"Swastyka? Tak się tylko państwu wydaje!". Białostoccy neonaziści znowu triumfują

Członkowie Nacjonalistycznego Stowarzyszenia Zadruga świętują Noc Kupały

Członkowie Nacjonalistycznego Stowarzyszenia Zadruga świętują Noc Kupały (Fot. zadrugapodlasie.pl)

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku umorzyła śledztwo ws. spalenia swastyki przez pogan z neonazistowskiej organizacji Zadruga. - To państwo widzicie tam swastykę - przekonuje.

Białostocka Prokuratura uznała, że pogańska, neonazistowska organizacja Zadruga nie propagowała faszyzmu, kiedy w Noc Kupały spaliła ogromną swastykę, czytamy w białostockiej Wyborczej. Zdaniem prokurator Aliny Sapieżko w ogniu stanął... wczesnosłowiański symbol słońca "swarga". Nieważne, że brakowało mu 4 ramion, a stowarzyszenie ma historię nawoływania do nienawiści.

Proszę nas nie łączyć z jakimś faszyzmem

Nacjonalistyczne Stowarzyszenie Zadruga działa od 2006 roku. Choć razem z ONR-em brało udział w akcjach promujących ksenofobię i rasizm, nie uważa się za organizację faszystowską. Obchody Nocy Kupały też podobno nie miały takiego charakteru. Miały po prostu nawiązywać do polskiej tradycji pogańskiej. - W toku dochodzenia osoby przesłuchiwane zaprezentowały właśnie takie stanowisko. Były wręcz oburzone, że utożsamia się je z jakimś faszyzmem - powiedział prokurator Andrzej Stelmaszuk, szef Prokuratury Rejonowej w Białymstoku.

Propagowali faszyzm, czy nie?

Prokuratura nie zauważyła, żeby Zadruga propagowała faszyzm albo nawoływała do nienawiści. - Po pierwsze, było to publiczne prezentowanie, a nie propagowanie, a po drugie, znaczenie ma: co było prezentowane - argumentuje Stelmaszuk. A jego zdaniem, nie była to swastyka. Nie zgadza się z nim Łukasz Jurczyszyna, dyrektor Centrum Interwencji Społecznych Collegium Civitas. Jego zdaniem decyzja prokuratury jest "kolejnym przykładem pobłażania środowisku nacjonalistycznemu, kiedy ewidentnie łamie prawo". - Jeżeli w tym momencie nikt się tym nie zajmie, bezkarność ich ośmieli i dojdzie do tragedii - ostrzega.

Przeczytaj cały artykuł w białostockiej Wyborczej.

A potem zobacz, jak Zadruga obchodziła Noc Kupały >>>.

To dzieło Mickiewicza czy piosenka disco polo? Myślisz, że odróżnisz?
1/12''Każdy ma serca dwa, Lecz nie ja, To nie ja'' - to fragment:
Zobacz także
 • Muzeum Powstania Warszawskiego Stanowczy apel powstańca '44 przed obchodami rocznicy. Nie życzy sobie tego marszu
 • Obchody 71. rocznicy Powstania Warszawskiego Zandberg ostrzega przed "pogrobowcami faszyzmu" na rocznicy powstania. I dosadnie broni swoich racji
 • Członkowie Nacjonalistycznego Stowarzyszenia Zadruga świętują Noc Kupały Płonąca swastyka, "triumf aryjskiego dziecka", flagi... Tak nacjonaliści świętowali Noc Kupały
Komentarze (181)
"Swastyka? Tak się tylko państwu wydaje!". Białostoccy neonaziści znowu triumfują
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 40 razy 26

  Białostocka prokuratura i wszystko w tym temacie , paniusia może liczyć na awans u Ziobry bo "prawdziwym polakom" z zaplecza pisiorów krzywdy nie pozwoliła zrobić

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 37 razy 25

  na fotce łysy koleś z opaska na rękawie ewidentnie pozujący na członka NSDAP i płonąca swastyka...
  jeżeli ktoś tego nie dostrzega jest zwykłym zakłamanym wazeliniarzem liżącym dudę obecnej sympatyzującej z naziolami władzy, a nie żadnym prokuratorem

 • j1200

  Oceniono 30 razy 16

  Sól tej ziemii - łysa pała, kark zlicowany z uszami, iloraz IQ ponizej 90, głos przepity wódką.

 • monte.zuma1

  Oceniono 26 razy 16

  I od razu człowiekowi lżej na sercu, gdy się dowiaduje, że w 1939 roku najechali nas Słowianie, a nie jacyś tam Niemcy. To jednak swoi byli i chyba wcale nie tacy źli. Na szczęście już niedługo, moje dzieci dowiedzą się kto był "zdrajcą a kto prawdziwym bohaterem".

 • sailor20170605

  Oceniono 17 razy 11

  W wielkiej Brytanii zdelegalizowali ichni ONR. Za przynależność do tej organizacji lub jej wspieranie grozi 10 lat odsiadki. Może w końcu ktoś w Polsce zrobi porządek z ta nacjonalistyczną hołotą.

 • evergreen111

  Oceniono 15 razy 11

  Zdaje się że iluś tam białostockich prokuratorów powinno zająć się kopaniem rowów - przynajmniej wtedy nie będą mieli okazji bezczelnie łamać prawa!

 • ateusz665

  Oceniono 25 razy 11

  Ale się ludziska na tą okoliczność wystroiły :)
  To zdaje się tacy jak oni mają stanowić trzon Obrony Terytorialnej.
  Ciekaw jestem jak się będą dogadywać ultra katolicy z neo poganami na ćwiczeniach OT zwłaszcza jak się im wszystkim da broń do ręki :)

 • fakiba

  Oceniono 25 razy 11

  Kolejny ślepawy pisi prokurator , strach myśleć co będzie dalej

 • facebook-lazysundayperfumes

  Oceniono 16 razy 10

  Co za debilność! Powinni dostać jak nie za swastykę to wyrok za otwarty ogień w lesie i narażenie połaci leśnych na pożar, posługiwanie się otwartym ogniem w miejscu niedozwolonym, minimum 50tys. zł kary solidarnie do zapłaty. Wtedy by się dowiedzieli co jest symbolem Słońca i gdzie się ogniska pali! W takich momentach żałuję, że nie poszedłem na prawo i nie zostałem sędzią, niestety nie miałem w rodzinie żadnych prawników, co jak wiadomo wykluczało mnie jako kandydata :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Najczęściej czytane

Najnowsze informacje