Na polskiej granicy udaremniono przemyt bezcennych artefaktów. 34-latek twierdził, że wiezie złom...

Na niezwykłe znalezisko podlascy celnicy natknęli się podczas kontroli volkswagena. Kierowca próbował tłumaczyć, że w bagażniku wiezie zwykły złom. Funkcjonariusze nie dali się zwieść.

 

Celnicy, którzy kontrolowali auta na przejściu granicznym w Bobrownikach, znaleźli jednak w bagażniku 34-letniego Białorusina trzy szable i hełm. I chociaż kierowca twierdził, że przewozi złom bez wartości, funkcjonariusze szybko skontaktowali się z Narodowym Instytutem Dziedzictwa.

Opinia ekspertów potwierdziła przypuszczenia Służby Celnej - czytamy na stronie formacji. Jak podają celnicy, artefakty przedstawiają ogromną wartość historyczną.

Zgodnie ze wstępną ekspertyzą, "wczesnośredniowieczne militaria mogły zostać odkryte w szczególnym miejscu: na polu średniowiecznej bitwy, zebrane z grobów wojowników lub pozyskane terenów znaczącej historycznie osady".

Jest to zestaw, który stanowi unikat nie tylko w Polsce, lecz w całej Europie

- czytamy na stronie Służby Celnej.

34-latek tłumaczył, że szable i hełm dostał na jednym z białostockich bazarów, od nieznanej mu osoby. Mężczyźnie grozi jednak kara grzywny za przemyt. Celnicy wszczęli przeciw niemu postępowanie karne skarbowe. 

Militaria, po dokładnym ich zbadaniu, trafią do muzeum.

A TERAZ ZOBACZ: W 25 lat ludzie zniszczyli aż 10% terenów dzikich. I nie przestajemy...

Więcej o:
Komentarze (34)
Na polskiej granicy udaremniono przemyt bezcennych artefaktów. 34-latek twierdził, że wiezie złom...
Zaloguj się
 • lodzermensz1

  Oceniono 10 razy 6

  Hełm i szable związane są z koczownikami. Znaleziska przedmiotów tego typu z pól bitewnych i osad są niezwykle rzadkie. Raczej obstawiałbym obrobienie cmentarzyska na terenie Ukrainy, gdzieś w szeroko rozumianej strefie pogranicza między kijowską Rusią, a koczownikami - Połowcami, może Pieczyngami.
  Gdyby znalezisko to pochodziło z Polski byłoby sensacją. Wiadomo o różnych kontaktach piastowskiej Polski z koczownikami, jednak do tej pory ślady tych kontaktów na terenie Polski były minimalne.
  Fakt, że udało się te znaleziska odzyskać to niemal cud.

 • monikaaleksandra

  Oceniono 12 razy 6

  Przygotowywał się chłopak do zaciągu do narodowych wojsk obrony terytorialnej a zieloni wszystko mu spieprzyli.

 • beniowski7

  Oceniono 12 razy 6

  Szable i hełm wczesnośredniowieczne, koczowników, Węgrów, IX-X w., niesamowite znalezisko!

 • kapitan_rzbik

  Oceniono 11 razy 3

  świetna wiadomosc, przydadzą sie na doposażenie OT

 • unicornio123

  Oceniono 7 razy 3

  W TVN podali, że Białorusin WWOZIŁ te przedmioty do Polski i miał przekazać na polskim bazarze. Po przejęciu przez naszych celników zastanawiano się do którego z krajowych muzeów je przekazać. I to mi zupełnie nie przypasowało - gdyby polskie zabytki wywożono na zachód, a niemieckie służby zastanawiały się do którego z ich muzeów je przekazać, to byłoby dla mnie oburzające. Więc w którą stronę przewożono te właśnie i do kogo prawnie należą?

 • lampa40

  Oceniono 2 razy 2

  Panie/Panowie/Państwo lulu i mn: żyjecie w Polsce, piszecie głównie dla Polaków, płacą wam w złotych polskich, a nie w funtach czy euro - piszcie piękne polskie słowa "przedmioty","przedmiotów" itp., a nie "artefakty", "artefaktów" itp.!!! Błagam was o to!!! Kiszki mi się w brzuchu skręcają i na wymioty mnie zbiera za każdym razem, gdy czytam (lub słyszę) "artefakty" w znaczeniu "przedmioty"!!!
  Pozdrawiam.
  Jeszcze czytelnik tego, co tutaj jest pisane

 • keram2225

  Oceniono 6 razy 2

  Super! Będą w sam raz dla obrony terytorialnej!

 • mlodypsz

  Oceniono 4 razy 2

  Zacytuje tutaj Ferdynanda Kiepskiego "Panie to nie są tanie rzeczy".

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX