Schnepf komentuje działania PiS w UE. "W 2020 roku Polska będzie poza Unią Europejską"

- PiS może dążyć do wycofania Polski z UE w najbliższych latach - uważa były ambasadora RP w Stanach Zjednoczonych. - Czy Polska będzie formalnie poza UE, to będzie zależało od kalkulacji - mówił Ryszard Schnepf.

- Prawdopodobnie ten rząd nie będzie miał żadnej szansy wynegocjować dobrego dla Polski budżetu Unii Europejskiej - ostrzegał w rozmowie na antenie TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador RP w Waszyngtonie. - Obecny budżet będzie kończył się już w 2020 roku - dodał.

Schnepf ocenił, że w tych latach "Unia będzie protestować" przeciwko możliwym zmianom np. w sądownictwie lub systemie wyborczym, a napięcie na linii Polska - UE będzie rosło. Były ambasador mówił o "konflikcie między rządem w Warszawie a Brukselą":

To się nie może dobrze zakończyć. Jeśli do tego dołożyć to co, o czym mówił minister Waszczykowski, że ta narracja Polski, to stanowisko Polski będzie inne, że będzie brak zaufania, to oznacza, że gdzieś tam w planie - mogę określić ten rok, to będzie 2020 - Polska będzie poza Unią Europejską. Bo taki jest zamysł.

Dopytywany, czy Polska będzie poza Unią "formalnie", Schnepf stwierdził, że "to będzie zależało od kalkulacji.

Były ambasador zaznaczył, że choć obecnie Polacy są w zdecydowanej większości zwolennikami Unii, to może się to zmienić pod wpływem "propagandy państwowej przeciwko Unii Europejskiej" i "obrzydzania UE".

Więcej o:
Komentarze (438)
Schnepf komentuje działania PiS w UE. "W 2020 roku Polska będzie poza Unią Europejską"
Zaloguj się
 • calmy

  Oceniono 78 razy 68

  choć obecnie Polacy są w zdecydowanej większości zwolennikami Unii, to może się to zmienić "pod wpływem "propagandy państwowej przeciwko Unii Europejskiej" i "obrzydzania UE"."

  Wbrew pozorom bardzo realny scenariusz.
  Zdołali wzniecić strach i nienawiść w stosunku do obcych.
  Zdołali dotychczasowych sojuszników przedstawić jako wrogów.
  Zdołali zrobić z ofiar afery podsłuchowej sprawców i zbrodniarzy.
  Zdołali zrobić z wszystkich sił opozycyjnych "wrogów Polski"
  Zdołali zrobić z Tuska wroga publicznego Nr. 1

  To i z Unią sobie przez trzy lata poradzą.
  A potem będziemy musieli pokochać portrety Putina na ścianach.

  Scenariusz się powtarza.

 • zsm-5

  Oceniono 71 razy 67

  Francją lub Wielką Brytanią nie jesteśmy. Taniej ropy i gazu nie mamy i mieć nie będziemy. Nie będziemy Norwegią ani nawet Białorusią wspomaganą przez Rosję.
  Przemysł istnieje jedynie w ścisłym powiazaniu z innymi gospodarkami Europy. Wydajność pracy w Polsce jest na dużo niższym poziomie niż np. w Niemczech. Na rynkach zagranicznych nie powalczymy zanadto o nowe rynki zbytu (w Niemczech 50% dochodu to eksport). Chemia (poza drogimi nawozami) w Polsce praktycznie nie istnieje.
  Czym chcemy postarszyć inne kraje Unii ?

 • flaki_w_mozgu

  Oceniono 46 razy 40

  A mi nie jest wszystko jedno. To mój kraj i żaden szczerbaty zasraniec nie będzie go psuł ani szczuł ludzi na siebie. Na marginesie - jak wiadomo, opozycję mamy na miarę partii rządzącej, czyli beznadziejną. Ale nie poprzestawajmy na załamywaniu rąk i na narzekaniu. Pomagajmy tym bałwanom. Lepsi oni niż pi.zda w jakiejkolwiek postaci. Co i rusz pojawiają się inicjatywy, ludzie się skrzykują na marszach i przy petycjach, przekazują sobie wieści przez fejsbuki i gugle. Nie poprzestawajmy. Jak sami się nie obronimy przed tą zarazą, to nikt tego nie zrobi za nas.

 • rabingoldblatt

  Oceniono 41 razy 33

  Panie i panowie, bracia Rosjanie - słowa te wypowiedział Jarosław "Klęska" Kaczyński. Niestety ostatnio nabierają one nowego znaczenia. Niestety złowrogiego dla naszej ojczyzny.

 • s_snake

  Oceniono 38 razy 32

  Może w 2020 nie będziemy w Unii, ale na pewno będziemy już mieli Wrak.
  Przecież Macierewicz obiecał.

 • varissa

  Oceniono 37 razy 31

  Oj oj joj!
  A co z wielkim planem "wybitnego" ekonomisty, ministra rozwoju i finansów, Morawieckiego juniora?
  Cały plan EKONOMICZNEGO ODRODZENIA POLSKI opiera się przecież na unijnych dotacjach.

  Czy już kato bolszewicka sekta przy pomocy polskich faszystów dogadali się z Putinem, i ten obiecał rekompensatę w rublach?
  Ja aż tak bardzo nie wierzę, że Władimir dotrzyma słowa danego dyplomatołom.
  Orban ma większe szanse!

 • jakub13579

  Oceniono 36 razy 30

  To, że po 2020 Polska dostanie z EU tylko jakieś ewentualne ochłapy to rozumieją nawet najtępsze pisiory. Jednak sytuacja jest gorsza. Już w bieżącej perspektywie będzie korekta budżetu o sumę wpłacaną przez GB tj. 60 mld € . Kwaczor na bank będzie paplał, że to wina Tuska i że jesteśmy płatnikami netto. W tej sytuacji rozpuści propagandę o konieczności ewakuowania się z EU.

 • japka_putina

  Oceniono 31 razy 29

  Starajmy się dostrzegać jasne strony tej sytuacji: będzie można bez przeszkód przywrócić karę śmierci dla pisiorów.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX