RMF FM: Prokuratura wzywa kierowców ws. wypadku Macierewicza. "W trybie pilnym"

Trasa przejazdu kolumny Antoniego Macierewicza

Trasa przejazdu kolumny Antoniego Macierewicza (Fot. PAP/Tytus Żmijewski | Marta Kondrusik)

• Prokuratorzy wzywają na przesłuchania kierowców ws. karambolu pod Toruniem
• Jak donoszą dziennikarze RMF FM, takie wezwanie dostał kierowca lawety
• Ona oraz 7 innych samochodów zderzyły się z kolumna szefa MON

Prokuratura wzywa na przesłuchanie kierowców, którzy brali udział w wypadku pod Toruniem - pisze RMF24. To właśnie tam rozbiła się kolumna ministra obrony Antoniego Macierewicza i kilka cywilnych samochodów. Wezwanie w trybie pilnym dostał już kierowca lawety, która uczestniczyła w karambolu. -  Prokurator wojskowy z Poznania dzwonił w piątek i chciał w trybie pilnym przesłuchać kierowcę - powiedział reporterowi RMF FM pan Michał, szef kierowcy lawety. Śledczy zdecydowali jednak, że przełożą przesłuchanie na poniedziałek.

Dowiedz się więcej: 

Co wydarzyło się pod Toruniem?  

W środę w Lubiczu k. Torunia na drodze krajowej nr 10 zderzyło się osiem samochodów - dwie limuzyny BMW należące do Żandarmerii Wojskowej i sześć aut cywilnych. Trzy osoby zostały przewiezione do szpitala. W jednym z samochodów ŻW jechał szef MON Antoni Macierewicz - wracał z sympozjum w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej o. Tadeusza Rydzyka. Ministrowi nic się nie stało. Zaraz po zdarzeniu pojechał do Warszawy innym samochodem. Tam wziął udział w gali wręczenia Jarosławowi Kaczyńskiemu nagrody Człowiek Wolności tygodnika "wSieci".

Jakie są zarzuty mediów i opozycji wobec A. Macierewicza? 

Media i politycy opozycji zarzucają Macierewiczowi, że jego auto jechało zbyt szybko. Jego samochód pokonał trasę z Warszawy do Torunia w ok. godzinę i czterdzieści minut. Droga powrotna do Warszawy zajęła najwyżej godzinę i czterdzieści pięć minut. Ponadto minister miał od razu odjechać z miejsca kolizji. - Chcemy, aby prokuratura ustaliła, dlaczego pan Macierewicz czmychnął, uciekł z miejsca wypadku (...) - mówił poseł PO Krzysztof Brejza. Opozycja chce również wiedzieć, czy auto Macierewicza prowadziła uprawniona osoba. W Toruniu Macierewicz chwalił swojego kierowcę kpt. Kazimierza Bartosika za to, jak szybko dojechał tam z Warszawy.

Kto zajmuje się sprawą kolizji pod Toruniem? 

Przebieg zdarzenia bada Żandarmeria Wojskowa pod nadzorem działu ds. wojskowych Prokuratury Rejonowej Poznań-Grunwald. Prokuratura zwraca uwagę na trudne warunki panujące wtedy na drodze. Według wstępnych ustaleń jeden z samochodów w kolumnie stracił przyczepność i uderzył w tył pojazdu jadącego przed nim. Następnie oba pojazdy, wytracając prędkość, uderzyły w samochody stojące przed skrzyżowaniem. Zawiadomienie do prokuratury złożyła PO, której zdaniem zdaniem należy sprawdzić, czy Macierewicz przekroczył uprawnienia i nakłaniał kierowcę do złamania przepisów, by zdążyć na galę z prezesem PiS.

Jak sprawę komentuje MON? 

"Nie jest prawdą, że samochód, którym jechał minister spowodował wypadek pod Toruniem. Przeciwnie był on w tym wypadku poszkodowany przez inne samochody" - napisało MON na swojej stronie internetowej. - Przyczyna jest badana, ale jedno jest pewne - nie został on spowodowany przez kierowcę samochodu, którym ja jechałem. Co do tego nie ma cienia wątpliwości, bo ten samochód został z tyłu uderzony przez jeden z innych samochodów - przekonywał Macierewicz w sobotę.

Antoni Macierewicz chwalił kierowcę: "Oklaski dla pana Kazimierza". Gdy wracał, doszło do karambolu 

 

 

Quiz geograficzny. Rozpoznasz te europejskie państwa?
1/11Które to europejskie państwo?
Zobacz także
 • Kolizja z udziałem samochodu Antoniego Macierewicza "Macierewicz czmychnął z miejsca wypadku!". PO kieruje sprawę do prokuratury i pyta "kim jest pan Kazimierz?"
Komentarze (357)
RMF FM: Prokuratura wzywa kierowców ws. wypadku Macierewicza. "W trybie pilnym"
Zaloguj się
 • aeromonas

  Oceniono 104 razy 100

  Kierowcom poszkodowanym w wypadku prokuratura postawi zarzuty i zostaną ukarani. Tak działa "prawo" i "sprawiedliwość".

 • jackanapes

  Oceniono 91 razy 89

  Wezwijcie tego inżyniera od sygnalizacji świetlnej.
  To przecież nie mógł być przypadek, że akurat paliło się na czerwono.

 • stachud

  Oceniono 75 razy 73

  No to teraz pójdą siedzieć że stali na czerwonym i blokowali Antka. Ich wina

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 71 razy 65

  Czyżby PiS prokuratura dostała rozkaz natychmiastowegoz straszenia obywateli wypełniając swój podstawowy obowiązek chronienia boznow PiS przed prawem?

 • fakiba

  Oceniono 72 razy 60

  Prokurator na początek to powinien Antkowi postawić zarzuty za ucieczkę z miejsca wypadku i nie udzielenia pomocy poszkodowanym ,a swoją drogą ciekawe kiedy to się przedawnia bo zero Ziobro brudnym paluchem w tej kwestii nie kiwnie

 • lodzermensz1

  Oceniono 61 razy 57

  Już za chwilę kierowcy dowiedzą się ile lat im grozi za spowodowanie wypadku na Ministrze Wojny Przenajświętszej Rzeczypospolitej. Było zjechać z drogi kiedy pomazaniec boży jechał, by powazelinować Jarosława Przeczystego. Ewidentnie kierowcy nie zachowali należytej ostrożności na drodze, nie orientując się w porę, że oto wybraniec narodu jedzie.

 • yosemitesam

  Oceniono 53 razy 51

  Mówiłem. Mówiłem, że przerobią to na pucz i zamach.

 • fakiba

  Oceniono 54 razy 46

  Antek powiedział , że to nie jego samochód spowodował wypadek i zaczęło się szukanie kozła ofiarnego , na początek prokuratura Ziobry spróbuje kierowcę lawety w to wrobić

 • antycoller

  Oceniono 44 razy 42

  Mam nadzieję, że wezmą prawnika na rozmowę. Nie ufać jak ubekom.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje