Sejm dyskutuje o objawieniach fatimskich. "Kto upoważnił PiS do podszywania się pod Matkę Boską?"

05.04.2017 17:53
Anna Sobecka w Sejmie

Anna Sobecka w Sejmie (S.Kamiński/AG)

PiS chce, by posłowie uczcili 100. rocznicę objawień fatimskich - dziś dyskutowano nad projektem uchwały w tej sprawie. "Projekt jest przesiąknięty dewocją" - odpowiada PiS-owi Platforma.

Przygotowany przez grupę posłów PiS projekt uchwały ws. uczczenia 100. rocznicy objawień fatimskich podzielił posłów. Członkowie Prawa i Sprawiedliwości przekonywali w Sejmie o istotnej roli wydarzenia dla wszystkich Polaków i świata. Opozycja nie szczędziła natomiast słów krytyki. Pojawił się też wniosek o odrzucenie projektu - złożył go klub Nowoczesna.

Poseł sprawozdawca Anna Sobecka z PiS oceniła, że uchwała jest zgodna z konstytucją i konkordatem. - Objawienia fatimskie są faktem historycznym uznanym przez Kościół. W Polsce każdy cieszy się wolnością wyznania, posłowie również - stwierdziła. - To, że możemy i powinniśmy modlić się za siebie nawzajem, ale także za tych, którzy są naszymi nieprzyjaciółmi, stanowi szczególne przesłanie Fatimy - dodała Barbara Bubula. 

Na Twitterze zwracano uwagę, że sala Sejmu świeciła pustkami. Przed Anną Sobecką widać było wiele pustych miejsc.

"Kto upoważnił PiS do podszywania się pod Matkę Boską?"

- Państwu się pomyliły sale katechetyczne z parlamentem. Ile obłudy potrzeba, ile pogardy dla ofiar komunizmu, żeby Pani Bubula powoływała się na te ofiary - stwierdził Stefan Niesiołowski z klubu Europejskich Demokratów. - Dlaczego wy macie mówić w imieniu tych ludzi? Kto upoważnił PiS żeby podszywać się pod Matkę Boską? - pytał Niesiołowski. I stwierdził, że "absurdalna uchwała jest efektem również absurdalnej sytuacji", w której "mamy w parlamencie grupę posłów PiS powiązanych z toruńskim oligarchą, którzy wyświadczają mu różne przysługi i prezenty". 

"Projekt przesiąknięty dewocją"

Platforma Obywatelska zapowiedziała dziś, że nie weźmie udziału w głosowaniu nad uchwałą. Wojciech Król tłumaczył, że nie zrobią tego "z szacunku dla osób wierzących i niewierzących". Jak ocenił, projekt jest "przesiąknięty dewocją".  - Nie sankcjonuje się wiary uchwałami. Rozumu i wiary żadną uchwałą nie zastąpimy - stwierdził.

 - PiS wykorzystuje Kościół dla realizacji swoich celów - powiedział Krystian Jarubas z PSL. Jego zdaniem, intencje autorów uchwały są niezrozumiałe i zmierzają do "uwikłania Kościoła w politykę".

Wniosek o odrzucenie uchwały złożył Krzysztof Mieszkowski z Nowoczesnej. Jego zdaniem łamie ona konstytucję i narusza przepisy konkordatu, według których państwo powinno być neutralne światopoglądowo.  - To jeden z elementów budowania ideologii państwa PiS - ocenił.

"Miejsce marksizmu zająć może ateizm w innej postaci"

Skąd pomysł na uczczenie przez posłów objawień fatimskich? Jak napisano w projekcie uchwały, "rzadko które wydarzenie religijne odegrało tak ważną rolę w dziejach Kościoła, a nawet całego świata, jak objawienia fatimskie. Z powodu wagi i doniosłości orędzia z 1917 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o jego szczególnym znaczeniu, pragnie uczcić objawienia fatimskie w ich setną rocznicę".

 "Orędzie fatimskie nadal jest stałym punktem odniesienia i wezwaniem do życia ewangelią. Wciąż istnieje jeszcze niebezpieczeństwo, że miejsce marksizmu zająć może ateizm w innej postaci, który wychwalając wolność, zmierza do zniszczenia samych korzeni moralności ludzkiej i chrześcijańskiej" - dodano w uzasadnieniu.

"Papież tłumaczył, że świat znajduje się na krawędzi czasu". Sejm obradował dziś ws. objawień w Fatimie

Komentarze (411)
Sejm dyskutuje o objawieniach fatimskich. "Kto upoważnił PiS do podszywania się pod Matkę Boską?"
Zaloguj się
 • TheMrd2b

  Oceniono 96 razy 88

  Ciemnogród i państwo wyznaniowe. Taka druga Arabia Saudyjska tylko że biedniejsza i na drugim końcu wajchy. Wszystko na ten temat.

 • fakiba

  Oceniono 77 razy 71

  Niby w tych objawieniach różne straszne rzeczy były przepowiedziane , a o tragedii jaka spotka Polskę kiedy kaczy nierząd dorwie się do "wadzy" ani słówka nie bylo , do kitu takie proroctwa

 • chi-neng

  Oceniono 68 razy 60

  A co to ma wspolnego z polityka i Sejmem?
  W panstwie swieckim!
  Od tego jest Kosciol

 • viaac

  Oceniono 61 razy 53

  Nawet Kościół nie jest tego taki pewien, jak posłowie PiS. Architekci Ciemnogrodu.

 • bobaa

  Oceniono 56 razy 46

  Przypominam, że Kościół potwierdza autentyczność:
  1. zapłodnienia in vitro Maryi,
  2. przemiany wody w wino,
  3. rozstąpienie wód Morza Czerwonego,
  4. utopienie prawie wszystkich ludzi w potopie zesłanym przez Boga,
  5. spalenie żywcem mieszkańców Sodomy i Gomory,
  6. chodzenie po wodzie,
  7. wskrzeszenie z martwych Łazarza (już cuchnął !),
  8. zmartwychwstanie.
  Objawienia fatimskie to pikuś...

 • laik404

  Oceniono 48 razy 38

  Aha, i n ie zapomnijcie o modlitwie o deszcz!

  O rozum nie ma się co modlić, szkoda czasu...

 • fakiba

  Oceniono 42 razy 36

  Pieie dewoty i katole na pokaz zrobią wszystko żeby klechom się podlizać

 • bzykk

  Oceniono 40 razy 34

  No to Matka Boska teraz będzie zachwycona!
  Bez tej uchwały cała jej robota była by na nic.......

  Panie Boże!
  WIDZISZ I NIE GRZMISZ!!!!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje