We Wrocławiu ma powstać pogańska świątynia. "Będzie pełnić głównie funkcję edukacyjną"

Wizualizacja Świątyni Słowiańskiej

Wizualizacja Świątyni Słowiańskiej (Fot. Fundacja Watra)

Pogańska fundacja Watra planuje wznieść nad Odrą pierwszą polską świątynię pogańską od ok. 1000 lat. Świątynia Słowiańska będzie łączyć funkcję sakralną z edukacyjną.

Wrocławska Watra, która w Dolnym Śląsku zrzesza ok. 300 rodzimowierców, od 15 lat organizuje obchody pogańskich świąt. Do tej pory miłośnicy słowiańskich obrzędów spotykali się w wynajmowanych salach albo na świeżym powietrzu. Teraz chcieliby to zmienić. Dlatego rozpoczęli zbiórkę funduszy, dzięki którym ma powstać Świątynia Słowiańska - pierwsza pogańska świątynia od czasu chrztu Polski - połączona z centrum kultury słowiańskiej. Budynek prawdopodobnie stanie na wrocławskich Kowalach, nieopodal Mostów Jagiellońskich. 

Zagrożona inwestycja

Gazeta.pl skontaktowała się z jednym z żerców z Fundacji na rzecz kultury słowiańskiej Watra. Mężczyzna poskarżył się, że rosnące zainteresowanie mediów może poważnie zagrozić inwestycji. - Zaczęto o nas mówić w bardzo nieprzyjemnym tonie. Padła nawet groźba spalenia świątyni, jeśli powstanie - powiedział. Jeżeli odbiór społeczeństwa dalej będzie tak negatywny, być może fundacja zrezygnuje z przedsięwzięcia. Do tej pory udało jej się zebrać ok. 10 tys. zł - 1/7 potrzebnej kwoty.

Centrum kultury słowiańskiej

Mężczyzna podkreślił, że Świątynia Słowiańska przede wszystkim służyłaby edukacji w zakresie zwyczajów i obyczajów naszych przodków. Funkcja sakralna byłaby drugorzędna. - Oczywiście jesteśmy rodzimowiercami, ale obchodzimy może 10 świąt w roku. Ludzie skupili się na pogańskim charakterze świątyni, ale jej głównym celem ma być edukacja - powiedział. Więcej informacji poda dopiero na wiosnę, kiedy będzie wiadomo, czy do budowy w ogóle dojdzie.

Zobacz także
 • Zaginieni Zrozpaczone rodziny nie tracą nadziei. Dziś Dzień Dziecka Zaginionego
 • Jarosław Kaczyński i posłowie PiS w Sejmie Ponad 23 mln zł w dwa lata. Horrendalne zarobki radnych PiS w spółkach Skarbu Państwa
 • Przegląd tygodników Durczok na okładce "Wprost". Tygodnik chwali się wygranym procesem [W TYGODNIKACH]
Komentarze (311)
We Wrocławiu ma powstać pogańska świątynia. "Będzie pełnić głównie funkcję edukacyjną"
Zaloguj się
 • duchswiety124

  Oceniono 53 razy 49

  odważni! Podziwiam ich! W tym katograjdole wyskoczyć z taką inicjatywą to naprawdę coś. Od razu powinni ubezpieczyć od pożaru, "prawdziwe" ONRowskie polactwo tylko na czeka, by zrobić z takiego czegoś niezły fajerwerk

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 62 razy 48

  Kościół za 70 tysięcy złotych!??? ... No to teraz rozumiem dlaczego katole tak trzesą portkami, trudno w tej sytuacji usprawiedliwić dom Boży za parę baniek :-)

 • kamila3345

  Oceniono 37 razy 35

  Niby jest w naszym kraju wolność wyznania więc trzymam kciuki :)

 • viaac

  Oceniono 46 razy 34

  Trzymam kciuki. Może tolerancyjny naród katolicki nie podpali świątyni. Wszak prawdziwy Polak szanuje tradycję.

 • maxthebrindle

  Oceniono 35 razy 33

  Skoro mamy w Polsce bronić tradycyjnych wartości, to kasa na tę świątynię winna płynąć z budżetu...

 • justas32

  Oceniono 45 razy 33

  Hurra - żydowski Jahwe przestanie wreszcie mieć monopol w Polsce w kategorii : "byty posiadające super-moce" ...

 • newpatric

  Oceniono 32 razy 32

  1. Drewno to zły pomysł, trzeba zrobić z materiałów całkowicie niepalnych.

  2. Dobre zabezpieczenie kamerami CCTV i grupa prawników od dochodzenia roszczeń, tak aby odszkodowaniami po kilkaset tysięcy zniechęcić potencjalnych przestępców.

  Po prostu trzeba byc przygotowanym, to wszsytko :)

  Aha i proszę podać numer konta :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje