Mniej dziennikarzy i ograniczony dostęp do polityków. Sejm wprowadza ograniczenia dla mediów

• Sejm zapowiedział ograniczenia dla dziennikarzy w Sejmie
• Tylko dwie osoby z redakcji będą miały dostęp do głównego gmachu
• Ograniczenia oburzyły pracowników mediów, którzy zapowiedzieli protest

Wczoraj Kancelaria Sejmu podała informacje dotyczące zmian we współpracy z mediami. Są one inspirowane rozwiązaniami w instytucjach parlamentarnych innych krajów oraz Parlamentu Europejskiego. Zdaniem Kancelarii Sejmu obecnie obowiązujące zasady wprowadzają chaos. W celu ich uporządkowania zaplanowano m.in: powstanie nowego Centrum Medialnego oraz ograniczenie liczby przepustek. Jedna redakcja będzie mogła delegować tylko dwóch stałych korespondentów. Ograniczony zostanie dostęp do polityków oraz możliwość nagrywania na żywo. Z nieoficjalnych informacji portalu Onet.pl wynika, że ograniczenia te w mniejszym stopniu będą dotyczyć mediów narodowych.

Dowiedz się więcej:

Jakie konkretne zmiany planuje wprowadzić Kancelaria Sejmu?

W budynku F, a więc oddalonym od głównego gmachu, powstanie nowe Centrum Medialne. W jego skład wejdą 3 sale do dyspozycji dziennikarzy: do konferencji prasowych, do bezpośrednich wywiadów i dla korespondentów. Relacje na żywo będzie można przeprowadzać tylko z I piętra nad salą obrad. Zostanie ograniczona liczba dziennikarzy w Sejmie. Każda redakcja będzie musiała wybrać maksymalnie 2 stałych korespondentów. Będą musieli to być dziennikarze "o udokumentowanej przeszłości reporterów politycznych". Tylko oni będę mieli dostęp do gmachu głównego. Reszta dziennikarzy będzie mogła oglądać posiedzenie na ekranie w Centrum Medialnym. liczba akredytacji i wejściówek dla nich zostanie ograniczona.

Jak dziennikarze zareagowali na zapowiadane ograniczenia?

Dziennikarze krytycznie odnieśli się do zapowiadanych ograniczeń. Sporządzili oni wspólny list przeciwko nowym zasadom. Podpisała się pod nim większość środowiska dziennikarskiego. Nie zrobili tego przedstawiciele mediów narodowych w tym m.in. TVP, Polskiego Radia i Polskiej Agencji Prasowej. Na piątek, 16 grudnia, planowany jest protest. Tego dnia dziennikarze mają w ogóle nie relacjonować prac Sejmu.

Czy zmiany będą dotyczyć także mediów narodowych?

Z nieoficjalnych informacji dziennikarzy portalu Onet.pl wynika, że ograniczenia nie dotkną mediów narodowych. Podobno będzie przysługiwać im większa liczba stałych korespondentów. - Rzeczywiście taka informacja została mi przekazana, że będziemy mogli prawdopodobnie liczyć na większą liczbę stałych akredytacji. Mówiąc zupełnie szczerze, pozostawienie tylko dwóch dziennikarzy w głównym budynku Sejmu oznaczałoby dla nas całkowity paraliż pracy - powiedział jeden z prezesów mediów narodowych w rozmowie z dziennikarzami Onet.pl.

Kancelaria Sejmu zdecydowała się na wprowadzenie zmian?

W 8-stronicowym informatorze o planowanych zmianach Kancelaria Sejmu wyjaśnia, dlaczego chce wprowadzić ograniczenia. "Obecność mediów w Parlamencie nie jest regulowana konkretnymi i jednoznacznymi przepisami, które pozwoliłyby na profesjonalne wykonywanie obowiązków zawodowych zarówno przez parlamentarzystów, jak i dziennikarzy" - czytamy. Powołuje się także na przykłady  z innych państw czy Parlamentu Europejskiego, gdzie podobne przepisy funkcjonują od dawna.

Całość broszury o planowanych zmianach we współpracy Sejmu z mediami jest dostępna tutaj.

Więcej o:
Komentarze (22)
Mniej dziennikarzy i ograniczony dostęp do polityków. Sejm wprowadza ograniczenia dla mediów
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 6 razy 6

  A po co wyborcy mają się denerwować , w ogóle nie wpuszczać dziennikarzy

 • chi-neng

  Oceniono 6 razy 6

  "Mniej dziennikarzy i ograniczony dostęp do polityków. Sejm wprowadza ograniczenia dla mediów"
  ------
  POLSKO, KIEDY WRESZCIE SIE ZBUDZISZ!

  ZYGMUNT POWINIEN BIC NA TRWOGE 24H NA DOBE!

  KACZOR-DYKTATOR TUZ....TUZ...!

 • jxl82

  Oceniono 8 razy 6

  Czego lub kogo się tak boicie? Przed czym lub przed kim chcecie ukryć swoje misiewiczowe machlojki?

 • siwywaldi

  Oceniono 5 razy 5

  Ciekawe kiedy zaczną drukować gazety codzienne pt.: „Trybuna Suwerena” i „Żołnierz Obrony Terytorialnej”. A kto wie czy nawet i „Prawdę”

  No i oczywiście palić na stosach książki, bo marsze przy pochodniach już są …

 • fakiba

  Oceniono 5 razy 5

  Koniec z łazikowaniem po sejmie , nie będą dziennikarze wybrańcom do kieliszków zaglądać i niewygodnych pytań zadawać , szczególnie wtedy gdy poseł jest po "obiedzie" i ma niestrawność

 • fakiba

  Oceniono 5 razy 5

  Nie będą dziennikarze zadawać preziowi pytań których wcześniej od niego nie dostali , przykład już poszedł z "Trójki" kiedy wywiad na żywo "niezależny" dziennikarz Lisicki nagrywa z kaczorem dzień wcześniej w jego norze , przepraszam siedzibie partii

 • 7ogamihcra

  Oceniono 5 razy 5

  A jasne, że ograniczenia nie będą dotyczyć pisowskiej szczekaczki, zwanej przez pomyłkę "mediami narodowymi" bo one tak narodowe jak dom publiczny jest gmachem użyteczności publicznej. Tacy "publiczni" sqr..wieni "dziennikarze" będą mieli tylko prawo głosić chwałę naszego duckcze i jego wspaniałej tysiącletniej "dobrej zmiany". Inni ci z wrażego np TVN czy Polsatu bardzo warcholskiego, wichrzycielskiego i wrogiego elementu ustrojowego nie będą mogli dostać się do parlamentu, aby przypadkiem nie zadać komukolwiek z pisiu jakiegokolwiek kłopotliwego pytania.

 • krynolinka

  Oceniono 7 razy 5

  Posłowie z przerwami bądź nie, na życzenie prezesa siedzą w sejmie po kilkanaście godzin . I jak to sobie rządzący marszałek Kuchciński wyobraża ,że dwóch ludzi z redakcji przez 7 dni w tygodniu będzie na zmianę po 12 godzin pracować .Normalnie chcą udupić inne niż rządowe media . Pewnie na cholerę im takie lapsusy jak Suskiego czy milczący bohater Piotrowicz kiedy był pytany o wspomnienie 13 grudnia z przed 35 lat . Ściemniacze będą wypełzać z poselskich biur wypomadowani i ulizani z gotowcami od PR . Albo jak prezes nagra mu się poranną rozmowę na bieżące tematy tydzień wcześniej w domowych pieleszach . No i powtarzam media się cieszyły na zmianę władzy bo będzie wesoło z PiS-em jak w latach 2005-2007 . I mają wesoło jak ta lala .Stoją na podjeździe do sejmu i protestują .Bo jeszcze mogą ? Orban wprowadził kary za publikowanie niewygodnych dla władzy treści . U nas już rzecznik Mazurek jednym ruchem ręki ucisza pytających .Bądź każe pukać się w głowę .Trzeba było myśleć rok temu jak się papierki do urn wrzucało .

 • siwywaldi

  Oceniono 4 razy 4

  Będą jaja, jak "Rosja Today" przejmie w Polsce rolę taką jak pełniło Radio Wolna Europa :-))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX