Powietrze w miastach nadal truje. Jest bezpłatna komunikacja [ŚWIEŻE DANE O SMOGU]

09.01.2017 07:37
Polskie miasta usiłują walczyć z wyjątkowo wysokim stężeniem groźnych pyłów w powietrzu. Wskaźniki znów są niepokojące, w niektórych miejscowościach obowiązują dziś bezpłatne przejazdy autobusami i tramwajami.

 "Złą" lub "bardzo złą" jakość powietrza odnotowały dziś rano stacje pomiarowe w województwach mazowieckim, wielkopolskim, warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim i dolnośląskim. Oznacza to wysokie stężenie groźnych pyłów PM2,5 i PM10. Dane publikowane są na bieżąco na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska>>>

Jakość powietrza w Polsce między godz. 6 a 7 ranoJakość powietrza w Polsce między godz. 6 a 7 rano http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current

- Największym trucicielem są piece i pogoda: jest bardzo zimno, ludzie palą, czym mogą. Na to nałożyło się powietrze arktyczne, które "nie pozwala" zanieczyszczeniom ulotnić się, dodatkowo nie ma wiatru - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Agnieszka Drozd, działaczka Warszawskiego Alarmu Smogowego.

Jak zauważa mazowiecki IOŚ, największą emisję pyłów wywołuje spalanie węgla w starych i często źle wyregulowanych kotłach i piecach domowych. Na stan powietrza ma wpływ również duża liczba samochodów.

W Warszawie, Krakowie i Kielcach włodarze miast zdecydowali o wprowadzeniu w poniedziałek bezpłatnej komunikacji miejskiej. Ma to zachęcić osoby poruszające się na co dzień autami do skorzystania z autobusów i tramwajów. Może to korzystnie wpłynąć na jakość powietrza i obniżyć stężenie pyłów.

Lekarze apelują, by w miastach tonących w smogu mieszkańcy unikali długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni. Dotyczy to przede wszystkim osób szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzieży, seniorów i osób dotkniętych chorobami układu oddechowego i krwionośnego czy chorobami alergicznymi skóry i oczu. Trujące pyły mogą wywołać nie tylko kaszel i zadyszkę, ale zwiększyć ryzyko m.in. chorób serca i nowotworów płuc.

 

 

Jeśli zaliczysz ten quiz na 13/15, to możesz nazwać siebie prawdziwym erudytą
1/15Która nazwa z podanych nie jest nazwą pierwiastka?
Zobacz także
Komentarze (119)
Powietrze w miastach nadal truje. Jest bezpłatna komunikacja [ŚWIEŻE DANE O SMOGU]
Zaloguj się
 • newpatric

  Oceniono 21 razy 17

  Minister ochrony srodowiska nie ma czasu na takie bzdury jak smog, bo jest zajęty
  przejażdżkami złota karoca z otyłymi arcybiskupami.

 • newpatric

  Oceniono 16 razy 16

  Sprawdźcie - podobno pieniadze z funduszu na modernizację pieców w Małopolsce wziął ojciec inkasent.

  To znaczy rząd mu je dał, iles tam milionów.

  To oznacza, że oni są bezpośrednio winni. PIS jest winny.

 • aron2004

  Oceniono 20 razy 12

  To szczepionki powodują raka a nie smog. Spytajcie posła Liroya i Cejrowskiego.
  A może to nie smog, tylko opadające chemtrails rozpylane przez reptilian z samolotów marki Aurora?

 • dihydrogen_monoxide

  Oceniono 9 razy 9

  Warto by przypominać w każdym artykule na ten temat, że polskie normy są znacznie wyższe od amerykańskich i europejskich. To, że gdzieś nie są w tej chwili przekroczone, nie znaczy, że powietrze jest faktycznie "zdrowe" czy teź "dobre".

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 7 razy 7

  Wina Szydło!

 • gadagadu

  Oceniono 9 razy 7

  Szykujcie się do poparcia ....

  POZWU ZBIOROWEGO RZĄDU RP

  za wspieranie trujących sposobów wykorzystania węgla kamiennego .....

 • ganro

  Oceniono 9 razy 5

  Hitlerowcy nas nie zagazowali to sami się wytrujemy. Brawo Polacy, brawo rządzący byli i obecni.

 • pigol07

  Oceniono 7 razy 5

  Panowie decydenci nie chodzą po ulicach...w autach i miejscach pracy są klimatyzacje a tam zawsze filtry, pewnie w mieszkaniach też. Zawsze trochę pyłu wyfiltrują. a te trochę, to jest różnica między zachorować na raka oskrzeli, albo nie zachorować.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje