"Swastyka? Tak się tylko państwu wydaje!". Białostoccy neonaziści znowu triumfują

Prokuratura Rejonowa w Białymstoku umorzyła śledztwo ws. spalenia swastyki przez pogan z neonazistowskiej organizacji Zadruga. - To państwo widzicie tam swastykę - przekonuje.

Białostocka Prokuratura uznała, że pogańska, neonazistowska organizacja Zadruga nie propagowała faszyzmu, kiedy w Noc Kupały spaliła ogromną swastykę, czytamy w białostockiej Wyborczej. Zdaniem prokurator Aliny Sapieżko w ogniu stanął... wczesnosłowiański symbol słońca "swarga". Nieważne, że brakowało mu 4 ramion, a stowarzyszenie ma historię nawoływania do nienawiści.

Proszę nas nie łączyć z jakimś faszyzmem

Nacjonalistyczne Stowarzyszenie Zadruga działa od 2006 roku. Choć razem z ONR-em brało udział w akcjach promujących ksenofobię i rasizm, nie uważa się za organizację faszystowską. Obchody Nocy Kupały też podobno nie miały takiego charakteru. Miały po prostu nawiązywać do polskiej tradycji pogańskiej. - W toku dochodzenia osoby przesłuchiwane zaprezentowały właśnie takie stanowisko. Były wręcz oburzone, że utożsamia się je z jakimś faszyzmem - powiedział prokurator Andrzej Stelmaszuk, szef Prokuratury Rejonowej w Białymstoku.

Propagowali faszyzm, czy nie?

Prokuratura nie zauważyła, żeby Zadruga propagowała faszyzm albo nawoływała do nienawiści. - Po pierwsze, było to publiczne prezentowanie, a nie propagowanie, a po drugie, znaczenie ma: co było prezentowane - argumentuje Stelmaszuk. A jego zdaniem, nie była to swastyka. Nie zgadza się z nim Łukasz Jurczyszyna, dyrektor Centrum Interwencji Społecznych Collegium Civitas. Jego zdaniem decyzja prokuratury jest "kolejnym przykładem pobłażania środowisku nacjonalistycznemu, kiedy ewidentnie łamie prawo". - Jeżeli w tym momencie nikt się tym nie zajmie, bezkarność ich ośmieli i dojdzie do tragedii - ostrzega.

Przeczytaj cały artykuł w białostockiej Wyborczej.

A potem zobacz, jak Zadruga obchodziła Noc Kupały >>>.

Więcej o:
Komentarze (181)
"Swastyka? Tak się tylko państwu wydaje!". Białostoccy neonaziści znowu triumfują
Zaloguj się
 • fakiba

  Oceniono 40 razy 26

  Białostocka prokuratura i wszystko w tym temacie , paniusia może liczyć na awans u Ziobry bo "prawdziwym polakom" z zaplecza pisiorów krzywdy nie pozwoliła zrobić

 • lukasz_patrykus

  Oceniono 37 razy 25

  na fotce łysy koleś z opaska na rękawie ewidentnie pozujący na członka NSDAP i płonąca swastyka...
  jeżeli ktoś tego nie dostrzega jest zwykłym zakłamanym wazeliniarzem liżącym dudę obecnej sympatyzującej z naziolami władzy, a nie żadnym prokuratorem

 • j1200

  Oceniono 30 razy 16

  Sól tej ziemii - łysa pała, kark zlicowany z uszami, iloraz IQ ponizej 90, głos przepity wódką.

 • monte.zuma1

  Oceniono 26 razy 16

  I od razu człowiekowi lżej na sercu, gdy się dowiaduje, że w 1939 roku najechali nas Słowianie, a nie jacyś tam Niemcy. To jednak swoi byli i chyba wcale nie tacy źli. Na szczęście już niedługo, moje dzieci dowiedzą się kto był "zdrajcą a kto prawdziwym bohaterem".

 • sailor20170605

  Oceniono 17 razy 11

  W wielkiej Brytanii zdelegalizowali ichni ONR. Za przynależność do tej organizacji lub jej wspieranie grozi 10 lat odsiadki. Może w końcu ktoś w Polsce zrobi porządek z ta nacjonalistyczną hołotą.

 • evergreen111

  Oceniono 15 razy 11

  Zdaje się że iluś tam białostockich prokuratorów powinno zająć się kopaniem rowów - przynajmniej wtedy nie będą mieli okazji bezczelnie łamać prawa!

 • ateusz665

  Oceniono 25 razy 11

  Ale się ludziska na tą okoliczność wystroiły :)
  To zdaje się tacy jak oni mają stanowić trzon Obrony Terytorialnej.
  Ciekaw jestem jak się będą dogadywać ultra katolicy z neo poganami na ćwiczeniach OT zwłaszcza jak się im wszystkim da broń do ręki :)

 • fakiba

  Oceniono 25 razy 11

  Kolejny ślepawy pisi prokurator , strach myśleć co będzie dalej

 • facebook-lazysundayperfumes

  Oceniono 16 razy 10

  Co za debilność! Powinni dostać jak nie za swastykę to wyrok za otwarty ogień w lesie i narażenie połaci leśnych na pożar, posługiwanie się otwartym ogniem w miejscu niedozwolonym, minimum 50tys. zł kary solidarnie do zapłaty. Wtedy by się dowiedzieli co jest symbolem Słońca i gdzie się ogniska pali! W takich momentach żałuję, że nie poszedłem na prawo i nie zostałem sędzią, niestety nie miałem w rodzinie żadnych prawników, co jak wiadomo wykluczało mnie jako kandydata :P

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX