Orkan "Barbara" nad Polską. Ostrzeżenia IMGW dla całego kraju

• IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia
• Przez orkan "Barbara" w całym kraju będzie mocno wiało
• Najsilniej nad morzem, na Bałtyku zapowiadany jest sztorm

Przez orkan "Barbara" w całym kraju będzie wiało. Najsilniejsze porywy wiatru zapowiadane są na dzisiejszą noc oraz na wtorek. Jego maksymalna prędkość wyniesie od 80 do 110 km/h. Na Bałtyku pojawi się sztorm (11 lub 12 w skali Beauforta). Nad otwartym morzem oraz zatoką wiatr może wiać z siłą do 110 km/h. W głębi lądu maksymalna prędkość wiatru to około 80 km/h. Na stronie IMGW opublikowano ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia dla województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego. W pozostałej części kraju ogłoszono zagrożenie pierwszego stopnia. Wiatr może łamać gałęzie, zrywać instalacje elektryczne i uszkadzać dachy budynków.  

Dowiedz się więcej:

Jaka jest sytuacja na Pomorzu? 

W wielu miejscowościach na Pomorzu nie ma prądu. Awarie występują w regionach: kartuskim (gminy: Kościerzyna i Sulęczyno), wejherowskim (gminy Puck i Władysławowo), bytowskim (gminy Kępice, Lipnica, Parchowo, Czarna Dąbrówka, Tuchomie, miasto i gmina Miastko) i lęborskim (gminy Główczyce, Nowa Wieś Lęborska i Lębork). Energa Operator podaje, że w ciągu najbliższych kilku godzin przywróci zasilanie. Ze względu na złe warunki pogodowe odwołano rejsy promów Stena Line na trasie Gdynia-Karlskrona-Gdynia.

Czym jest ostrzeżenie pierwszego stopnia?

Oznacza to, iż możliwe jest wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować szkody materialne i zagrożenie życia". "Prowadzenie działalności w warunkach narażenia na działanie tych czynników jest utrudnione i niebezpieczne" - pisze na swojej stronie IMGW. 

Czym jest ostrzeżenie drugiego stopnia? 

Takie ostrzeżenie przewiduje wystąpienie "niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne i zagrożenie życia". IMGW zaleca ostrożność, a także śledzenie komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

Czym jest ostrzeżenie trzeciego stopnia?  

Możliwe jest wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących na znacznym obszarze bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Zalecana jest najwyższa ostrożność.

Komentarze (30)
Orkan "Barbara" nad Polską. Ostrzeżenia IMGW dla całego kraju
Zaloguj się
 • naz_niepoprawna

  Oceniono 26 razy 12

  W kraju mamy tajfun "Beata", huragan "Jarosław" i bryzę "Andrzej".

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 22 razy 10

  NIE LĘKAJCIE SIĘ.
  Stoczniowcy Dudy czapkami ork(g)an nakryją.
  Z racji Barbary górnicy dołączą.
  A jeśli nie "dadzą rady" to Flacha ogłosi, że to kara za protest opozycji w Sejmie.

 • jaceq

  Oceniono 7 razy 5

  Trzeba ostrzec afrykańskich piłkarzy, żeby nie wpływali na Bałtyk.

 • lucusia3

  Oceniono 3 razy 3

  Gdy jest ostrzeżenie drugiego stopnia, to wreszcie w Krakowie nie ma smogu!

 • ares75

  Oceniono 15 razy 3

  Bedac zimowa pora w polnocnej Szkocji przezylem kilka takich orkanow o sile 120-140 km/h,no i mam pytanie do fachowcow-z czego i jak u nas robia te dachy,ze je zrywa?Poniewaz tam po takich huraganach nie widzialem ani jednego uszkodzonego dachu,nawet na starych postostanach i ruinach.

 • hens

  Oceniono 10 razy 2

  Nooooooooo, jak mnie chałupę po komin zasypie to Warsiawka twierdzi że są super warunki narciarskie. A jak u nich w nocy spadnie 10cm śniegu to jest klęska żywiołowa.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX