Zarzuciła na ramiona tęczową flagę i bez lęku weszła między narodowców. Co za odwaga!

Poznań. 35. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Na pl. Adama Mickiewicza dumnie prężą się członkowie ONR-u. I nagle staje przed nimi niezwykle odważna kobieta...

We wtorkowych obchodach rocznicy wprowadzenia stanu wojennego uczestniczyła reprezentacja środowisk narodowych. Pojawiły się m.in. ONR, Poznański Klub Gazety Polskiej i grupy zrzeszające się pod sztandarem Wielkopolskiej Prawicy zajęły część placu Adama Mickiewicza. W pewnym momencie dołączyła do nich osoba, której prawdopodobnie nikt z zebranych się tam nie spodziewał.

Tęczowa flaga między falangami

Młoda kobieta zarzuciła na głowę i ramiona flagę LGBT i bez lęku stanęła przy kilkunastu członkach ONR-u. Scenę uchwycił fotoreporter Łukasz Cynalewski.

Uczestniczka 35. obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.Uczestniczka 35. obchodów rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Fot. Łukasz Cynalewski

- Chciała zasłonić flagę ONR - tłumaczył nam fotograf. - Kiedy ludzie kazali jej odejść, broniła się tym, że ma takie samo prawo do uczestniczenia w obchodach i przebywania w miejscach publicznych, co oni.

 "Niech umrze śmiercią naturalną"

Narodowcy nie wiedzieli, jak zareagować na zachowanie kobiety. Ci młodsi albo ją ignorowali, albo nieśmiało sugerowali, że jest "moralnym zerem" i powinna brać z nich przykład. Ktoś próbował się poskarżyć funkcjonariuszom zespołu antykonfliktowego policji - bezskutecznie. Najwięcej wrogich haseł miało padać ze strony ludzi w średnim wieku. Mężczyzna z Poznańskiego Klubu Gazety Polskiej "bronił" jej, mówiąc łaskawym głosem:

"Zostawcie ją. Niech umrze śmiercią naturalną".

Niektórzy po prostu udawali, że nie wiedzą, co reprezentuje tęczowa flaga.

Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Kobieta próbowała zasłonić tęczową flagą flagę ONR-u.Obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Kobieta próbowała zasłonić tęczową flagą flagę ONR-u. Fot. Łukasz Cynalewski

Zaskakująca bezradność polskich homofobów

Na marszach ONR-u często pojawiają się hasła nawołujące do homofobii. Tak było m.in. podczas ostatniego marszu, który razem z Młodzieżą Wszechpolską zorganizował w sobotę w Łodzi. Przemawiający na nim radny PiS Tomasz Głowacki zapewniał zebranych, że wspólnymi siłami "skruszą beton homoseksualnej propagandy zagrażającej dzieciom i młodzieży". - Razem jesteśmy w stanie to zrobić! - zachęcał.

Tym bardziej zaskakuje nieśmiała bierność narodowców wobec aktywistki, która zorganizowała we wtorek cichy, jednoosobowy happening. Może to znak, że walka z homofobią w Polsce ciągle jeszcze ma sens.

 

Więcej o:
Komentarze (549)
Zarzuciła na ramiona tęczową flagę i bez lęku weszła między narodowców. Co za odwaga!
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 62 razy 34

  Patriotyzm jest cnotą ziejących nienawiścią - Oscar Wilde. Pasuje jak ulał do oszołomów którzy sami uważają się za patriotów ...

 • jugo

  Oceniono 39 razy 19

  mam kolegę zdeklarowanego i czynnego geja, który jest szefem firmy a u niego w Zespole jest pracownik, który chodzi z biało-czerwonym mieczykiem (młodzieży wszechpolskiej) i tenże pracownik nie ma problemu z tym, że jego szef jest gejem. nie brzydzi się podać mu ręki czy pójść na imprezę firmową i podzielić się opłatkiem. nikt nikogo nie obraża i nie wyzywa kolega także w żaden sposób nie ingeruje w to jakimi symbolami obwiesza się pracownik bo interesuje go to jak pracuje i ocenia pracę nie poglądy.
  myślę, że za dużo pary idzie w gwizdek. Wystarczy wejść do biura średniej firmyw większym mieście (np. IT) i są tam geje, lesbijki, narodowcy, katolicy, żydzi, polacy, ukraińcy, francuzi hiszpanie a nawet ostatnio poznałem gościa z Argentyny. Rozmawia się po angielsku lub niemiecku (czasem rosyjsku) i nikt nie robi z tego powodu afery.
  i nawet bywa bardzo wesoło - tej radości i szacunku przed świętami Wszystkim życzę nawet niewierzącym bo wartości uniwersalne są dla Wszystkich nie tylko dla zdeklarowanych.

 • ahoj12

  Oceniono 30 razy 16

  Nie rozumiem problemu
  To chyba dobrze ze dziewczyna nie stala sie obiektem agresji.
  Powinnismy sie z tego cieszyc. Skad ta ironia?
  Czyli gdyby ja poturbowano to "faszysci", poniewaz nic sie nie stalo to kpiny.
  Logiki tu nie ma tylko chec dowalenia za wszelka cene

 • zraluk7

  Oceniono 39 razy 15

  Dlaczego bezradność? Dobrze się zachowali po prostu ją tolerując. GW pewnie liczyła na bójkę.

 • a.co.ty.na.to

  Oceniono 45 razy 13

  Jesteście idealnym przykładem propagandzistów, którzy uwierzyli w swoja propagandę, a gdy fakty do niej nie pasują to następuję zdziwienie i durne tłumaczenia.

 • otopolskiepieklo

  Oceniono 23 razy 13

  a taki ONRowski mikołaj w Białymstoku, to przytulał dzieci i sadzał je sobie na kolana.... :))

 • jurmarmax

  Oceniono 41 razy 11

  Hahaha. Słabe to! hahaha. Zapewne oczekiwano, że narodowcy się na nią rzucą, pobiją, będą krzyczeć itp. Oooo to byłby smakowity kąsek! Zaraz by grzmieli: "faszyści", "karki", "przestępcy" itp. itd! A tu wielkie rozczarowanie środowiska GW. Taka piękna prowokacja (z ustawioną obsługą fotoreporterską) i NIC! T No to gwreporteży z braku laku piszą: "Zaskakująca bezradność polskich homofobów". A przecież to zaskakująca bezradność GW! :-) No i to patetyczne sformułowanie " niezwykle odważna kobieta" -hahaha! Śmiechu warte są te żałosne wysiłki wybiórczej...Takimi działaniami kompromitujecie się sami :-)

 • nienoto

  Oceniono 36 razy 10

  "Zaskakująca bezradność" A co? Mieli ją pobić? Tego chcieliście? Jesteście idiotami!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX