Wyższa kaucja za butelkę piwa. "To zmotywuje do jej odnoszenia"

Do 50 groszy wzrasta kaucja za butelkę piwa. Zmiany wprowadziła już Grupa Żywiec, od poniedziałku obejmie to też produkty Kampanii Piwowarskiej, a od 1 marca - firmy Calsberg Polska.

Od początku lutego z 35 do 50 groszy wzrosła kaucja za butelkę piwa wyprodukowanego przez Grupę Żywiec. Firma odpowiada za marki takie jak m.in. Żywiec, Heineken, Warka, Tatra.

"Dotychczasowa wysokość kaucji nie była zmieniana od lat 90-tych, a koszt nowych opakowań na rynku wzrósł w tym czasie znacznie" - wyjaśnia firma w oficjalnym komunikacie.

Jak podaje Wyborcza.pl, od poniedziałku podobne zmiany wprowadzi Kampania Piwowarska (m.in. Tyskie, Żubr, Lech i Dębowe), a od 1 marca - firma Calsberg Polska, produkująca piwa takie jak np. Calsberg, Okocim lub Piast.

- Dotychczasowa kaucja była niewspółmiernie niska do kosztów odtworzenia butelki. 50 groszy mocno motywuje ludzi, żeby odnosili ją do sklepu. Wystarczy oddać kilka butelek, a za odzyskane pieniądze można już kupić np. bułki - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Beata Ptaszyńska-Jedynak z Calsberg Polska.

- Z roku na rok sprzedaż piw w butelkach zwrotnych rośnie, jednak nie idzie to w parze ze wzrostem ilości zwracanych opakowań. Niska cena kaucji nie skłania piwoszy do tego, by oddawać butelki zwrotne do punktu sprzedaży albo wymieniać je podczas kolejnego zakupu - twierdzi Anna Szymbert z Kompanii Piwowarskiej.

Browary nie chcą ujawnić, jaki jest rzeczywisty koszt produkcji butelek i jaki procent z nich wraca do sklepów. - Mogłoby wracać ich więcej. Są zaprojektowane tak, by można było je wykorzystywać 20 razy, a krążą średnio 8-12 razy - wyjaśnia Ptaszyńska-Jedynak.

Zobacz także: W czym należy pić piwo? Wbrew pozorom wybór jest bardzo szeroki

Komentarze (186)
Wyższa kaucja za butelkę piwa. "To zmotywuje do jej odnoszenia"
Zaloguj się
 • grenlandzki-opos

  Oceniono 35 razy 31

  >>>"To zmotywuje do jej odnoszenia"

  To zmotywuje do wyboru piwa w butelce bezzwrotnej.

  Ludzie nie odnoszą nie ze względu na cenę, tylko na to, że bez paragonu nie oddasz. A nie oddasz bez paragonu, bo hurtownia przyjmuje 1:1 itd.

 • czlowiek-sut

  Oceniono 26 razy 16

  Elektorat pis już w ogóle z pracy zrezygnuje! Będo tylko pińcet doić i puste butelki zbierać...

 • yosemitesam

  Oceniono 17 razy 13

  "Wystarczy oddać kilka butelek, a za odzyskane pieniądze można już kupić np. bułki"

  E tam bułki.

 • snurfik

  Oceniono 16 razy 12

  Jeszcze gdyby tak plastikowe opakowania oblozyc kaucja np. 20gr to by sie okazalo ze da sie w piecu palic czyms normalnym

 • acototak

  Oceniono 9 razy 9

  Nikogo nie trzeba motywować, wystarczy wprowadzić przepis, że sklepy maja psi obowiązek skupować butelki marek, które sprzedają i to bez żądania paragonów.

  Skoro Grupa Żywiec taka dbająca, to dlaczego Heineken jest w bezzwrotnych?

 • normalny_ludz

  Oceniono 15 razy 9

  W zeszłym roku,wynająłem sporą halę.Tanio ale musiałem posprzątać sobie po poprzednikach.W jednym z pomieszczeń było ok 300 butelek.Pojechałem do dystrybutora Żywca na województwo.Chciałem im sprzedać za połowę ceny.Nie chcieli,bo ...na uj im,bo nie mamy kontenerów i wyszło,że nawet za darmo nie wezmą,więc o czym oni pyerdolą, ja się pytam?

 • brejwik

  Oceniono 10 razy 8

  Obserwuję sklep Żabka w moim sąsiedztwie.Butelki przyjmują tylko na wymianę lub za okazaniem paragonu a mogliby skupować butelki bo widzę, że przy dostawie oddają puste transportery.
  Ale po co się wysilać ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX