Energa zawierzona Bożej Opatrzności. Prezes PWPW: "To moralny obowiązek spółek skarbu państwa"

• Zarząd PWPW poparł Energę ws. zawierzenia firmy Bożej Opatrzności
• Wytwórnia Papierów Wartościowych: Akty Zawierzenia są tradycją
• Zdaniem PWPW, Energa stała się obiektem "bezpardonowego ataku"

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych solidaryzuje się z inną państwową spółką - Energą - która została zawierzona Bożej Opatrzności. Sprawa została nagłośniona przez portale informacyjne. Zdaniem zarządu PWPW, doszło do ataku na Energę "ze strony lewicowo-liberalnych mediów". "Powodem tak bezpardonowego ataku było zawierzenie przez Państwa firmy pod opiekę Opatrzności Bożej. (...) W dobie otwartych ataków na obecność Kościoła Katolickiego w życiu publicznym (...) , narodowe podmioty jakimi są spółki Skarbu Państwa, mają szczególny obowiązek wspierania wspólnoty chrześcijańskiej" - czytamy w liście otwartym.

Dowiedz się więcej:

Co jeszcze znalazło się w liście otwartym?

"Zdaniem Zarządu PWPW S.A. na menadżerach spółek skarbu państwa spoczywa dziś szczególny moralny obowiązek włączania się w dzieła, służące rozwojowi i pielęgnowaniu wartości chrześcijańskich" - napisano. "Każda próba wykluczenia osób wierzących z życia publicznego powinna zostać napiętnowana" - dodają autorzy listu.

W jakich okolicznościach doszło do oddania Energi pod opiekę Opatrzności?

Uroczystość miała miejsce w kościele na gdańskiej Zaspie. Świątynia została oświetlona w barwach Grupy Energa, przed wejściem ustawiono flagi koncernu. W nabożeństwie wzięło udział ośmiu duchownych. Poczet pracowników składał pod ołtarzem kosze z darami, a księża dziękowali za ofiarę i wsparcie finansowe. P.o. prezesa Energi jest obecnie były poseł PiS Jacek Kościelniak. CZYTAJ WIĘCEJ>>>

Kto obecnie kieruje PWPW?

Prezesem spółki jest publicysta i urzędnik Piotr Woyciechowski. Jak podaje Wyborcza.pl, wytwórnia, podobnie jak Energa, także została "zawierzona Bogu za pośrednictwem niepokalanego serca Maryi". "Poprzez pedagogikę wstydu i szyderstwa, wymuszenia presji na to, by nie demonstrować swojego przywiązania do wiary, katolików wypycha się z życia publicznego - mówił Woyciechowski w ub. r. w wywiadzie dla radiowej Jedynki.

Zobacz także: Mateusz Morawiecki: "Nie jestem czarodziejem Gandalfem"

Komentarze (344)
Energa zawierzona Bożej Opatrzności. Prezes PWPW: "To moralny obowiązek spółek skarbu państwa"
Zaloguj się
 • josef.papug

  Oceniono 108 razy 98

  Przez dzialania takich ludzi jak pan Wojciechowski, katolik staje się synonimem idioty.

 • zawsze_edek

  Oceniono 84 razy 82

  "W dobie otwartych ataków na obecność Kościoła Katolickiego w życiu publicznym naszego kraju, narodowe podmioty jakimi są spółki Skarbu Państwa, mają szczególny obowiązek wspierania wspólnoty chrześcijańskiej"

  drogie PWPW.
  Gunvo prawda. Nie mają ŻADNEGO obowiązku. Jesteśmy oficjalnie państwem świeckim. wbijcie w końcu sobie to do durnych pał! Firmy państwowe ZWŁASZCZA! mają obowiązek dbać o neutralność światopoglądową zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz.
  Ponadto stwierdzenie o atakach na KK jest jedynie opinią, nie popartą żadnymi dowodami, tak samo ja mógłbym stwierdzić że obecny rząd włazi do d.u.p.y KK. I moje stwierdzenie tak samo JEST TYLKO OPINIĄ

 • sourirer

  Oceniono 77 razy 71

  A może by tak prezes parcował za "Bóg zapłać". A resztę zostawić Opaczności .

 • sirseb

  Oceniono 65 razy 53

  witajcie w polsce XXI wieku

 • kosim

  Oceniono 55 razy 49

  No to teraz klienci Energii - odsyłajcie rachunki z dopiskiem Bóg i jego Opatrzność zapłacą. A klienci PWPW niestety nie mogą za 200-zł-banknot zapłacić Opacznością, nawet jednym groszem, jest przymus - 200 to 200.

 • widziane_z_ryczki

  Oceniono 47 razy 43

  Piotr Woyciechowski - bliski współpracownik Macierewicza. W zasadzie to wszystko wyjaśnia chociaż nie do końca. Jaki tutaj jest klucz? Homolobby? Sfery ubeckie? Kontakty z ruskimi? Może wszystko na raz?

 • dzakarta

  Oceniono 44 razy 36

  PWPW - kolejne pachołki biskupów roztrwaniające zyski państwowych przedsiębiorstw, by biskupi mogli jeździć wypasionymi limuzynami ! Hańba! Wstyd! Gdzie jest prokuratura i organa ścigania, gdzie zarzuty o niegospodarność ?

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 43 razy 35

  Coś ta Maryja nie tęga w biznesie, bo wzrost PKB mniejszy niż za rządów PO, inwestycje pod kreską i tylko długi coraz większe!
  A tak na poważnie co powiedzieć w tym świetle o trwającym od pół wieku wzroście gospodarki komunistycznych Chin, że o mocno niechrzescijanskiej Korei czy Japonii to już nawet przez litość nie wspomnę :-)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX