Myśliwy zastrzelił konia wartego 170 tys. złotych. Tłumaczenie? "Myślałem, że to dzik"

Myśliwy w okolicach Grodna w woj. wielkopolskim zastrzeli konia. Na przesłuchaniu tłumaczył, że pomylił go z dzikiem. Zwierzę było warte 170 tys. złotych.

30 listopada myśliwy poszedł na na polowanie. Na polanie, na obrzeżach wsi Grodno, 61-letni członek Polskiego Związku namierzył swój cel i strzelił. Zwierze, które zabił, pochodziło z pobliskiego gospodarstwa. Właścicielka konia mieszka w Finlandii, ale przekazała go pod opiekę miejscowej rodzinie. Jak twierdzi, był on warty 170 tys. złotych. Myśliwy uciekł.

Opiekunowie konia natychmiast zgłosili sprawę Policji w Złotowie. Funkcjonariusze dwa dni szukali mężczyzny zanim dotarli do jego domu. - Dlatego też policjanci nie mogli stwierdzić, w jakim stanie był mężczyzna, kiedy strzelał do konia - powiedział Maciej Forecki, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej w Złotowie, w rozmowie z Gazeta.pl. Być może myśliwy był pijany. Tego jednak policjanci nie mogli stwierdzić.

"Pomyliłem konia z dzikiem"

Na przesłuchaniu mężczyzna przyznał się do winy, choć twierdził, że zwierzę zastrzelił przez przypadek. - Nie zaprzeczył, że strzelił. Tłumaczył, że myślał, że strzela do dzika - powiedział Prokurator Rejonowy w Złotowie Sebastian Drewicz w rozmowie z portalem Gazeta.pl. 

Sprawę, na swoim Facebooku, opisało Stowarzyszenie Ludzie Przeciw Myśliwym. "Na pytania śledczych, dlaczego w takim razie nie szukał zabitego dzika, a gdy stwierdził że zabił konia, dlaczego nie powiadomił właścicieli - myśliwy nie potrafił odpowiedzieć" - napisali zbulwersowani sprawą członkowie stowarzyszenia.

Prokuratura zabezpieczyła ciało martwego zwierzęcia, kulę oraz broń 61-latka. Śledczy czekają na wyniki analizy balistycznej. Finka, właścicielka konia, wyznaczyła już swoich pełnomocników w Polsce. Mężczyzna może stracić licencję łowiecką, a nawet pójść do więzienia. - Jeżeli wina mężczyzny zostanie wykazana, grozi mu nawet pozbawienie wolności. Jeżeli nie potrafi zidentyfikować celu, nie powinien być myśliwym - dodał prokurator Drewicz.

 

 

Więcej o:
Komentarze (444)
Myśliwy zastrzelił konia wartego 170 tys. złotych. Tłumaczenie? "Myślałem, że to dzik"
Zaloguj się
 • antropoid

  Oceniono 91 razy 77

  "Myślałem, że to dzik"
  ---------------------------

  Podobnego sortu bystrzak jest teraz ministrem od środowiska :)

 • miastowiec-ze-wsi

  Oceniono 75 razy 61

  Jutro jakiś kolejny krotkofiutek z flintą pomyli dziecko z bobrem. Przegonić tych szkodników z naszych lasów.

 • volverener

  Oceniono 61 razy 53

  Nie dziwcie się. To kwestia ambicji. Od kilkunastu lat PZŁ masowo produkuje myśliwych, bo wielka kasa ze szkoleń, egzaminów, datek. Już nie trzeba należeć do koła, by uzyskać uprawnienia do posiadania broni. Natychmiast po ukończonym pomyślnie kursie można kupować gwintowaną broń - wcześniej dopiero co najmniej po 3 latach przynależności do koła. Noktowizory, lornetki noktowizyjne, lunety na sztucer dzięki którym w ciemną jak smoła noc można zabijać zwierzęta na 200 m. To wszystko sprawia że ogromne ciśnienie na sukces świeżo upieczonego myśliwego prowadzi do wybijania zwierzyny w zastraszającym tempie. Już teraz są obwody łowieckie w których trudno coś upolować, stan zwierzyny dramatycznie się zmniejszył. Auta z napędem 4x4 penetrują lasy i pola całą dobę, tam, gdzie kiedyś dochodziło się godzinami na ambonę, teraz zabiera kilkanaście minut. Lasy są zjeżdżone przez myśliwych i kłusowników (często 2 in 1). A statystyki wciąż optymistyczne, bo liczenie zwierzyny to fikcja tworzona w ciepłych domach, po prostu przepisywanie protokołów inwentaryzacyjnych z roku na rok. I takie właśnie są efekty. Nikt już nad tym nie panuje, a pan z dyniowej karocy zachwycony sam sobą i towarzystwem wielebnego.... Co zrobić???

 • puuchatek

  Oceniono 57 razy 47

  "Na przesłuchaniu tłumaczył, że pomylił go z dzikiem."

  Jak, do k… nędzy, można pomylić konia z dzikiem?!

  Są trzy możliwości. Albo pan myśliwy ściemnia i po prostu strzelał, bo "żywemu nie przepuści". Albo pan myśliwy jest ślepy jak kret. Albo pan myśliwy był w d… pijany.

  We wszystkich trzech przypadkach powinien natychmiast stracić prawo do noszenia broni. Bo nie ma żadnej gwarancji, że następnym razem nie pomyli z dzikiem na przykład mnie.

  "Zwierzę było warte 40 tys. euro."

  I tyle pan myśliwy powinien z własnej kieszeni zapłącić. Nie ma? A co mnie to obchodzi? Niech sprzeda mieszkanie. Albo nerkę.

 • radosny_franciszek

  Oceniono 51 razy 45

  Pomylił konia z dzikiem ? No to bez wątpienia trzeźwy jak świnia .

 • keram2225

  Oceniono 43 razy 35

  wolne żarty. Ilu myśliwych straciło licencję łowiecką przez ostatnie 10 lat? Odpowiedź - zero!
  Nawet ten, który pijany zastrzelił sąsiada, siedzi w więzieniu, ale licencję ma. "nie było podstaw do odebrania" - tłumaczy PZŁ
  P.S. Wszyscy, którzy odczywają przyjemność z zabijania to psychopaci

 • barbarella.net

  Oceniono 36 razy 28

  "Mężczyźnie prawdopodobnie zostanie odebrana licencja łowiecka."

  To logiczne. Każdy ślepy, głupi lub pijany z bronią jest niebezpieczny dla otoczenia.

  W artykule nie ma słowa o karze. Odebranie licencji karą nie jest. Wiele osób nie ma licencji, i nie uważa, żeby spotkała ich jakaś kara.
  Dochodzi jeszcze ucieczka z miejsca przestępstwa. To raczej nie jest okoliczność łagodząca.

  I naprawa szkód.
  Koń wart 40 tys. euro. Bagatelka.
  Dlaczego właścicielka miałaby być stratna?

  Niewesoło.

 • kemor234

  Oceniono 27 razy 23

  Koń jaki jest, każdy widzi.
  No może nie każdy.

 • ateusz665

  Oceniono 29 razy 23

  Żeby pomylić konia z dzikiem nawet laik lub minister potrzebowałby czegoś znacznie mocniejszego od alkoholu. ...czy ktoś tych ludzi regularnie bada ? Czy oni cokolwiek widzą? Czy myślą ? Czy biorą leki ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX