Wojciech Młynarski nie żyje. Ten wywiad z artystą jest dziś wyjątkowo aktualny

O trudnej polskiej wolności i niespokojnych czasach mówił w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" Wojciech Młynarski. Wiele myśli artysty można uznać za nadal aktualne. I wziąć sobie do serca.

O śmierci Wojciecha Młynarskiego poinformowała w środę wieczorem jego córka. Artysta 26 marca skończyłby 76 lat. Długo zmagał się z chorobą

Warto przypomnieć wywiad, którego udzielił przed dwoma laty "Gazecie Wyborczej". Był on swego rodzaju podsumowaniem, ale też refleksją nad czasami, w których żyjemy.

Jest chińskie powiedzenie "bodajbyś żył w ciekawych czasach", a ja napisałem kiedyś tekst, że chciałbym troszeczkę pożyć w czasach nieciekawych, normalnych

- mówił Wojciech Młynarski w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". Odnosząc się do słów "wojna nigdy nie jest daleko", z jednego ze swoich utworów, stwierdził:

Utwór na te czasy, a napisałem go dawno temu. Pięknie to śpiewała Kinga Preis. Przypomniał mi się wiersz Josifa Brodskiego "Piosenka o Bośni", o tym, że ludzie giną, niesłychanie aktualny: "W chwili, gdy strzepujesz pyłek,/ jesz posiłek, sadzasz tyłek/ na kanapie, łykasz wino -/ ludzie giną".

Nawiązał wówczas też do sytuacji w Polsce. Ubolewał, że ciągle jesteśmy skłóceni.

Napisałem teraz taki satyryczny tekst, który się nazywa "Polaków portret własny". O malarzu, który namalował transformację, ale po 25 latach doszedł do wniosku, że trzeba ten obraz trochę przemalować. Bo on namalował zbiorową mądrość, a widzi, że teraz musi ją zastąpić zbiorową głupotą - opowiadał.

Miał jednak nadzieję, że dojdzie do "przeobrażenia społeczeństwa". - Jest nadzieja, że trwała niezgoda na zbiorową głupotę zaprocentuje - mówił.

Pytany, czemu wolność jest taka trudna, odpowiedział tekstem piosenki: "Dali mi wczoraj wolność!/ Dali... I cóż mi po niej?".

U nas tak jest. Tę wolność żeśmy wywalczyli, ale mówiąc o wolności, każdy miał na myśli troszeczkę co innego. I dopóki ludzie nie dogadają się ze sobą, porzuciwszy demagogię, populizm itd., dopóty tkwić będą w kleszczach tej sytuacji - stwierdził artysta. 

Młynarski mówił też o śmierci. 

Nie chcę tego specjalnie rozbudowywać, ale skoro mówimy o śmierci, nie chciałbym, żeby ona się stała jakąś opresją dla ludzi, dla świata, który mnie otacza. Wolałbym to zrobić tak, jak zmarł mój świętej pamięci dziadek, ojciec mamy - czytając "Pana Wołodyjowskiego". Miał serce słabe, położył się, otworzył książkę i nad tą książką znaleziono go martwego - opisywał. 

Czytaj więcej na Wyborcza.pl >>>

 

Komentarze (134)
Wojciech Młynarski nie żyje. Ten wywiad z artystą jest dziś wyjątkowo aktualny
Zaloguj się
 • aneczka-66

  Oceniono 64 razy 42

  Utwór na dzisiaj? Ze specjalną dedykacją ode mnie dla wolaków - CO BY TU SPIEPRZYĆ JESZCZE PANOWIE, CO BY TU JESZCZE...

 • trebiusz

  Oceniono 44 razy 32

  Pisał fantastyczne teksty,praktycznie ponadczasowe.Mentalność Narodu Polskiego,niezależnie od czasów i bieżących wydarzeń jest od stuleci taka sama.Tutaj juz nigdy nic się nie zmieni.Bardzo wielka strata,odszedł jak by kawałek sumienia nas wszystkich,wielka szkoda...

 • tergukjbvcfsyrt8y9joikl

  Oceniono 39 razy 31

  "Dopóki z sobą rozmawiamy
  z szacunkiem, ciepło, szczerze, miło
  a nie z bezmyślną, tępą siłą,
  przetrwamy..."

 • zaginionyaniol

  Oceniono 37 razy 27

  Umarł wspaniały człowiek który wniósł bardzo dużo do polskiej kultury !!!

 • 3-kuleczka

  Oceniono 37 razy 25

  pan Wojtek nie jest zapewne lubiany przez faszystowski kaczy rząd
  jak kazdy człowiek inteligentny był i jest w swych utworach zagrożeniem dla ciemnogrodu i głupoty
  W sejmie bedą omawiac i modlić sie do Matki Boskiej Fatimskiej
  Pózniej miesięcznica, rocznica pogrzebu, dwa odpusty ipo drodze na narty imprezka u góroli
  Na uniwersytetach wykłady antyaborcyjne jakiejś idiotki ze Stanów, dzieci spowiadane są w szkołach, rozpieeeprzone szkolnictwo, przyroda a antek-dron w doopie najpierw zdemaskował polski wywaid a teraz pracujac dla moskwy osłabia nasza obronnośc
  niziołek z drabinki pluje na rodaków, i robi co moze zeby nas wyrzucili z Unii [bedzie na Tuska]
  osobowosci typu Czubaszek, Wajda, Młynarski to wróg pisuarów
  jak kazdy kto mysli

 • krisp_2007

  Oceniono 30 razy 22

  Czym byłaby polska kultura bez Osieckiej, Młynarskiego, Przybory czy Kofty ?
  Kto teraz będzie nas wzruszał ?

 • kurdupel_zoliborski

  Oceniono 47 razy 21

  Czasy normalnej Polski niestety dobiegaja konca, dzis to Paranoicy i Schizofrenicy nadaja ton Wolsce jak nie objawienia fatimskie to koronuja Jezusa na krola, czy tez waszcz osmiesza karaj na aszystkie mozliwe sposoby. Pozostaja "osobowosci" jak jaroswir wscieklica, belzebub torunski czy inne maciory. RIP panie Wojtku - bez pana jest jeszcze smutniej.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 28 razy 18

  A niech to szlag, Wojciechu....

 • hipis3308

  Oceniono 19 razy 17

  Tacy artyści,jak Wojciech Młynarski, za olbrzymi wkład w Polską kulturę,powinni być uhonorowani orderem Orła Białego,a tymczasem, odznaczani są tym zaszczytnym wyróżnieniem,takie pasożyty jak Dziwisz czy Jaworski.Wstyd i hańba.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX