Wyższa kaucja za butelkę piwa. "To zmotywuje do jej odnoszenia"

Butelki po piwie

Butelki po piwie (Fot. Adam Golec / Agencja Gazeta)

Do 50 groszy wzrasta kaucja za butelkę piwa. Zmiany wprowadziła już Grupa Żywiec, od poniedziałku obejmie to też produkty Kampanii Piwowarskiej, a od 1 marca - firmy Calsberg Polska.

Od początku lutego z 35 do 50 groszy wzrosła kaucja za butelkę piwa wyprodukowanego przez Grupę Żywiec. Firma odpowiada za marki takie jak m.in. Żywiec, Heineken, Warka, Tatra.

"Dotychczasowa wysokość kaucji nie była zmieniana od lat 90-tych, a koszt nowych opakowań na rynku wzrósł w tym czasie znacznie" - wyjaśnia firma w oficjalnym komunikacie.

Jak podaje Wyborcza.pl, od poniedziałku podobne zmiany wprowadzi Kampania Piwowarska (m.in. Tyskie, Żubr, Lech i Dębowe), a od 1 marca - firma Calsberg Polska, produkująca piwa takie jak np. Calsberg, Okocim lub Piast.

- Dotychczasowa kaucja była niewspółmiernie niska do kosztów odtworzenia butelki. 50 groszy mocno motywuje ludzi, żeby odnosili ją do sklepu. Wystarczy oddać kilka butelek, a za odzyskane pieniądze można już kupić np. bułki - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Beata Ptaszyńska-Jedynak z Calsberg Polska.

- Z roku na rok sprzedaż piw w butelkach zwrotnych rośnie, jednak nie idzie to w parze ze wzrostem ilości zwracanych opakowań. Niska cena kaucji nie skłania piwoszy do tego, by oddawać butelki zwrotne do punktu sprzedaży albo wymieniać je podczas kolejnego zakupu - twierdzi Anna Szymbert z Kompanii Piwowarskiej.

Browary nie chcą ujawnić, jaki jest rzeczywisty koszt produkcji butelek i jaki procent z nich wraca do sklepów. - Mogłoby wracać ich więcej. Są zaprojektowane tak, by można było je wykorzystywać 20 razy, a krążą średnio 8-12 razy - wyjaśnia Ptaszyńska-Jedynak.

Zobacz także: W czym należy pić piwo? Wbrew pozorom wybór jest bardzo szeroki

Rozpoznasz, który to alkohol po obrysie jego butelki?
1/15Który alkohol sprzedawany jest w tej butelce?
Zobacz także
 • Komisariat w Szczekocinach Komendant ze Szczekocin odwołany w zw. ze skandalem na basenie. Chce odejść z policji
 • Uchodźcy i imigranci nielegalnie przekraczają granicę USA z Kanadą W śniegu i mrozie, z małymi dziećmi. Ludzie uciekają z USA do Kanady i sami oddają się w ręce władz
Komentarze (186)
Wyższa kaucja za butelkę piwa. "To zmotywuje do jej odnoszenia"
Zaloguj się
 • grenlandzki-opos

  Oceniono 35 razy 31

  >>>"To zmotywuje do jej odnoszenia"

  To zmotywuje do wyboru piwa w butelce bezzwrotnej.

  Ludzie nie odnoszą nie ze względu na cenę, tylko na to, że bez paragonu nie oddasz. A nie oddasz bez paragonu, bo hurtownia przyjmuje 1:1 itd.

 • czlowiek-sut

  Oceniono 26 razy 16

  Elektorat pis już w ogóle z pracy zrezygnuje! Będo tylko pińcet doić i puste butelki zbierać...

 • yosemitesam

  Oceniono 17 razy 13

  "Wystarczy oddać kilka butelek, a za odzyskane pieniądze można już kupić np. bułki"

  E tam bułki.

 • snurfik

  Oceniono 16 razy 12

  Jeszcze gdyby tak plastikowe opakowania oblozyc kaucja np. 20gr to by sie okazalo ze da sie w piecu palic czyms normalnym

 • acototak

  Oceniono 9 razy 9

  Nikogo nie trzeba motywować, wystarczy wprowadzić przepis, że sklepy maja psi obowiązek skupować butelki marek, które sprzedają i to bez żądania paragonów.

  Skoro Grupa Żywiec taka dbająca, to dlaczego Heineken jest w bezzwrotnych?

 • normalny_ludz

  Oceniono 15 razy 9

  W zeszłym roku,wynająłem sporą halę.Tanio ale musiałem posprzątać sobie po poprzednikach.W jednym z pomieszczeń było ok 300 butelek.Pojechałem do dystrybutora Żywca na województwo.Chciałem im sprzedać za połowę ceny.Nie chcieli,bo ...na uj im,bo nie mamy kontenerów i wyszło,że nawet za darmo nie wezmą,więc o czym oni pyerdolą, ja się pytam?

 • brejwik

  Oceniono 10 razy 8

  Obserwuję sklep Żabka w moim sąsiedztwie.Butelki przyjmują tylko na wymianę lub za okazaniem paragonu a mogliby skupować butelki bo widzę, że przy dostawie oddają puste transportery.
  Ale po co się wysilać ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje