Prezydent Sopotu chciał przyjąć 10 sierot z Aleppo. Rząd nie wyraził zgody m.in. przez kwestie bezpieczeństwa

• W grudniu prezydent Jacek Karnowski wysłał pismo do Beaty Szydło
• Prosił w nim rząd o zgodę na sprowadzenie 10 dzieci z Syrii
• Rząd odmówił m.in. ze względu na "zagrożenie bezpieczeństwa"

W grudniu wojska rządowe odbiłaby z rąk rebeliantów ostatnie dzielnice Aleppo, a do świata docierały informacje o dramatycznej sytuacji cywilów. Wtedy prezydent Sopotu Jacek Karnowski, na wniosek rady miasta, wysłał do premier Szydło pismo z prośbą o zgodę na osiedlenie w mieście 10 sierot z Syrii. Rząd omówił - podaje Radio ZET. Urząd miasta wkrótce wyda oświadczenie w tej sprawie - dowiedzieliśmy się w biurze prasowym. Na razie nie uzyskaliśmy komentarza strony rządowej. Premier Szydło i rzecznik rządu są dziś na Malcie, gdzie odbywa się nieformalny szczyt UE poświęcony imigracji.

Dowiedz się więcej:

Jak decyzję komentuje prezydent Jacek Karnowski?

- Naród Polski jest solidarny z ludźmi w potrzebie. Nam również pomagano. Pomoc potrzebującym to odruch bezwarunkowy. Ubolewam nad odpowiedzią rządu Polskiego, który wykazał się brakiem wrażliwości na dramat ludzi, będących nie ze swej winy, w potrzebie. Będziemy starali się o możliwość przyjęcia dzieci na leczenie i rehabilitację na określony czas. Mam już wstępną deklarację prezydenta Gdańska, który również chce przyjąć syryjskie dzieci na leczenie. Wierzę, że wspólnymi siłami uda nam się sprowadzić i wyleczyć chociaż 10 dzieci - komentuje prezydent Sopotu Jacek Karnowski. W sprowadzeniu dzieci na leczenie pomoże Polska Misja Medyczna.

Jak MSWiA tłumaczy decyzję?

Sopocki urząd miasta przesłał nam skan odpowiedzi MSWiA na pismo prezydenta. Czytamy w nim, że "ze względów bezpieczeństwa nie ma możliwości ewakuacji" ludzi z Aleppo i okolic. W piśmie wspomniana jest koncepcja korytarzy humanitarnych - czyli przesiedleń uchodźców z państw sąsiednich. To jednak - jak tłumaczy MSWiA - nastręcza problemów organizacyjnych. Ponadto wg resortu problemem jest "ustalenie tożsamości i wyeliminowanie osób, które mogłyby zagrozić bezpieczeństwu Polsku". W związku z tym MSWiA sugeruje pomaganie na miejscu lub wsparcie Syryjczyków już będących w Polsce (w 2016 roku status uchodźcy otrzymało 40 obywateli Syrii).

Pismo MSWiAPismo MSWiA Fot. MSWiA / UM Sopotu

Pismo MSWiAPismo MSWiA Fot. MSWiA / UM Sopotu

Jak pomóc mieszkańcom Syrii?

Pomoc mieszkańcom Syrii jest bardzo trudna - dużo trudniejsza, niż choćby pomoc uchodźcom poza granicami kraju. Konwoje z pomocą humanitarną nie mają zgody władz syryjskich na wjazd do wschodniego Aleppo i innych oblężonych miejsc. Jest tam skrajnie niebezpiecznie i nie wszystkie organizacje międzynarodowe działają na miejscu. Można jednak wesprzeć finansowo te, które próbują to robić: Czytaj, jak pomóc Syryjczykom>>> Wesprzyj Polską Misję Medyczną> PCPM>, PAH>, UNICEF>

Historia wojny w Syrii

Wojna w Syrii wybuchła w marcu 2011 roku. Zapoczątkowały ją protesty przeciw autorytarnym rządom Baszszara al-Asada, które były krwawo tłumione. W 2013 r. do wojny włączyli się radykalni islamiści - walczą pod banderą Państwa Islamskiego zarówno z siłami rządu, jak i z opozycyjną Armią Wolnej Syrii. Od początku konfliktu zginęło ponad 400 tys. osób. 13,5 mln Syryjczyków potrzebuje pomocy humanitarnej, 4,6 mln uciekło za granicę.

Przeczytaj też poruszający reportaż "Przez morze. Z Syryjczykami do Europy" >>

Więcej o:
Komentarze (457)
Prezydent Sopotu chciał przyjąć 10 sierot z Aleppo. Rząd nie wyraził zgody m.in. przez kwestie bezpieczeństwa
Zaloguj się
 • rabingoldblatt

  Oceniono 95 razy 63

  Nie jestem fanem niekontrolowanej migracji ale zauważam różnicę między dwudziestokilkuletnimi młodymi byczkami, którzy spieprzyli z Syrii czy Afryki a dziesiątką ( 10!! ) DZIECI, który przyjazdowi do Polski miałyby szansę na spokojne życie.

 • jaskitm

  Oceniono 74 razy 50

  wow, jakze bohaterski jest nasz rzad i jak dba o bezpieczenstwo obywateli, wlasnie zapobiegl powstaniu komorki terrorystycznej w sopocie.

 • puuchatek

  Oceniono 62 razy 42

  Ponieważ ten rząd bardzo często powtarza, że kieruje się wartościami chrześcijańskimi, pozwolę sobie zacytować fragment z Ewangelii, w którym Jezus mówi o dniu Sądu Ostatecznego. Tylko mały fragment. Padają tam takie słowa:

  "Wtedy odezwie się i do tych po lewej stronie: "Idźcie precz ode Mnie, przeklęci, w ogień wieczny, przygotowany diabłu i jego aniołom! Bo (…) byłem przybyszem, a nie przyjęliście Mnie;
  byłem nagi, a nie przyodzialiście Mnie (…)". (Ewangelia wg. Mateusza, rozdział 25, wersy 41 i 43).

  Prościej się chyba nie da.

 • y.woodoo

  Oceniono 56 razy 26

  Wasze katolickie milosierdzie zwyciezylo. Brawo wy, polaczki-katoliczki. Panie blogoslaw.

 • 55kris

  Oceniono 40 razy 26

  Burak pozostanie burakiem. Amen

 • batura3

  Oceniono 37 razy 25

  Pissowskie "chrześcijańskie" miernoty z gębą pełna wartości...ale tylko dla tatusia R _ koorwa ich...- alleluja

 • pandada

  Oceniono 28 razy 20

  Naród tchórzy bez honoru, przyzwoitości i krzty inteligencji. To z Polaków robi prawica

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX