Pielęgniarka z 27-letnim stażem emocjonalnie o ustawie PiS. "Za mało, żeby żyć. Za dużo, żeby umrzeć"

Doświadczona pielęgniarka Monika Drobińska od ponad ćwierćwiecza pracuje w anestezjologii, intensywnej terapii i pogotowiu. Zaproponowane przez ministra zdrowia zmiany popchnęły ją do napisania emocjonalnego i mocnego listu.

60 proc. mniej na intensywną terapię noworodków, 50 proc. mniej na chirurgię niemowląt, 30 proc. mniej na ciężka patologię noworodków. Takie zmiany w taryfach dla szpitali przygotowała Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Propozycja podlegającej Ministerstwu Zdrowia agencji ma skłonić szpitale do ujawnienia danych o kosztach zabiegów. Jednak gdyby cięcia weszły w życie - zdaniem wielu ekspertów - miałoby to fatalne skutki dla szpitali. 

Monika Drobińska, pielęgniarka z ponad 27-letnim doświadczeniem, poruszona propozycjami resortu ministra Konstantego Radziwiłła zdecydowała się na swoim profilu na Facebooku napisać emocjonalny list otwarty:

"Dobry wieczór. Mój dzisiejszy post jest właściwie listem otwartym.
Do wszystkich.
Do każdego Polaka.
Jest również głosem niezgody, nawet nie krzykiem rozpaczy, ale jest słowem, za którym kryje się zwyczajny ludzki wstyd.

Głośno - media nie tylko internetowe - mówią o nowej stawce procedury neonatologicznej - z 11000 obniżonej do 6000.

Jestem pielęgniarką od 27 lat. Całe swoje zawodowe życie pracuję w anestezjologii intensywnej terapii i pogotowiu.
Całe 27 lat oszczędzam, na wszystkim.
Od zwykłych rękawiczek, poprzez środki opatrunkowe, środki jednorazowego użycia. Zanim użyję drogiego sprzętu, zastanowię się dwa razy, zanim cokolwiek wyrzucę, trzy.
Wszystko, co robię w realizowaniu procedur anestezjologicznych, robię dla pacjenta i tak, żeby dla pacjenta było jak najlepiej.

Pamiętam czasy na intensywnej terapii, kiedy ludzie pomimo starań i aktualnej wtedy wiedzy, z obrażeniami wielu narządów, nie przeżywali doby.
Pamiętam jeszcze mycie rękawiczek w chloraminie, suszenie, składanie gazików z balotów gazy, sterylizację rurek intubacyjnych, masek krtaniowych i rur do respiratorów oraz aparatów do znieczulenia.
Pamiętam również hemofiltrację na zwykłej pompie rolkowej i zacisku od kroplówki.
Ale byłam świadkiem rozwoju medycyny, choćby transplantacji, nie jest mi obca radość z pierwszych kropli moczu przeszczepionej nerki.
To przeżycie ogromne.
Widziałam ból i traumę rodzin dawców i ich heroizm, kiedy w swojej rozpaczy mówili, że żyć będzie mógł ktoś inny.

Kiedy oglądam się za siebie widzę postęp, ale mam również świadomość, że wielu z nieżyjących pacjentów dziś miałoby szansę.
Medycyna rozwija się bardzo szybko, ale zawsze będą ludzie, dla których SZYBKO znaczyć będzie zbyt WOLNO.

Od zawsze w mojej pracy słyszę słowo koszty, koniec miesiąca, skończyły nam się pieniądze.
Widzę sztukę kombinowania szefostwa - tu przesunę środki z opatrunków na leki, tu pożyczę z zaprzyjaźnionego oddziału jedno, tu zamienię z innym drugie.
Pielęgniarki, szczególnie te anestezjologiczne, wymieniają się z intensywna terapią. Jak u mnie kończy się data ważności sprzętu czy leków, to biorę telefon i sprawdzam, kto może go zużyć natychmiast, oszczędzam, nie wyrzucam.

Dlatego tak bardzo zabolało mnie osobiście obniżenie, powiem wprost, pieniędzy na dobę dla najmniejszego rodzącego się Polaka. Bo rodzić mamy wszystkie, prawda? Dzieci uszkodzone pewnie niedługo również. Przy całej otoczce, mówieniu o ochronie życia poczętego, przy wykorzystywaniu ustawy antyaborcyjnej dla partyjnych celów, zabiera się, w majestacie prawa, szansę na zdrowie najsłabszym. Próbuje się wprowadzić selekcję naturalną, w katolickim (jak bardzo pokazał czarny piątek) kraju, w kraju, w którym z wiary zrobiono sobie zwykłe hasło wyborcze

Wiemy wszyscy, że intensywna terapia, ta dla dorosłych i dla dzieci, nigdy nie przynosiła i nie będzie przynosiła dochodu, ratowanie życia jest bezcenne i tak do tej pory, każdy rząd na to patrzył. Żaden minister, żaden rząd nie podniósł ręki na najsłabszych.
Te 6000 tysięcy nie pokrywa doby, jedenaście też było zbyt mało. Proszę zobaczyć, jakie kwoty zbiera się na zabiegi poza granicami Polski.

Ktoś może powiedzieć, że 6000 to bardzo dużo i skoro sobie radziliśmy, to damy sobie radę i teraz.
Tak, pieniądze skończą się w trakcie operacji, chichot losu, będzie nas stać na trzymanie przy życiu ale nie leczenie.
Za mało żeby żyć, za dużo, żeby umrzeć - tak mówi moja babcia patrząc na to wszystko z góry.

W czasie, kiedy jeden lot wojskowym samolotem kosztuje 35 tys., kiedy rząd rozbija samochód za samochodem, kiedy Misiewicze dostają ogromne premie, oszczędza się na najsłabszych, bezbronnych.

To jest nieludzkie, Panie Ministrze.
Życie to nie tylko pieniądze, życie to wartość sama w sobie. Rozumiem, że należy liczyć koszty,ale nie rozumiem oszczędzania na uszkodzonym dziecku matki ,które zostało poczęte z gwałtu, a Pan zgodnie ze swoim sumieniem, odmówił wypisania recepty na pigułkę 'dzień po'.

No tak, ale zawsze można liczyć na znienawidzony WOŚP - nie udało się orkiestry wyautować z przestrzeni publicznej, gra nadal, to niech weźmie na siebie jeszcze koszty współfinansowania procedur.

Społeczeństwo, które zgadza się na oszczędzanie, okradanie z praw (z prawa do leczenia) najmłodszych i bezbronnych, jest społeczeństwem pierwotnym - jaskinia i maczuga, selekcja naturalna.

Ja się nie zgadzam.

Tylko ktoś pozbawiony uczuć, mógł wpaść na taki pomysł.

I tu jest ten wstyd, o którym wspomniałam na początku mojego postu - po prostu mi wstyd Panie Ministrze.

Bardzo proszę, a robię niezwykle rzadko, o udostępnienia mojego postu.
Niech MÓJ WSTYD idzie w świat.

Dobranoc".

Więcej o:
Komentarze (163)
Pielęgniarka z 27-letnim stażem emocjonalnie o ustawie PiS. "Za mało, żeby żyć. Za dużo, żeby umrzeć"
Zaloguj się
 • titta

  Oceniono 36 razy 26

  Zniechecanie do antykoncepcji, walka z diagnostyka prenatalna, zakaz aborcji w przupadku ciezkiego uszkodzenia plodu ...i likwidacja intensywnej terapi.
  Dzieci maja sie rodzic zdrowe i silne.
  Milosc i polityka prorodzinna w.g. PiSu.
  Coraz czesciej mysle, ze oni nie maja agendy politycznej tylko najnormalniej sa opentani.

 • sacc77

  Oceniono 34 razy 22

  Pani Pielęgniarka w sposób wyważony i kulturalny odmówiła Radziwiłłowi prawa do tego yb mienił się być nie tylko lekarzem ale wprost - CZŁOWIEKIEM.
  I poczyniła to nad wyraz słusznie i zasadnie.
  A ja zachodzę w głowę skąd ten kaczy sutener politycznych prostytutek bierze te wszystkie miernoty, które powsadzał na fotele we władzach?

 • acototak

  Oceniono 37 razy 21

  Ważne, żeby ciążę donosić, a potem wystarczy modlitwa.

 • titta

  Oceniono 33 razy 21

  Brakuje pieniedzy: zlikwidowac komisje, podkomisje i ochrone miesiecznic, ochrone czlonkow rodzin i prywatne przeloty samolotem.
  Prosze sobie to przeliczyc na uratowane zycia.

 • sstepniewski

  Oceniono 34 razy 18

  I to jest cala prawda o aktualnym rzadzie (poprzednie byly tylko troche lepsze). Teraz drodzy wyborcy PIS-u, bedziecie umierac ze swiadomoscia wyjatkowo "dobrej zmiany"....

 • anmur-49

  Oceniono 23 razy 17

  Ten list pokazujący hańbę i łajdactwo PiS-owskiego bandyty na ministerialnym stołku skopiowałem i rozesłałem mailem wszystkim znajomym. A żebyś ministerialny gnoju wiedział, kto cię za bandytę ma podpisuję się imieniem i nazwiskiem - Andrzej Muras.

 • evi-ana

  Oceniono 28 razy 16

  Czyli PiS szuka pieniędzy na 4000 +. Najpierw zmusza kobiety do rodzenia dzieci chorych, po czym chce obciąc fundusze na ich ratowanie i leczenie, po to by na końcu zaoszczędzic na ewentualnych zasiłkach pielęgnacyjnych i innych podobnych świadczeniach dla rodzin z niepełnosprawnymi dziecmi. Zamiast tego wystarczy dac 4000 + i zasiłek pogrzebowy. Gratuluję Pisowi żelaznej logiki. I nienawiści do wszystkich dokoła.

 • more_info

  Oceniono 20 razy 14

  A jak już ochrzcimy te wszystkie uszkodzone, chore, z niewykształconymi narządami, bezczaszkowce itp, to zabraknie na leki przeciwbólowe, żeby mogły spokojnie umierać.
  Zapraszam pana ministra i parlamentarzystów do hospicjum dla dzieci. Może jakiś mały wolontariat w przerwach pomiędzy obradami... Są takie miejsca w Warszawie, nie trzeba daleko jechać. Ale uprzedzam, to inny świat niż starego kawaleria czy profesor zawsze dziewicy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX