Zygmunt Bauman nie żyje. W wieku 91 lat "odszedł do płynnej wieczności"

09.01.2017 16:59
Prof. Zygmunt Bauman nie żyje

Prof. Zygmunt Bauman nie żyje (RAFA MALKO / AG)

Zygmunt Bauman, wybitny socjolog i filozof, nie żyje. Wiadomość o śmierci profesora przekazała jego partnerka Aleksandra Kania.

"Kochani, Zygmunt odszedł do płynnej wieczności dziś 9 stycznia 2017 roku.
Pożegnałam się z nim w domu w Leeds wśród najbliższej rodziny" - napisała Aleksandra Kania. W ten sposób nawiązała do pojęcia "płynnej nowoczesności" stworzonego przez Baumana.

Płynna nowoczesność i uchodźcy

Zygmunt Bauman urodził się w Poznaniu 19 listopada 1925 roku w ubogiej rodzinie polskich Żydów. Był profesorem nauk humanistycznych, socjologiem, eseistą. Przez wiele lat pełnił funkcję kierownika Katedry Socjologii na University of Leeds.

Bauman był jednym z najważniejszych przedstawicieli nurtu postmodernizmu. To on stworzył koncepcję "płynnej nowoczesności" - pojęcia mającego służyć do opisywania współczesności. Do jego najbardziej znanych prac należą m.in. "Etyka ponowoczesna", "Postnowoczesność jako źródło cierpień" czy "Kultura jako praxis". Za swoją pracę filozoficzno-socjologiczną Bauman otrzymał m.in. Europejską Nagrodę Amalfi i prestiżową nagrodę im. Theodora W. Adorno.

Profesor Bauman nie uciekał w swoich pracach przed trudnymi tematami. W swojej ostatniej książce, "Obcy u naszych drzwi" (2016 r.), analizował kryzys uchodźczy, panikę, jaką wywołał i narrację budowaną wokół niego przez polityków i media.

Trudna przeszłość

Zygmunt Bauman współpracował w latach 1945-1953 z komunistycznym kontrwywiadem. Pracował w Korpusie Bezpieczeństwa Wewnętrznego, który zajmował się m.in. likwidacją zbrojnego podziemia niepodległościowego, a w latach 1945-1948 miał być agentem Informacji Wojskowej. Bauman nigdy nie ukrywał, że był socjalistą. W wywiadzie dla "Guardiana" z 2007 r. stwierdził, że w latach 1944-45 to komuniści proponowali najlepsze rozwiązania. - Byłem całkowicie zaangażowany. Komunistyczne idee były dla mnie prostą kontynuacją Oświecenia - powiedział wtedy profesor.

Najnowsze informacje