Kolejny dziennikarz odchodzi z TVP. Powód? "Niechrześcijańskie traktowanie"

Jakub Kubica po 11 latach zakończył współpracę z TVP, która obecnie zamieniła się - jak napisał - w "miejsce czystek". Dziennikarz poszedł w ślady 10 osób, które 13 grudnia także odeszły z jego audycji.

Jakub Kubica, dziennikarz i dokumentalista znany przede wszystkim z audycji "Między ziemią a niebem", poinformował dzisiaj na swoim profilu na Twitterze, że zdecydował się opuścić Redakcję Audycji Katolickich TVP. Choć spędził tam 11 lat zawodowego życia, nie może się "godzić na nieetyczne (pomijając, że niechrześcijańskie) traktowanie części współpracowników", którego był świadkiem.

10 rezygnacji i jeden list

Dziennikarz wyjaśnił, że do tej pory RAK była wyjątkowym miejscem w Telewizji Polskiej. Miejscem, które nie tylko omijały zmiany personalne, ale "które łączyło ludzi o różnych wrażliwościach i postrzeganiu Kościoła i świata". Teraz nazwał ją ostro - "miejsce czystek". Jednocześnie podpisał się pod listem otwartym, który 13 grudnia wystosowało 10 innych osób, decydujących się opuścić TVP. List, kierowany do "Ekscelencji, Księży Arcybiskupów i Biskupów", opisuje negatywny wpływ "dobrej zmiany, która ostatecznie przejęła program". Jak napisali autorzy:

Rugowanie nas z programu trwało wiele tygodni i odbywało się w sposób urągający wartościom chrześcijańskim.

W liście padły też hasła o "szukaniu haków" na pracowników i "usuwaniu ich z dnia na dzień", mimo zapewnień Konferencji Episkopatu Polski, że ich praca jest doceniania i "najważniejsze jest dobro człowieka".

Nowa władza, nowa wizja

W sierpniu ubiegłego roku zmieniło się kierownictwo redakcji - tę rolę przejął salezjanin, ksiądz Maciej Makuła. Teraz ci, którzy "z czystym sumieniem" odeszli z audycji "Między ziemią a niebem", zasugerowali, żeby zmieniona została także jego nazwa.

Tym nielicznym, którzy w redakcji zostali i tym, którzy program przejęli, życzymy, aby też zawsze bez wstydu mogli spojrzeć w lustro. Prosimy tylko, by wraz ze zmianą wizji programu, zmienili również jego tytuł i nie wprowadzali w widzów w błąd - czytamy w liście.

Nie wiadomo jeszcze, kto oprócz Jakuba Kubicy opuścił RAK; list podpisali “Prowadzący - współautorzy programu". Wiemy tylko, że ostatni odcinek samotnie poprowadziła Paulina Guzik, a na końcu nie pojawiły się nazwiska pozostałych osób, które pracowały przy jego produkcji.

Pełna treść listu wraz z uzasadnieniem Jakuba Kubicy znajduje się poniżej:

Exodus w TVP i Polskim Radiu

 

W 2016 roku z mediów publicznych - z własnej woli lub decyzją nowego zarządu - odeszło wielu dziennikarzy. W grudniu ze stacją pożegnał się reporter TVP Info Maciej Adamiak - przepracował tam 10 lat. W tym samym miesiącu odszedł też brat Samuela Pereiry, Oswald, który miał porównywalny staż co Adamiak. Łukasz Mężyk wytrzymał w programie publicystycznym "Cztery strony" tylko pół roku. A widzowie "Teleexpresu" po 25 latach pożegnali się Maciejem Orłosiem. Telewizja pożegnała się też m.in. z Tomaszem Sekielskim, Jarosławem Kulczyckim i Beatą Tadlą.

Z radiowej "Trójki" odszedł Michał Nogaś, który przez 16 lat prowadził tam audycje dotyczące głównie kultury. Tomasz Zimoch zrezygnował z pracy po tym, jak został zawieszony za "naruszenie zasad etyki zawodowej". Dziennikarz przepracował w stacji 38 lat. Głośnym echem odbiło się też zwolnienie Damiana Kwieka oraz Pawła Sołtysa i odsunięcie od serwisów informacyjnych Małgorzaty Spór oraz Anny Zaleśnej.

Więcej o:
Komentarze (232)
Kolejny dziennikarz odchodzi z TVP. Powód? "Niechrześcijańskie traktowanie"
Zaloguj się
 • leszek.30

  Oceniono 81 razy 79

  TVP ma swoich bożków i ich promuje ; Kaczyńskiego i Rydzyka.... Chrystus i Jego nauki, to nie ta bajka, dla sekty RM-PiS.... Liczy się zło i nienawiść , kłamstwo i fałsz..! W tym czują się jak szczury w szambie..!

 • fakiba

  Oceniono 71 razy 69

  Rozłazi się Kurskiemu kadra i zostają tylko Misiewicze , a z tym tałatajstwem żadnego programu nie zrobi , nawet propaganda pis zdycha

 • krynolinka

  Oceniono 69 razy 65

  Rydzyk ma kadry .Podrzuci parę sztuk "fachowców " Jak się dowiemy z nowej formuły programu ,że Franciszek nie ma moralnego prawa do zarządzania KK to będzie znak .Znak ,że "dobra zmiana " dotarła już wszędzie .

 • fakiba

  Oceniono 51 razy 51

  Dla episkopatu najważniejsze jest dobro człowieka który im płaci i nadaje kolejne przywileje , a ten człowiek to kaczor , reszta dla Arcy się nie liczy

 • e.olsen

  Oceniono 49 razy 47

  Cóż, nie od dziś wiadomo, że polski katolicyzm jest daleki od chrześcijaństwa...

 • jxl82

  Oceniono 43 razy 39

  Kościół Smoleński ma Jarosława, Antoniego, Tadeusza,Misiewicza na co im jakiś Bóg?

 • justas32

  Oceniono 38 razy 34

  GDYBYM BYŁ ZELNIKIEM TO BYM UMARŁ ZE WSTYDU. ALE NA TO TRZEBA MIEĆ HONOR...

 • 12-digit

  Oceniono 38 razy 32

  Ciekawe jest to, że siedziba TVP przypomina Wieżę Babel...
  Hmm... Przypadek?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX