Uwaga na smog! Dziś fatalne powietrze w wielu miastach. Należy unikać wychodzenia z domu

W wielu miastach - m.in. w Krakowie, Warszawie, Łodzi i Poznaniu - jest dziś bardzo duży smog. Normy są przekroczone o kilkaset procent. Na Śląsku obowiązuje darmowa komunikacja. Należy unikać przebywania na zewnątrz.

Stężenie groźnych dla zdrowia pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10 wielokrotnie przekracza dziś normy w największych miastach Polski.

Normy WHO są przekroczone o 500 proc. w Warszawie i okolicach, 700 proc. w Poznaniu, 600 proc. w Krakowie, ok. 300 proc. w miastach aglomeracji śląskiej, 440 proc. w Częstochowie. Jakość powietrza jest bardzo zła także m.in. w Toruniu, Wrocławiu i Kielcach. Aktualne dane można sprawdzić na portalu GIOŚ i w aplikacjach na smartfony.  

Przy taki wysokich zanieczyszczeniach należy unikać lub ograniczyć do minimum czas przebywania na powietrzu. Dotyczy to w szczególności dzieci, osób starszych, kobiet w ciąży czy osób z chorobami krążenia. Ponadto, należy unikać aktywności fizycznej na powietrzu.

Pył zawieszony w powietrzu jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne, jak dioksyny i wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, np. benzo(a)piren.

Przez smog darmowa komunikacja na Śląsku i w Krakowie

W woj. śląskim jest wysokie, choć znacznie niższe niż wczoraj stężenia pyłu zawieszonego. W tej sytuacji mieszkańcy regionu nadal (do końca dnia) mogą za darmo korzystać z pociągów Kolei Śląskich oraz autobusów i tramwajów największego organizatora komunikacji miejskiej w konurbacji katowickiej - Komunikacyjnego Związku Komunalnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (KZK GOP).

Aby pojechać komunikacją za darmo, wystarczy okazać dowód osobisty i dowód rejestracyjny, w którym jest się wpisanym jako właściciel lub współwłaściciel pojazdu.

Darmowa komunikacja dla kierowców obowiązuje dziś także w Krakowie.

Zdaniem ekspertów na zły stan powietrza wpływają przede wszystkim nieekologiczne piece i spalanie materiałów opałowych złej jakości, jednak emisja spalin samochodowych również ma znaczenie. Udział transportu samochodowego w tworzeniu smogu w miastach oceniany jest - w zależności od warunków - od kilkunastu do kilkudziesięciu procent.

Więcej o:
Komentarze (93)
Uwaga na smog! Dziś fatalne powietrze w wielu miastach. Należy unikać wychodzenia z domu
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 32 razy 20

  A jakie nowości w tej dziedzinie ma do zakomunikowania minister Radziwiłł? Jakieś genialne uwagi co do teoretyczności zagrożenia, albo na temat masowego palenia papierosów przez dzieci i kobiety w ciąży (skoro to one są właśnie najbardziej zagrożone)?

 • batura3

  Oceniono 23 razy 11

  Panie Radziwiłl - prosimy o komentarz, chyba, że nie dostał Pan jeszcze przekazu dnia :))))))))))))))))))))

 • wawa1920

  Oceniono 21 razy 11

  Władza wchodzi w d...pę górnikom i palimy węglem i jeszcze długo będziemy.....

 • kfadam

  Oceniono 11 razy 5

  Zaleca się niewychodzenie z domu, hym a powietrze w domu to niby wysokogórskie czy to samo co na zewnątrz???

 • jeak

  Oceniono 13 razy 5

  Kanarek, Warszawa, Jagiellońska, godz.10:29, PM2.5 = 972%,PM10 = 630%. Rano było jeszcze gorzej.

 • siwywaldi

  Oceniono 18 razy 4

  Od kilku miesięcy lobby rowerkowo-anty samochodowe lansuje tezę, że GŁÓWNĄ przyczyną "smogu" są samochody. Tymczasem w Warszawie od tygodnia trwają ferie, w związku z czym ilość samochodów zmalała CO NAJMNIEJ o 60%, autobusy kursują rzadziej i w mocno ograniczonej ilości a ten. Wiec jak to jest naprawdę?

 • ganro

  Oceniono 10 razy 4

  Jak wszystkie rządy w tym kraju tak i ten czeka do kwietnia i wtedy sprawa przycichnie. Czy był już przetarg na najlepsze maski przeciwsmogowe dla wszystkich rządzących i urzędników? Pani Premier ma zapewniony czysty tlen w szpitalu.

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 5 razy 3

  nam ani żadna wojna, ani okupacja ani zabory niepotrzebne...
  wykończymy się sami! niektórzy pewnie nazwą to selekcją naturalną

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX