyjnych. Podczas konferencji w KRS padła też informacja, że zapowiedziane na 20 kwietnia zebrania sędziów w polskich sądach nie będą żadnym protestem, lecz zainicjowaniem forum współpracy sędziów po planowanej przez rząd likwidacji zgromadzeń sędziowskich. Sędzia Kamińska dodała, że tego dnia sędziowie mogą 40 minut przerwać rozpatrywanie spraw. Poprosiła przy tym obywateli o wyrozumiałość, argumentując że chodzi o obronę ich praw do rzetelnego procesu.

A TERAZ ZOBACZ: Misiewicz przed specjalną komisją PiS

Więcej o:
Komentarze (97)
"Podporządkowanie sądów ministrowi". KRS krytykuje projekt ustawy w sprawie sądów
Zaloguj się
 • hunter54

  Oceniono 11 razy 9

  Jeszcze jedna ustawka. może ustawki dwie , a za Ziobrem kraty na długo zatrzasną się.

 • lottare21

  Oceniono 24 razy 8

  Kto zagwarantuje,że pan Ziobro jest bezstronny.Kto zaświadczy swoją głową.

 • razb1947

  Oceniono 17 razy 5

  P.Ziobro zrobi porządek ze złodziejskimi sądami to już najwyższy czas- zabrać im nie spotykane przywikeje i muszą składać oświadczenia majątkowe jak wszyscy-bo ukrywali złodziejstwo,

 • kmosb

  Oceniono 25 razy 5

  Gdyby Sądy były sprawiedliwe to by PiS nie miał żadnych argumentów do grzebania w nich. Wystarczy popatrzeć na różnego rodzaju programy telewizyjne : Państwo w państwie , Interwencja itd. ilu ludzi jest pokrzywdzonych przez wymiar sprawiedliwości w Polsce.Więc nie ma co się burzyć bo sami argumenty wcisnęli do ręki PiS-owi.

 • obatelwolski

  Oceniono 8 razy 4

  Może zbysiu marzy o takim trójpodziale,czyli Sad Ludowy,Sąd Specjalny i Sąd Wojskowy.

 • proteusz33

  Oceniono 20 razy 4

  A sędzia Żurek z KRS dorobił się 7 posiadłości wartych 30 mln.Nawet amerykańscy sędziowie tyle nie zarabiają

 • 141288bs

  Oceniono 26 razy 4

  "Podporzadkowanie sadow ministrowi"- o co tu chodzi wybiorczej,minister ma byc opiekunem kasty
  sedziowskiej?

 • barli1

  Oceniono 9 razy 3

  A tam sędziowie, ale jakbyście posłuchali co o Ziobrze mówią osadzeni, którym pozabierał telewizory z celi, Dlaczego gazeta nie napisze artykułu: więźniowie krytykują zmiany w polskim więziennictwie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX