We Wrocławiu ma powstać pogańska świątynia. "Będzie pełnić głównie funkcję edukacyjną"

30.12.2016 10:44
Wizualizacja Świątyni Słowiańskiej

Wizualizacja Świątyni Słowiańskiej (Fot. Fundacja Watra)

Pogańska fundacja Watra planuje wznieść nad Odrą pierwszą polską świątynię pogańską od ok. 1000 lat. Świątynia Słowiańska będzie łączyć funkcję sakralną z edukacyjną.

Wrocławska Watra, która w Dolnym Śląsku zrzesza ok. 300 rodzimowierców, od 15 lat organizuje obchody pogańskich świąt. Do tej pory miłośnicy słowiańskich obrzędów spotykali się w wynajmowanych salach albo na świeżym powietrzu. Teraz chcieliby to zmienić. Dlatego rozpoczęli zbiórkę funduszy, dzięki którym ma powstać Świątynia Słowiańska - pierwsza pogańska świątynia od czasu chrztu Polski - połączona z centrum kultury słowiańskiej. Budynek prawdopodobnie stanie na wrocławskich Kowalach, nieopodal Mostów Jagiellońskich. 

Zagrożona inwestycja

Gazeta.pl skontaktowała się z jednym z żerców z Fundacji na rzecz kultury słowiańskiej Watra. Mężczyzna poskarżył się, że rosnące zainteresowanie mediów może poważnie zagrozić inwestycji. - Zaczęto o nas mówić w bardzo nieprzyjemnym tonie. Padła nawet groźba spalenia świątyni, jeśli powstanie - powiedział. Jeżeli odbiór społeczeństwa dalej będzie tak negatywny, być może fundacja zrezygnuje z przedsięwzięcia. Do tej pory udało jej się zebrać ok. 10 tys. zł - 1/7 potrzebnej kwoty.

Centrum kultury słowiańskiej

Mężczyzna podkreślił, że Świątynia Słowiańska przede wszystkim służyłaby edukacji w zakresie zwyczajów i obyczajów naszych przodków. Funkcja sakralna byłaby drugorzędna. - Oczywiście jesteśmy rodzimowiercami, ale obchodzimy może 10 świąt w roku. Ludzie skupili się na pogańskim charakterze świątyni, ale jej głównym celem ma być edukacja - powiedział. Więcej informacji poda dopiero na wiosnę, kiedy będzie wiadomo, czy do budowy w ogóle dojdzie.

Zobacz także
Komentarze (311)
We Wrocławiu ma powstać pogańska świątynia. "Będzie pełnić głównie funkcję edukacyjną"
Zaloguj się
 • duchswiety124

  Oceniono 53 razy 49

  odważni! Podziwiam ich! W tym katograjdole wyskoczyć z taką inicjatywą to naprawdę coś. Od razu powinni ubezpieczyć od pożaru, "prawdziwe" ONRowskie polactwo tylko na czeka, by zrobić z takiego czegoś niezły fajerwerk

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 62 razy 48

  Kościół za 70 tysięcy złotych!??? ... No to teraz rozumiem dlaczego katole tak trzesą portkami, trudno w tej sytuacji usprawiedliwić dom Boży za parę baniek :-)

 • kamila3345

  Oceniono 37 razy 35

  Niby jest w naszym kraju wolność wyznania więc trzymam kciuki :)

 • viaac

  Oceniono 46 razy 34

  Trzymam kciuki. Może tolerancyjny naród katolicki nie podpali świątyni. Wszak prawdziwy Polak szanuje tradycję.

 • maxthebrindle

  Oceniono 35 razy 33

  Skoro mamy w Polsce bronić tradycyjnych wartości, to kasa na tę świątynię winna płynąć z budżetu...

 • justas32

  Oceniono 45 razy 33

  Hurra - żydowski Jahwe przestanie wreszcie mieć monopol w Polsce w kategorii : "byty posiadające super-moce" ...

 • newpatric

  Oceniono 32 razy 32

  1. Drewno to zły pomysł, trzeba zrobić z materiałów całkowicie niepalnych.

  2. Dobre zabezpieczenie kamerami CCTV i grupa prawników od dochodzenia roszczeń, tak aby odszkodowaniami po kilkaset tysięcy zniechęcić potencjalnych przestępców.

  Po prostu trzeba byc przygotowanym, to wszsytko :)

  Aha i proszę podać numer konta :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najnowsze informacje